To był rok! Część III

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 31.12.2017 19:19

Co było ważne i ciekawe w minionych miesiącach od września do grudnia w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego"?

To był rok! Część III   Płock, 4.09.2017. Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkołach Katolickich "Stanislaum" ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Pierwszy dzwonek na Nowowiejskiego

Do gmachów seminaryjnych w Płocku powróciło Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki oraz powstała Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. abp. A.J. Nowowiejskiego i bł. bp. L. Wetmańskiego, z oddziałami gimnazjalnymi. Jednocześnie w dotychczasowej siedzibie szkół w Sikorzu rozpoczęto prace remontowo-adaptacyjne, aby mogła tam powstać placówka opiekuńcza dla osób w podeszłym wieku "Leonianum - piękne życie". - Nie mogliśmy nie odpowiedzieć na wyzwania, które postawiła przed nami reforma edukacji – mówi ks. Artur Janicki, dyrektor szkół katolickich. - Ta szkoła ma charakter domu, o który trzeba dbać, pytając siebie każdego dnia od nowa: co mogę dać z siebie, aby było dobrze, skutecznie, spokojnie i bezpiecznie – dodaje ks. dyrektor.

- Rozpoczyna się coś nowego i coś bardzo wartościowego. Wchodzimy w nową piękną rzeczywistość, ważną dziś, ale wydaje się, że jeszcze ważniejszą w perspektywie przyszłości – mówił bp Mirosław Milewski w czasie uroczystej inauguracji roku szkolnego w płockim Katoliku.

To był rok! Część III   Płock, 9.09.2017. I ekumeniczne obchody Święta Stworzenia. Szkoły katolickie i ogrody przy mariawickiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Ekumenicznie i ewangelicznie

Po raz pierwszy w diecezji, a może i w Polsce obchodzono Ekumeniczny Dzień Stworzenia. Przedstawiciele Kościołów: katolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i starokatolickiego mariawitów wzięli udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym w Szkołach Katolickich oraz w modlitwie o ochronę stworzenia w ogrodach przy katedrze mariawickiej.

– Łączą nas Pismo Święte, wspólne wyznanie wiary, zachwyt nad przyrodą i coraz większa świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za świat stworzony, który nas otacza – mówili przedstawiciele Kościołów.

– Wybierzmy dla siebie samych i dla naszych rodzin, wspólnot skromny styl życia, respektujący wymagania środowiska i dostosowany do potrzeb innych, aby wzbogacić się miłością. Zachwyca nas piękno przyrody, bo jest ona jak "piąta Ewangelia", przez którą możemy zbliżyć się do Boga, dlatego wspólnie mówimy o potrzebie ochrony świata stworzonego – mówił bp Libera.

– Gdy zaczniemy słuchać przyrody, łatwiej usłyszymy głos Boga – mówił diakon dr Łukasz Leonkiewicz z Kościoła prawosławnego, wykładowca filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

To był rok! Część III   Popowo, 17.09.2017. Diecezjalna Pielgrzymka Małżonków Jubilatów z udziałem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce i biskupa płockiego Piotra Libery. Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Pani Nadziei ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Jubilaci z nuncjuszem

17 września miała miejsce pierwsza wizyta pasterska abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w diecezji płockiej. Przewodniczył on diecezjalnej pielgrzymce małżonków jubilatów do sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Matki Nadziei. W czasie liturgii ponad 200 par małżeńskich wypowiedziało gromkie "chcę" przed cudownym obrazem Madonny z Dzieciątkiem, odnawiając swe przyrzeczenia małżeńskie.

- Jestem wzruszony tą liturgią, bo jestem świadkiem pielgrzymki rodzin, małżonków do tego maryjnego sanktuarium. Pamiętajcie, że wasze rodziny są małą wspólnotą Kościoła. Zwłaszcza w chwilach doświadczeń i trudów szukajcie oparcia w Bogu, jak tego uczy nas Święta Rodzina z Nazaretu - mówił abp Salvatore Pennacchio.

