Pomysł na majowe święta

am, wp

publikacja 03.05.2018 23:58

Kreatywność jest tu mile widziana, bo przecież patriotyczny duch świetnie odnajduje się i w muzeum, i na placach miast.

Inscenizacja historyczna przejazdu Józefa Piłsudskiego w skansenie w Sierpcu Inscenizacja historyczna przejazdu Józefa Piłsudskiego w skansenie w Sierpcu
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Sceneria sierpeckiego skansenu oryginalnie wpisała się w majówkę, święto Konstytucji 3 Maja oraz w obchody 100-lecia niepodległości Polski. Najpierw w Bieżuniu, w Muzeum Małego Miasta, które jest oddziałem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, odbyła się konferencja naukowa "Mazowieckie drogi do Niepodległej". Z kolei w Sierpcu zorganizowano imprezę plenerową, połączoną z rekonstrukcją historyczną Wojska Polskiego, w wykonaniu Muzealnej Grupy Historycznej II batalionu 18. pułku piechoty w Sochaczewie.

Piaszczystą drogą, między chałupami przejechał powóz z Józefem Piłsudskim, który był entuzjastycznie witany przez miejscową ludność. Wszystko wydawało się tak oryginalne i prawdziwe, także dzięki profesjonalnej grze członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

Z kolei zespoły polonijne z Niemiec i Mołdawii oraz "Dzieci Płocka", wraz z młodzieżą z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWSZ wystąpiły na Starym Rynku podczas koncertu z okazji Dnia Flagi, obchodzonego też jako Dzień Polonii. Młodzi goście przyjechali z mołdawskich Bielc, w których działa Stowarzyszenie Dom Polski, promujące język i ojczystą kulturę wśród dzieci i młodzieży polonijnej. Zespoły "Jaskółki" i "Krokus" zaprezentowały wiązankę utworów i tańców polskich, i mołdawskich. Z niemieckiego Darmstadt, innego obok Bielc miasta partnerskiego Płocka, przybył Polski Zespół Folklorystyczny "Polonez", który nie czym innym, jak właśnie "Polonezem" skomponowanym przez Wojciecha Kilara do filmu "Pan Tadeusz" rozpoczął swój występ. Koncert zakończył się Marszem Polonii wyśpiewanym wspólnie przez wszystkie zespoły. W górę poleciały białe i czerwone balony.