Patriotyczna kolekcja

Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

publikacja 28.06.2018 21:15

W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarto wystawę poświęconą wizerunkom sławnych Polaków.

Patriotyczna kolekcja Opinogóra, 28.06.2018. Otwarcie wystawy "Wizerunki sławnych Polaków...". Muzeum Romantyzmu Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Wystawa prezentuje zespół odlewów, których powstanie zawdzięcza się dziewiętnastowiecznej warszawskiej wytwórni Mintera. Jest to jedynie część bogatej kolekcji, liczącej łącznie z konsolkami należącymi do popiersi portretowych, 86 obiektów.

- Na naszej ekspozycji prezentujemy 24 medaliony w ramkach, przedstawiające zarówno królów, jak i sławnych pisarzy, wodzów oraz postaci historyczne i narodowe. Kolekcję uzupełniają redukcje (miniatury) pomników nagrobnych, ale też modele nagrobków władców polskich. Można zobaczyć redukcję pomnika Mikołaja Kopernika oraz modele płyt nagrobnych. Ekspozycję dopełniają obrazy i rzeźby z wizerunkami twórców kolekcji oraz właścicieli Wilanowa - mówi Magdalena Bral, komisarz wystawy.

Jak wyjaśnia M. Bral właściciele pałacu w Wilanowie, Aleksandra i August Potoccy, w 1844 r. nawiązali kontakt z wytwórnią Mintera.

- Wyroby zakupione przez Potockich eksponowane były w pomieszczeniach pałacowych. Warto zaznaczyć, że Potoccy zamawiali w wytwórni minterowskiej również i większe dzieła, jak np. wieczne drzwi do kaplicy pałacowej, niezrachowany obecnie tryton (bóstwo morskie) z fontanny przed pałacem (replika trytonów z kolumny Zygmunta), czy też ogromnych rozmiarów żyrandol z Sali Białej - wymienia komisarz wystawy.

Karol Fryderyk Minter, urodzony w 1780 r. w Szczecinie, zaczął swą karierę jako malarz; wykształcenie otrzymał w Kopenhadze. Do Warszawy przybył ok. 1822 r., na wezwanie starszego brata Wilhelma. Tam początkowo utrzymywał się z wykonywania miniatur portretowych i litografii. W 1828 r. założył odlewnię metalowej galanterii użytkowej i artystycznej.

- Obok wyrobów kruszcowych i lakierowanych wykonywano w niej m. in. zabawki dziecięce, modele maszyn, urządzenia optyczne, sprzęty kościelne, świeczniki, posągi, a nawet metalowe meble ogrodowe. Minter angażował do współpracy wybitnych rzeźbiarzy: Wojciecha Święckiego i Jakuba Tatarkiewicza, rozwijając masową produkcję popiersi portretowych, medalionów z wizerunkami wybitnych Polaków oraz modeli znanych pomników - tłumaczy kustosz wystawy.

Serie brązowych i cynkowych medalionów, statuetek, popiersi wybitnych postaci historycznych, czy też kopie cennych numizmatów zyskały wśród społeczeństwa ogromne powodzenie.

- Minterowie wyszli naprzeciw zainteresowaniom odbiorców, wśród których po klęsce powstania listopadowego dominowały nastroje nostalgii za utraconą niepodległością, chwałą dawnej Polski i świetnością staropolskiego oręża. W plastyce i innych dziedzinach sztuki nurt patriotyczny zarysował się bardzo silnie, chętnie więc ukazywano wybitne postacie królów i wodzów, ale także artystów, pisarzy, historyków i naukowców, rozwijając przy tym znajomość historii ojczystej zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych - zauważa Magdalena Bral.

Jej zdaniem zbiór wilanowski redukcji pomników, popiersi portretowych i medalionów, zamówiony przez Potockich w fabryce Mintera, dobrze świadczy o zainteresowaniach dawnych właścicieli pałacu wilanowskiego, ich umiłowaniu historii i tradycji ojczystej, a także jest przykładem niezwykle wyrobionego gustu artystycznego i doceniania roli wytwórczości krajowej.

Wystawę podziwiać można do czerwca 2019 r.