To był rok! Część III   Dobrzyków, 17.09.2017. Ponowny pochówek żołnierzy września 1939 roku Agnieszka Małecka /Foto Gość Żołnierze z Dobrzykowa

Szczątki 13 poległych we wrześniu 1939 r. znalazły swoje godne miejsce pochówku we wspólnej mogile na dobrzykowskim cmentarzu. W wyniku ekshumacji przeprowadzonej w lipcu przez archeologów IPN na wniosek Społecznego Komitetu Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. pod główną alejką cmentarną na cmentarzu w Dobrzykowie odnaleziono szczątki 13 poległych. Kości, fragmenty umundurowania i artefakty zostały oddane do analizy. Udało się również ustalić, kto mógł być tam pochowany: ppor. Florian Ewertowski (59 Pułk Piechoty), Teofil Morawski, Stanisław Krypski, Stefan Stępowski, Aleksy Korytowski i Laib Rachniłowicz oraz 4 bezimiennych i 3 pracowników kolei.

W niedzielę 17 września odbyła się uroczystość ich ponownego pochówku w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. Polegli zostali pochowani w godnym miejscu – do wspólnej mogiły, gdzie spoczywa już 313 bohaterów obrony Dobrzykowa.

To był rok! Część III   Płock, 29.09.2017. Uroczystość patronalna Kapituły Kolegiackiej św. Michała i wręczenie nagrody kapituły "Świadek wiary" ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Pod skrzydłami Archanioła

Kapituła Kolegiacka św. Michała w Płocku po raz pierwszy przyznała nagrodę "Świadek wiary" oraz siedem stypendiów dla młodzieży z diecezji płockiej. Pierwszą laureatką nagrody została Aleksandra Golińska z Płocka: lekarz dentysta, która jako wolontariuszka wyjechała na misje do Kamerunu. – Słysząc, ile dobra może uczynić jedna osoba, chciałoby się prosić Boga: "Serce wielkie nam daj, zdolne objąć świat... mężne w walce ze złem". Niech wstawiennictwo św. Michała Archanioła uczy nas czerpać w życiu Boże moce do czynienia dobra – mówił w czasie Mszy św. bp Roman Marcinkowski.

– Nagroda, którą ustanowiliśmy, będzie przyznawana w uznaniu za całokształt działalności lub za określone osiągnięcie o szczególnie istotnym znaczeniu dla rozwoju kultury chrześcijańskiej osobom fizycznym z diecezji płockiej. Nagroda jest wyróżnieniem i nie wiąże się z gratyfikacją finansową – mówi ks. prał. Wiesław Gutowski, prepozyt kapituły.

Tworząc fundusz stypendialny, kapituła będzie wspierała zdolną młodzież z diecezji płockiej (uczącą się w szkołach ponadpodstawowych) pochodzącą z rodzin przeżywających trudności materialne. Jest to pierwszy taki fundusz stypendialny o zasięgu diecezjalnym. – Ustanawiając nagrodę i fundując stypendia, chcemy wyróżnić dobro i nazywać je po imieniu – mówi ks. prał. Gutowski.

To był rok! Część III   Płock, 2.10.2017. Podpisanie umowy o dofinansowaniu z UE termomodernizacji niektórych obiektów diecezji płockiej. Opactwo Pobenedyktyńskie ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Będzie piękniej, będzie cieplej

Na termomodernizację budynków w Płocku, Ratowie i Ciechanowie przeznaczono ponad 6,1 mln. z UE. Obiekty historyczne i sakralne z naszej diecezji: zespół klasztorny oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, Dom Księży Emerytów w Płocku, a także dom katolicki - Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie do końca czerwca przyszłego roku przejdą termomodernizację. Będzie to możliwe dzięki wsparciu z UE. Umowę o unijne dofinansowanie kompleksowego projektu, obejmującego wszystkie te inwestycje, w obecności bp. Piotra Libery, podpisali marszałek Adam Struzik oraz ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium św. Antoniego w Ratowie.

- To projekt zintegrowany, bo obejmuje różne obiekty. Chodzi w nim o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz o przywrócenie tym zabytkom świetności - mówił w czasie konferencji prasowej w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Z unijnym dofinansowaniem łatwiej będzie ratować cenne obiekty w Płocku, Ratowie i Ciechanowie - dodał Adam Struzik.

