Noc - atrakcji moc

oprac. am

publikacja 15.05.2018 15:01

W najbliższą sobotę muzea i inne instytucje kultury zapraszają na bezpłatne zwiedzanie i szykują niespodzianki.

Noc - atrakcji moc Płock, 20.05.2017. Noc Muzeów Agnieszka Małecka /Foto Gość

Płock

Tak jak w poprzednich latach program Nocy Muzeów zapowiada się różnorodnie i ciekawie. Można będzie bezpłatnie zwiedzić muza, a także kościoły, szkoły, instytucje i obiekty o walorach kulturalnych i historycznych. Co przygotowały płockie muzea?

Muzeum Diecezjalne przy ul. Tumskiej 3A zaprasza na zwiedzanie ekspozycji znajdujących się w dawnym Opactwie Benedyktyńskim, m.in.: Chrystus w Sztuce, Skarbiec, Biblia Płocka, wystawa czasowa "Kostka znaczy więcej - św. Stanisław Kostka" i współczesne malarstwo. Będzie można także przyjrzeć się warsztatowi ikonopisania, który będzie prezentować Katarzyna Kobuszewska, prowadząca Pracownię Ikonograficzną w Płocku. Zwiedzanie w godzinach 18.00 - 22.00, wejście do muzeum najpóźniej o godz. 21.30.

W Muzeum Mazowieckim, w kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8 i na wystawie "X Wieków Płocka" muzealne ekspozycje ożyją dzięki aktorom Teatru Dramatycznego w Płocku, rekonstruktorom i animatorom. Na patio muzeum o wystawie kolekcjonerskiej „Świadkowie tamtych lat” poświęconej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości opowie Bohdan Kowalczyk, przy karczmie na wystawie "X wieków Płocka" wystąpi zespół Tryzna, a na pierwszych 300 szczęśliwców będzie zaś czekać moneta z imiennym certyfikatem wybita w specjalnie przygotowanej z okazji Nocy Muzeów mennicy. Na odwiedzających wszystkie siedziby Muzeum Mazowieckiego czekać będzie także "Muzealny detektyw" - czyli specjalnie przygotowana gra dla dzieci z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami

W Muzeum Żydów Mazowieckich zwiedzający mogą liczyć na kawę po żydowsku. Aktorzy grupy teatralnej POKIS zaprezentują scenki teatralne, oparte na twórczości Hanocha Levina. Będzie też okazja do obejrzenia wystawy "Marzec 1968" z Instytutu Pamięci Narodowej. Muzeum proponuje oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem w godzinach 19.30, 20.30 i 21.30.

W Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B ze światowej klasy dziełami sztuki buddyjskiej zwiedzających zapozna autor scenariusza stałej wystawy "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji". Na wystawie stałej "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" odbędzie się spotkanie z dawnym obliczem śpiewu. Kontynuatorzy wiejskich mistrzów, oraz badacze tradycji - Kaja i Janusz Prusinowscy pojawią się w muzeum płockim jako Dziad i Baba. Dziad, a właściwie lirnik, będzie śpiewał pieśni dziadowskie ku przestrodze i ku pokrzepieniu, a baba zaprosi najmłodszych na wieczorne kołysanki.

Na swoistą podróż w czasie zaprasza Regionalne Muzeum Poczty przy ul. Pięknej 4b. Będzie można obejrzeć stare listy - dokumentację pocztową od XVIII w. z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej, stare przepisy pocztowe, tabele opłat, rozkłady jazdy dyliżansów, stare mapy pocztowe, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury, czapki pocztowe, odznaczenia, plomby ołowiane, plombownice, znaczki telegraficzne oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne.

Muzeum Historii Medycyny przy ul. Zofii Nałkowskiej 7 zaprasza w godzinach 18.00-20.00 do zwiedzania zamkniętej na co dzień prywatnej kolekcji dr. Włodzimierza Nowatorskiego. Muzeum to dwie sale, w których znajduje się około 2 tys. eksponatów. W jednej z nich mieści się nazywany przez właściciela "pokój starego doktora"- odwzorowany wygląd dawnego gabinetu lekarskiego. Drugie pomieszczenie pełne jest sprzętów medycznych, posegregowanych według działów; znajdują się tutaj narzędzia używane w chirurgii, ortopedii, okulistyce, laryngologii i stomatologii.

Artystycznie i nowocześnie będzie w Płockiej Galerii Sztuki, przy ul. Sienkiewicza 36. PGS zaprasza w godzinach 16.00 - 23.30 na projekcje "De Profundis - Beksiński VR" - przenoszące w wirtualną rzeczywistość, wykreowaną z obrazów Zdzisława Beksińskiego oraz zwiedzanie wystaw: jednego z najbardziej sugestywnych polskich artystów - "Zdzisław Beksiński - malarstwo i rysunek", prac rzeźbiarskich z ŚDS w Choszcznie - "Beksiński - Inspiracje" i fantastycznych i magicznych światów - "Fantasmagorie. Damian Leszczyński - rysunek".

W Noc Muzeum, z 19 na 20 maja, będzie można także przejść szlakiem ekumenicznym. W katedrze płockiej, od niedawna szczycącej się tytułem "Pomnik Historii", na 30-minutowe zwiedzanie wnętrz zaprasza ks. Stefan Cegłowski. Pierwsze zwiedzanie o godz. 22.00, ostatnie o godz. 23.30. W katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przy ul. Kazimierza Wielkiego 27A, w godz. 18.00 - 22.00 odbędzie się prelekcja na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Będzie można zwiedzić jej wnętrze i katakumby, posłuchać chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz obejrzeć galerię zdjęć archiwalnych. Na nocne zwiedzanie zaprasza też parafia Ewangelicko – Augsburska, przy ul. Kazimierza Wielkiego 39, w godz. 16.00 - 20.00. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowości luterańskiej.

