Ewangelia idzie przez wieś

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 08.09.2018 23:38

Bp Piotr Libera do rolników w Koziebrodach o wdzięczności za plony, dobrym siewie i odpowiedzialnym wychowaniu.

W odpuście i regionalnych dożynkach wzięli udział wierni z kilkunastu okolicznych parafii z wieńcami W odpuście i regionalnych dożynkach wzięli udział wierni z kilkunastu okolicznych parafii z wieńcami
Archiwum Walerii Gordienko

W tym jednym dniu ciche i ukryte Koziebrody stają się jednym z najważniejszych miejsc na mapie diecezji płockiej. Od pokoleń 8 września pielgrzymują tam czciciele Matki Bożej, a rolnicy przynoszą dożynkowe wieńce. W tym roku uroczystej Sumie przewodniczył bp Libera.

Widząc rzeszę ludzi przystępującą do spowiedzi i Komunii św., mówił o znamionach prawdziwego odpustu, który dokonuje się przez sakramenty i serce skruszone. Zachęcał, by od tej wiarygodnej tradycji nigdy nie odstępować.

- Tak się to w mądrych głowach naszych ojców i matek skojarzyło: na początku września rozpoczynali zasiewy, a w narodzinach Maryi widzieli również początek Boskiego zasiewu zbawienia ludzkości. Pięknie się skojarzyło! - mówił w kazaniu biskup płocki. - Maryja zwołuje nas dzisiaj w swoim jasnogórskim i koziebrodzkim wizerunku i na swoje urodziny, i na święto plonów. Gromadzi, by przypomnieć nam, po co narodziliśmy się i jaki jest, jaki powinien być prawdziwy plon życia.

Kaznodzieja mówił o świetle łaski Bożej, która otacza czcicieli Maryi. Tak również dzieje się w Koziebrodach od ponad 300 lat. - Proszę Cię, Pani Koziebrodzka, odnów w nas Twoje cudowne światło! Proszę Cię o nie zwłaszcza teraz, gdy w te pierwsze dni września podejmujemy na nowo wielkie dzieło wychowania dzieci i młodzieży! Proszę o nie dla rodziców, nauczycieli, katechetów i kapłanów! Pragniemy, Matko, kontynuować wspaniałą tradycję mazowieckich domów, dworów i dworków - tradycję wychowania naszej młodzieży do miłości, szlachetności, odpowiedzialności, patriotyzmu, codziennej modlitwy i cotygodniowej Mszy św., do solidarności ze słabszymi, karności i szacunku dla dzieła stworzenia, do zmagania się z pokusami i nałogami. Prosimy Cię, Matko Boża Siewna, Pani Koziebrodzka, o zasiew dobrego wychowania! I do tego dobrego zasiewu się zobowiązujemy!

Biskup nawiązał również do obchodzonej 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki. - To przecież z naszej ziemi i z tej tradycji wyrósł św. Stanisław, patron dzieci i młodzieży, patron Korony Polskiej i Księstwa Litewskiego. I nieprzypadkowo w 100. rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy jego rok - Rok św. Stanisława Kostki. To nic, że rodzice mieli co do niego swoje plany! Ale wychowali go na młodego, mężnego szlachcica, zakochanego w Matce Bożej i nieustraszonego w obronie Kościoła! Wychowali go dobrze! My też, Matko, pragniemy dobrze wychowywać i dobrze siać - mówił bp Libera w czasie wielkiego koziebrodzkiego odpustu.