To był rok! Część III   Płock, 10.10.2017. Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Przez Płock na Islandię

Pierwsza, polsko-islandzka inauguracja nowego roku akademickiego miała miejsce w WSD w Płocku. Na 423. inauguracji, obok biskupów Piotra Libery i Mirosława Milewskiego stanął przy ołtarzu, a później w seminaryjnej auli bp Dawid Tencer z Reykjaviku. O tego roku akademickiego, dla jego diecezji w murach płockiego WSD, rozpoczynają formację do kapłaństwa pierwsi dwaj alumni. Pochodzą z Łomianek i Mogilna, a więc spoza naszej diecezji. Będą pełnoprawnymi klerykami naszego seminarium i studentami UKSW w Warszawie, ale jeśli wytrwają do końca, to zostaną wyświęceni na kapłanów dla Kościoła na Islandii. To forma współpracy między dwoma diecezjami oraz konkretny znak wsparcia, jakiego udziela nasza diecezja skandynawskiej wspólnocie. Przypomnijmy, że od trzech lat pracuje już na wyspie ks. Grzegorz Adamiak pochodzący ze Strzegocina, z naszej diecezji.

To był rok! Część III   Płock, 15.10.2017. Poświęcenie kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Nasza Fatima

Diecezjalne obchody 100. rocznicy objawień fatimskich w diecezji zwieńczyło poświęcenie kościoła na płockim Międzytorzu. Obecni na uroczystej liturgii biskupi: Piotr Libera, Roman Marcinkowski i Mirosław Milewski namaścili ołtarz i ściany nowej świątyni. - Jakże to piękne i pouczające w tych czasach zobaczyć ludzi cieszących się swoim kościołem i doświadczyć, że piękne są w naszym życiu te chwile, gdy ofiarujemy Panu Bogu dzieło naszych rąk i pragnienia serc! - mówił w kazaniu biskup płocki.

- Przez święte czynności, które teraz sprawujemy, rozlega się wołanie, żeby dzisiaj, w tym świecie, w którym żyjemy, nie banalizować Boga! By uszanować i uznać za święte to, co jest święte: a więc życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, a więc niedzielę, Dzień Pański, dalej: sakramentalne i nierozerwalne małżeństwo, następnie: głos sumienia i głos powołania, także do służby Bożej w kapłaństwie czy zakonie. To wezwanie, aby nie banalizować Jezusa i głosu łaski, który rozlega się w Ewangelii i w nauczaniu Kościoła - mówił bp Libera w homilii.

Powierzchnia całkowita nowej świątyni, która składa się z trzech naw i kaplicy, to 1000 m kw. 37-metrowa wieża góruje nad blokami i jest z daleka widoczna. Budowa kościoła trwała 14 lat.

To był rok! Część III   Mława, 29.10.2017. Poświęcenie odnowionego kościoła pw. Wawrzyńca ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Św. Wawrzyniec jak nowy

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie w najstarszym z kościołów Mławy. Bp Piotr Libera poświęcił nowy ołtarz i ambonę, a także odnowione tabernakulum, nastawę ołtarzową, obrazy i całe wnętrze kościoła.

- Ileż "polskich gorzkich żali" przetoczyło się przez to wzgórze, przez ten kościół i miasto w ciągu wieków! I któż policzy łzy, spływające w tym cmentarnym kościele po twarzach utrudzonych żon, matek, ojców, mężów i dzieci? Dobrze więc, ze wszech miar dobrze, że przywróciliście mu jego dawną świetność - mówił bp Piotr Libera dokonując poświęcenia kościoła św. Wawrzyńca na cmentarzu parafialnym.

Kosztowny remont trwał od 2015 roku.

To był rok! Część III   Płock, 13.11.2017. Uroczystość konsekracji dziewic z diecezji płockiej Agnieszka Małecka /Foto Gość Powiedziały Bogu "tak"

Powiększyła się wspólnota dziewic konsekrowanych diecezji płockiej.13 listopada w katedrze powiedziały Bogu "tak" dwie kandydatki do tego stanu.

- W dzisiejszym świecie wybór takiej drogi jawi się jako heroizm, jako wyraz radykalnego wyboru Boga i nadzwyczajnej miłości do Boskiego Oblubieńca. Dlaczego? Ponieważ w naszych czasach przesyconych erotyzmem, kultem ciała, dziewictwo nie jest przedmiotem dumy, co więcej bywa ośmieszane. Świadomy, radykalny wybór drogi dziewictwa poświęconego Bogu wymaga zatem nie tylko wiary ale i odwagi - powiedział bp Piotr Libera w homilii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji.

Nowe dziewice konsekrowane diecezji płockiej: Danuta i Jolanta pochodzą z Płońska i Sierpca. Do tej uroczystości przygotowywały się poprzez formację, pod kierunkiem ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego.

