Do jakich rzeczy jesteś stworzony?

Wojciech Ostrowski

publikacja 23.04.2018 00:43

W Niedzielę Dobrego Pasterza relikwie i obraz św. Stanisława Kostki gościły w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu.

Duchowe i artystyczne przeżycia przy relikwiach św. Stanisława z rodziną Kaczmarków Duchowe i artystyczne przeżycia przy relikwiach św. Stanisława z rodziną Kaczmarków
Wojciech Ostrowski

Ten kolejny dzień peregrynacji miał szczególny charakter. Relikwie świętego z Rostkowa nawiedziły prowadzoną przez ojców pasjonistów parafię, której jest on patronem. Jak wiadomo, tamtejszy kościół parafialny oraz klasztor zostały ufundowane przez brata św. Stanisława Kostki, Pawła.

W dniu nawiedzenia relikwie i obraz były obecne na wszystkich Mszach św. W jednej z nich uczestniczyli nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Lesznie koło Przasnysza ze swoim pocztem sztandarowym. Oprawę muzyczną ubogacił zespół wokalno-instrumentalny z tej miejscowości.

- Chcemy przeżywać to spotkanie ze św. Stanisławem Kostką z wielką radością, abyśmy jeszcze bardziej otworzyli się na te dary Bożej miłości, którym on był wierny – mówił witając uczestników Eucharystii o. Wiesław Wiśniewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i przeor przasnyskiego klasztoru ojców pasjonistów. – I to zawołanie: "Ad maiora natus sum – Do wyższych rzeczy jestem stworzony", niech przyświeca zarówno wam, drogie dzieci i młodzieży, jak i wszystkim nam tutaj zgromadzonym, aby przed nami otwierały się te drogi i perspektywy, które przyświecały św. Stanisławowi Kostce.

Do Stanisławowego zawołania nawiązał też w homilii odprawiający Mszę św. o. Piotr Sułkowski z przasnyskiej wspólnoty zakonnej ojców pasjonistów. –– Czy już to odkryłeś? – pytał zwracając się do uczestniczących w Eucharystii młodych ludzi o. Piotr. – Czy odkrywasz, czy chcesz odkryć do jakich rzeczy jesteś stworzony? I czy pragniesz dla nich żyć? Św. Stanisław poznał, że jest stworzony do czegoś więcej - jak każdy z nas. To nie jest tylko jego zawołanie. On zostawił je nam, szczególnie młodym, ale także rodzicom i wychowawcom, byśmy odkrywali do jakich rzeczy każdy z nas jest stworzony, abyśmy odkrywając z całą determinacją wprowadzali to w życie.

Dzień nawiedzenia w parafii św. Stanisława Kostki ubogacił koncert w wykonaniu rodziny Kaczmarków. Małżonkowie Iwona (sopran) i Piotr (tenor) oraz ich synowie: Wojciech (bas – baryton) i Adam (tenor) zaśpiewali szeroką gamę pieśni patriotycznych oraz z repertuaru muzyki klasycznej. – Na pewno dziś św. Stanisław cieszy się w niebie – powiedziała wyrażając swoje uznanie dla artystów dr Elżbieta Sternal, rektor przasnyskiego Wydziału Zamiejscowego Uczelni Lingwistyczno-Technicznej w Świeciu, która zorganizowała koncert.