Moc atrakcji zapowiada także Książnica Płocka, przy ul. Kościuszki 6. Gości powitają wyjątkowe kobiety: Maria Skłodowska-Curie w laboratorium chemicznym, Hanka Ordonówna w przedwojennej kawiarni, Marcelina Rościszewska w siedzibie Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, a Wanda Rutkiewicz i Halina Konopacka w ogrodzie zaproszą do sportowej rywalizacji"

Przy ul. Kościuszki można zwiedzić także Dom Władysława Broniewskiego. W godz. 18- 23 trwać będzie zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety, zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii płockiej oświaty i ZNP pod hasłem: "ZNP dla Niepodległej" oraz spotkanie w kawiarence literackiej "Pod dębem" - prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Na szlaku Płockiej Nocy Muzeów znalazły się także szkoły: Małachowianka (zwiedzenia od 18 -23), Jagiellonka (ostatnie wejście o 21.30) oraz Ekonomik. Można będzie także zwiedzić płocki Ratusz na Starym Rynku (w godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00). Wystawy, degustacje i inne wydarzenia przygotowały kawiarnie „Czerwony Atrament” (Synagogalna 4) i „Charlie” (Tumska 5a) oraz Foto - Club z Darmstadt (Dom Darmstadt, Stary Rynek). Tej nocy można będzie zwiedzić także Radio RPL FM Płock, obejrzeć pokaz broni palnej, przy Muzeum Mazowieckim, przejechać się wieczornym kursem Ciuchcią Płocką, a o godz. 21 wziąć udział w "Spacerze z duchami ulicami miasta" (początek na Starym Rynku przy fontannie Afrodyta).

Szczegółowy program Nocy Muzeów w Płocku można znaleźć na stronie Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej: http://www.turystykaplock.eu/

Ciechanów

Na bezpłatne zwiedzanie 19 maja, w godz. 18 - 23 zaprasza Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Będzie można za darmo odwiedzić trzy placówki: budynek ekspozycyjny przy ul. Warszawskiej 61, Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie i oddział Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie - (Dworek Aleksandry Bąkowskiej, Krzewnię i Dworek Drobnoszlachecki). Między oddziałami muzeum będzie kursował darmowy autobus.

Opinogóra Górna

W Muzeum Romantyzmu początek atrakcji już o godz. 16. W Oficynie muzealnej spotkanie z Rafałem Kado, autorem komiksu "Opin" i warsztaty "Rysujemy komiks"; w Folwarku, w godz. 17.30 - 19.30, warsztaty kreatywne dla dzieci, a w Dworze Krasińskich, od godz. 17.00, koncert "Chopin na strunach"; wykonawcy: Maciej Strzelczyk, Romuald Erenc, Piotr Rodowicz. W Oranżerii o godz. 19 rozpocznie się koncert "Przeboje Jana Kiepury", z udziałem Joanny Horodki (sopran), Sławomira Naborczyka (tenor), Mirosława Feldgebela (fortepian), Andrzeja Krusiewicza (konferansjer), a po nim wystąpi ATLE Blues Band. Po zmroku zaplanowany jest pokaz laserowy. Ponadto bezpłatne zwiedzanie ekspozycji muzealnych od godz. 17 do 23. Zwiedzanie kościoła i podziemi grobowych z przewodnikiem muzealnym o godz. 20.00 (zbiórka chętnych przy pomniku Zygmunta).

Mława

Mieszkańcy miasta i goście w godz. 20 - 24 będą mieli wyjątkową szansę obejrzeć zakamarki ratusza, najstarszego budynku murowanego w mieście. W trakcie zwiedzania z przewodnikami ( w tej roli pracownicy ratusza) będzie można zobaczyć m.in. biuro urzędnika z początku XX wieku, gabinet Burmistrza Miasta Mława, salę ślubów, strych i areszt magistracki, który przed laty był usytuowany w piwnicach budynku. Każdy ze zwiedzających otrzyma na starcie pamiątkę: ulotkę z miejscami na stemple, które będą wbijane w każdym kolejnym miejscu.

Pułtusk

Na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji od godz. 17 zaprasza Muzeum Regionalne. Do 22.30, przy Rynku 36 potrwa obserwacja nieba przez teleskopy oraz kosmiczne seanse w mobilnym planetarium, Sali Lutnia MCKiS. W sali kinowej centrum odbędą się projekcje filmów: "Bracia Lumiere" i "Twój Vincent". Około 23 odbędzie się finał tegorocznej pułtuskiej Nocy Muzeów połączony z losowaniem upominków dla posiadaczy kompletu stempli, które będzie można zdobyć do folderu, w każdym punkcie zwiedzania.

Sierpc

Do udziału w Nocy Muzeów zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej, wraz z jego oddziałem - Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Do godz. 21 za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić wystawy prezentowane w obiektach skansenu i skorzystać z różnych atrakcji (warsztaty rzemiosła). W sierpeckim ratuszu zwiedzający zobaczą wystawę "Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Witkowskiego".

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zaprasza do poznawania kultury materialnej małego miasteczka z II poł. XIX w. W Muzeum, do godz. 22 będzie można zwiedzać wystawę czasową "Stefan Gołębiowski. Poeta, tłumacz Horacego, społecznik".