Dla kogo korona?

Agnieszka Fabisiak

publikacja 08.01.2018 12:16

Młoda parafia w Nunie k. Nasielska integruje się wokół rodzinnie przeżywanej uroczystości Trzech Króli.

W tej jednej z najmłodszych parafii, przy żywej szopce na wspólnym kolędowaniu spotkali się aniołowie, królowie, pasterze i licznie zgromadzeni wierni W tej jednej z najmłodszych parafii, przy żywej szopce na wspólnym kolędowaniu spotkali się aniołowie, królowie, pasterze i licznie zgromadzeni wierni
Archiwum ks. Tadeusza Jabłońskiego

Wspólnotowe przeżywanie uroczystości Objawienia Pańskiego, z Trzema Królami i z kolędą, staje się powoli tradycją parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W czasie Mszy św. zainaugurowano Rok św. Stanisława Kostki, zaś po Eucharystii rozpoczęło się wspólne kolędowanie przy żywej szopce na zewnątrz kościoła. Tam nowo narodzonemu Jezusowi już od świąt Bożego Narodzenia dzięki życzliwości okolicznych rolników towarzyszą: osiołek, konik, owce, koza, barwne w pióropusze koguciki i miniaturowe kurki, gołębie oraz króliki.

W czasie śpiewu kolęd, do szopki przybyli Trzej Mędrcy z pokłonem. W tym roku w ich role wcieliła się młodzież z pobliskiej stajni Stangret z Lorcina. Oprawę muzyczną i koncert staropolskich kolęd poprowadziła zaś schola parafialna wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.

Wzorem lat ubiegłych, na uczestników kolędowania czekał gorący barszcz i domowe wypieki. - Parafianie i goście znakomicie przyjęli nasze spotkania przy stajence betlejemskiej w uroczystość Trzech Króli. Inicjatywa ta jest formą manifestacji wiary, ma charakter wspólnotowy i rodzinny. Jednoczy naszych parafian. Chcemy co roku organizować tę wyjątkową formę modlitwy i spotkań - zapewnia proboszcz ks. Tadeusz Jabłoński.

Na zakończenie uroczystości nastąpiło losowanie zwycięskich "królewskich koron" wśród tych, którzy własnoręcznie wykonali i wystąpili w koronach, a nagrody zwycięzcom wręczali Trzej Królowie.

Liczna obecność uczestników orszaku, około 350 osób, pokazała, że widowisko pokłonu Mędrców ze Wschodu, corocznie organizowane w Nunie, jest w środowisku przyjmowane entuzjastycznie i zyskuje coraz większą popularność.