Gdzie Kościół rodzi się w duszach

Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

publikacja 09.04.2018 00:46

- Niech parafia w Dobrzyniu n. Drwęcą coraz bardziej staje się Wieczernikiem i miejscem doświadczania miłosierdzia Bożego - życzył bp Piotr Libera.

Ks. kan. Jarosław Kulesza powitał bp. Piotra Liberę Ks. kan. Jarosław Kulesza powitał bp. Piotra Liberę
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

W niedzielę Miłosierdzia Bożego bp Piotr Libera dokonał poświecenia domu parafialnego w Dobrzyniu n. Drwęcą. Po prawie czterech latach budowy budynek został poświęcony i oddany do użytku. Obok plebanii, znajdą w nim miejsce dla spotkań parafialne ruchy i wspólnoty. - Dobrze się stało, że obiekt ten został tak pomyślany i zrealizowany, iż znalazły się w nim również przestrzenie dla wspólnych spotkań rożnych grup, aby dzieła parafialne realizowane przez mniejsze i większe wasze wspólnoty, miały w sobie coś z ducha Wieczernika. Życzę wam, aby w tych murach wciąż się rozwijało, na przykład, tak piękne doświadczenie Światowych Dni Młodzieży, które w Waszej parafii były tak solidnie i z rozmachem przygotowane. Przeżywając rok Św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, życzę, aby to właśnie ludzie młodzi z Waszej parafii, Waszego miasta znajdowali swoje miejsce pod dachem tego domu - mówił bp Piotr Libera.

Jak przyznał w czasie uroczystości ks. proboszcz Jarosław Kulesza, od lat myślał o godnym materialnym zapleczu dla parafialnych grup duszpasterskich. Wtedy powstał plan, by zbudować dom, gdzie swe miejsce będzie miała plebania i grupy parafialne na swoje spotkania. - Myślę, że to nie przypadek, że w święto Miłosierdzia święcimy dom, w którym ziściła się praca wielu osób i ofiarność moich parafian. Po prawie czterech latach budowy, wiemy, że dom ten powstał dzięki Bożej łasce. Pan dał siłę i przez dobrych ludzi, środki, i poprzez wielu dobrych ludzi oddał go do użytku. Trzeba nam było stworzyć zaplecze, sale spotkań, miejsce, gdzie jako Kościół żywy możemy tym domem się stawać. Najgłębszym moim pragnieniem było, abyśmy jako parafia i wspólnota wspólnot, mogli godnie egzystować i spotykać się. Cieszę, że dzisiaj w tym domu każdy znajduje swoje miejsce: schola, kółka różańcowe, Akcja Katolicka, czy chór. Dom otwarty jest dla wszystkich i daje możliwość spotkania się nie tylko grupom parafialnym, ale również naszym mieszkańcom. Chcemy tym miejscem dzielić się z innymi - mówił ks. proboszcz.

W czasie Mszy św. ks. biskup nawiązując do Ewangelii odczytanej w święto Miłosierdzia pytał wiernych: - Gdzie jest twój Wieczernik. Czy jest nim twój dom, rodzina i twoi najbliżsi? Aby ten Wieczernik ocalał w dzisiejszych czasach, zwyczajnie, trzeba mieć dla niego czas, trzeba w nim rozmawiać z bliskimi i słuchać się nawzajem, trzeba umieć sobie wybaczać, na siebie czekać i modlić się jeden za drugiego. I o jedno proszę: nie szukajcie Wieczernika w wirtualnym świecie, w świecie internetu i facebooka Tam nie buduje się wspólnoty, tam nie umacnia się rodziny.

- Ty raczej pytaj się, jaki jest Wieczernik twego serca i twojej rodziny, do którego teraz przychodzi Pan. Jaki lęk Mu oddasz, jaki grzech Mu wyznasz, jaką ranę odsłonisz?

- Ale Wieczernik to również ta świątynia, która w ostatnich latach tak wypiękniała, dzięki Waszemu wysiłkowi i trosce Waszego Księdza Proboszcza. Wieczernik to również Wasza wspólnota parafialna. To jest ta przestrzeń, o której trafnie powiedział wielki teolog ubiegłego wieku i czasu Soboru, Romano Guardini, gdzie "Kościół rodzi się w duszach" - mówił bp Piotr w homilii.

W uznaniu zasług ks. proboszcza Jarosława Kuleszy - budowniczego nowej plebanii, a wcześniej oddanego w pracach remontowo-restauratorskich przy parafialnym kościele w Dobrzyniu n. Drwęcą, bp Piotr Libera odznaczył ks. Kuleszę godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej.