Pamiętamy o cudzie!

Dawid Turowiecki

publikacja 15.08.2018 17:30

W Płońsku przypomniano, do czego wzywa 98. rocznica Bitwy Warszawskiej.

Płońskie obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej na cmentarzu parafialnym Płońskie obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej na cmentarzu parafialnym
Dawid Turowiecki

Płońskie uroczystości poświęcone 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbywały się tradycyjnie w kościele św. Maksymiliana oraz na parafialnym cmentarzu. Uczestnicy obchodów podkreślali rangę cudu nad Wisłą i brawurowej szarży szwoleżerów na arcelińskich polach k. Płońska.

- To przełomowe wydarzenia, które zaważyły o losach Europy, ocalając ją przed potopem sowietyzacji - podkreślała wiceburmistrz Teresa Kozera, która przywoływała również słowa św. Jana Pawła II w kontekście prawa człowieka do wolności. "Człowiek jest nierozerwalnie związany z tą wolnością, której żadna siła ani przymus zewnętrzny nie jest w stanie go pozbawić i która stanowi podstawowe prawo człowieka jako jednostki i jako członka społeczeństwa" - cytowała wiceburmistrz Płońska.

- Wspominając z szacunkiem i dumą dzieje bitewnych zmagań poległych, pamiętajmy, że te wydarzenia są wyznacznikiem naszej narodowej tożsamości i pamięć o nich jest naszym obowiązkiem - przypomniał z kolei Andrzej Stolpa, starosta powiatu płońskiego. - Bitwa Warszawska ocaliła niepodległość naszego kraju, ale pokazała też, że Polacy potrafią się bronić. Pokazała, że narodowe cnoty są najcenniejsze i najważniejsze. Powinniśmy dążyć do umiłowania wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyźnie - dodał starosta.

Marcin Kośmider, który przemawiał w imieniu Macieja Wąsika, posła RP z okręgu płocko-ciechanowskiego, mówił o dewizie Wojska Polskiego, które zawiera się w trzech słowach: Bóg, honor, ojczyzna. - Dzięki bohaterom roku 1920 jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Jesteśmy wolni, ale pamiętajmy, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Bycie Polakiem to jest przywilej - zaznaczał M. Kośmider.