Kościół nie odwraca się od nikogo

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 16.02.2018 22:40

W diecezji rozpoczęły się spotkania dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Kościół nie odwraca się od nikogo Płock, 15.02.2018. Spotkanie duszpasterstwa osób żyjących w związkach niesakramentalnych ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W czasie spotkania z księżmi-rejonowymi duszpasterzami takich osób, bp Piotr Libera zwrócił uwagę, że w tym duszpasterstwie potrzeba wiele realizmu i nadziei.

- Wiele z tych osób jest poranionych i rozżalonych, wielu odwraca się od Kościoła plecami, a może nawet manifestuje, że ich to nie obchodzi. Są jednak i tacy, którzy regularnie są na niedzielnej Mszy św. Od nikogo z nich nie możemy się odwrócić. Ważna jest tu postawa czekania, także na tych, którzy teraz mówią „nie” - mówił bp Libera.

- Należy im przypominać, że żyją łaską chrztu i bierzmowania, należy ich przygotowywać do Komunii duchowej i zapraszać do aktywnego udziału we wspólnocie parafialnej. To wszystko ma być etapem na drodze nawrócenia i pojednania z Bogiem. Z taktem i delikatnością należy podejmować próby rozmowy duchowej z takimi osobami - zalecał duszpasterzom ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

- Należy określić taki sposób i styl duszpasterstwa, który będzie "towarzyszeniem" takim związkom, chodzi o organizowanie spotkań, na których będzie część katechetyczna, modlitewna i indywidualna rozmowa. Oni często potrzebują takiej rozmowy i prowadzenia. Papież Franciszek przypomniał nam, że te osoby nie są na marginesie Kościoła - akcentował płocki moralista i etyk.

W czasie spotkania formacyjnego dla księży wskazano szereg tematów i przestrzeni, w których należy rozwijać takie duszpasterstwo: trzeba rozmawiać z nimi o odpowiedzialności za dzieci z poprzedniego małżeństwa, o sakramentalnym wymiarze wierności małżeńskiej, o kanonicznym stwierdzeniu nieważności małżeństwa, o komunii duchowe czy o ich obecności i aktywności w Kościele.

Ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału do Spraw Rodzin płockiej kurii, wskazał na obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, jako na symbol tego duszpasterstwa.

Dodajmy przy okazji, że prekursorem takich spotkań był o. Mirosław Paciuszkiewicz, jezuita, a wcześniej kapłan naszej diecezji, który przez ponad 20 lat prowadził w Warszawie duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych i rozwiedzionych samotnych.

- Jak wygląda polska recepcja papieskiej adhortacji o miłości w rodzinie? - zastanawiał się ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. - Trzeba najpierw zatroszczyć się o klimat dyskusji w Kościele, bo w dysputę na temat papieskiego nauczania o rodzinie wkradł się duch nieufności. Aby nie było podziałów i kontrowersji, trzeba nam interpretować "Amoris laetitia" w duchu św. Jana Pawła II - akcentował ks. profesor.

Zwrócił uwagę, że w tej szerokiej medialnej dyskusji chętnie wypowiadają się teolodzy i dziennikarze, a w ogóle nie biorą w niej udziału sami zainteresowani, czyli osoby rozwiedzione.

Spotkania dla niesakramentalnych rozpoczęły się już w niedzielę, 18 lutego w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie. Następne będą miały miejsce: 24 lutego o 19.00 odbędzie się w kościele św. Józefa w Pułtusku, 25 lutego o 17.15 w parafii św. o. Pio w Płońsku, 18 marca o 18.00 w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, 13 kwietnia o 18.00 w parafii Świętej Rodziny w Mławie, 19 kwietnia o 18.00 w parafii farnej w Płocku, zaś 21 kwietnia o 18.00 w parafii pw. św. Benedykta w Sierpcu.