Zadanie - ocalić ducha

am

publikacja 15.08.2018 23:49

W święto Wojska Polskiego w Płocku oddano hołd bohaterom wojny polsko-bolszewickiej.

Zadanie - ocalić ducha Uroczystość Wniebowzięcia NMP i obchody rocznicy cudu nad Wisłą - święto Wojska Polskiego Agnieszka Małecka /Foto Gość

Liturgii w katedrze płockiej przewodniczył w uroczystość Wniebowzięcia NMP i święto Wojska Polskiego biskup senior Roman Marcinkowski. - Chcemy złożyć dziękczynienie Bogu za dar mężnej i bohaterskiej obrony w 1920 r., a także za bohaterską postawę naszego miasta - dzieci, młodzież, dorosłych, żołnierzy - powiedział podczas Mszy św.

Biskup Roman zaznaczył, że młode państwo polskie zmagało się nie tylko z silnym sąsiadem, ale przede wszystkim z inną koncepcją ideologiczną, która chciała ateistycznej Polski i całej Europy. Przypomniał, że w tamtych trudnych sierpniowych dniach 1920 r. we wszystkich kościołach modlono się o ocalenie przed bolszewicką nawałą. Tak było na Jasnej Górze, gdzie pod szczytem leżały krzyżem tysiące ludzi, tak było też w płockiej katedrze, gdzie 15 sierpnia od rana trwała adoracja, a przed południem ówczesny pasterz diecezji arcybiskup Nowowiejski sprawował Mszę św. przy ołtarzu św. Stanisława Kostki. W tamtych czasie, jak przypomniał biskup senior, jedni byli gotowi za cenę swojego życia bronić wolności Polski, drudzy woleli pozostawać na usługach obcego mocarstwa.

- Wielkie zadanie staje przed nami: byśmy ocalili ducha - mówił bp Marcinkowski. Zaznaczył też, że bez oparcia ładu społecznego o ład moralny i religijny, bez fundamentów moralnych i religijnych, każdy kraj prędzej czy później rozsypie się jak domek z kart. Zauważył też, że przeżywana uroczystość liturgiczna wniebowzięcia Maryi jest znakiem tego, w czym będzie miało udział nasze człowieczeństwo. - Ta prawda zachęca nas do większej troski o rozwój naszego człowieczeństwa, o rozwój w prawdzie, miłości, pokoju - mówił.

Po Mszy św. odbyła się ceremonia przy Bratniej Ziemi oraz uroczystość przed pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego. Kwiaty złożyli m.in. parlamentarzyści ziemi płockiej, prezydent miasta i marszałek województwa mazowieckiego, kombatanci, a także delegacje społeczności miasta. - Chcemy dziś powiedzieć bardzo głośno: jesteśmy dumni z Polski! Jesteśmy dumni z Płocka, który w trakcie tej wojny zapisał jedną z najpiękniejszych kart w historii nie tylko naszego miasta, nie tylko Polski, ale także Europy i świata. To właśnie Polacy, płoccy żołnierze, harcerze, ludność cywilna walczyli nie tylko przeciwko potężnemu sąsiadowi, który chciał zdusić wolność naszej ojczyzny, ale też przeciwko potężnej ideologii, którą Armia Czerwona na swoich bagnetach chciała zanieść na zachód Europy i nią podpalić cały świat. Dzięki geniuszowi marsz. Piłsudskiego, ofiarności polskich żołnierzy, harcerzy, ludności cywilnej wojna polsko-bolszewicka i obrona Płocka była dla nas zwycięstwem - powiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

Na koniec uroczystości przy pomniku salwę honorową oddali członkowie Bractwa Kurkowego i Drużyny Kuszniczej. Obchody rocznicy 15 sierpnia uświetnili m.in. harcerze ZHP, członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy IX Oddział w Płocku, pododdział konny Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku i I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych oraz Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Technicznych.

W tym tygodniu odbędą się także obchody 98. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami. W piątek 17 sierpnia w TNP odbędzie się promocja książki dr. Grzegorza Gołębiewskiego "Płock 1920" (godz. 17) oraz capstrzyk harcerski Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku na bratniej mogile przy ul. Targowej (godz. 20). W sobotę 18 sierpnia o godz. 16 rozpoczną się uroczystości na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej, a o godz. 17 przed NovymKinem Przedwiośnie rozpocznie się III Biegi Obrońców Płocka 1920 r. organizowany przez Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit. W niedzielę w południe rozpocznie się kolejny wakacyjny spacer z przewodnikami PLOT, do miejsc symbolicznie związanych z obroną miasta.