To był rok! Część III   Płock, 4.12.2017. Kalendarz Liturgiczny Diecezji Płockiej na rok 2017-1018 ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Po pierwsze: Stanisław

W nowy rok liturgiczny weszliśmy z nowym głównym patronem diecezji płockiej - św. Stanisławem Kostką. Dekret w tej sprawie wydała 20 listopada watykańska Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pod dokumentem widnieje podpis jej prefekta kard. Roberta Saraha.

Liturgiczny obchód ku czci św. Stanisława Kostki od tej pory będzie w diecezji uroczystością, obchodzoną jak dotąd 18 września. Dotychczasowy główny patron diecezji - św. Stanisław, biskup i męczennik, będąc głównym patronem całej ojczyzny, będzie czczony dorocznie w uroczystości 8 maja.

W ten więc sposób powracamy do sytuacji sprzed 50 laty, gdy św. Stanisław z Rostkowa został ogłoszony głównym patronem diecezji. Decyzja ta przygotowuje nas również do obchodów Roku św. Stanisława Kostki, który będzie trwał przez najbliższe 12 miesięcy.

To był rok! Część III   Płock, 27.04.2017. Konferencja poświęcona renowacji Kaplicy Królewskiej w płockiej katedrze ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Perełka na Tumach lśni

Kaplica Królewska w płockiej katedrze - miejsce pochówku książąt mazowieckich z rodu Piastów, odzyskała swój dawny blask i została otwarta dla zwiedzających po gruntownym remoncie.

Ponad półtora roku, czyli trochę dłużej niż przewidywano, trwały prace pod wieżą północną katedry płockiej. – W 2016 r. udało się nam pozyskać mecenasa remontu generalnego i konserwacji kaplicy królewskiej, którym został Pern S.A. Kosztorys projektu jest bardzo wysoki, wynosi prawie milion złotych. Ktoś może zapytać, dlaczego ten remont jest aż tak drogi, skoro kaplica jest niewielka. Trzeba pamiętać, że ta konserwacja jest kompleksowa – wyjaśniał ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

Generalny remont kaplicy wpisuje się w szersze prace podejmowane w katedrze płockiej pw. Wniebowzięcia NMP od 2015 roku. W ostatnich dwóch latach oczyszczono i uzupełniono mury obu wież, a dzięki dotacji z Urzędu Miasta Płocka i MKiDN przeprowadzono remont przestrzeni między wieżowej.

To był rok! Część III   Czerwińsk n. Wisłą, 3.12.2017. Msza św. w obrządku bizantyjskim dla grekokatolików z Ukrainy, którzy przebywają na terenie diecezji płockiej ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość "Hospody pomyłuj" nad Wisłą

Od I niedzieli Adwentu w płockiej Stanisławówce, co niedziela o godz. 12 jest odprawiana Msza św. w obrządku wschodnim dla grekokatolików. Podobne liturgie będą sprawowane z początkiem sezonu letniego w bazylice czerwińskiej.

3 grudnia po raz pierwszy duszpasterze grekokatoliccy sprawowali liturgię wschodnią w Płocku i Czerwińsku n. Wisłą, z myślą o wiernych Kościoła grekokatolickiego, którzy przebywają na terenie naszej diecezji, zwłaszcza z Ukrainy. - Taka jest potrzeba duszpasterska, aby towarzyszyć naszym wiernym, którzy przyjeżdżają za pracą do Polski. Za zgodą bp Piotra Libery i z polecenia naszego abp. Eugeniusza Popowicza rozpoczynamy tę posługę także na terenie diecezji płockiej - mówi ks. protojerej Bogdan Kruba z greckokatolickiej parafii pw. bł. Mikołaja Czarneckiego w Warszawie. Wraz z nim do Płocka i Czerwińska przyjechał ks. Dymitr i s. Magdalena ze zgromadzenia sióstr bazylianek.

Na pierwsze Msze przyszło kilkanaście osób, ale duchowni się nie zniechęcają. Prawdopodobnie w Płocku, Czerwińsku i okolicach może być nawet kilkanaście tysięcy imigrantów z Ukrainy, wśród nich wielu grekokatolików. - Chcemy im pomóc, aby w nowej rzeczywistości się nie zagubili, aby mieli duchowe oparcie i mogli się modlić w swoim języku i liturgii, aby nie zarzucili wiary szukając poprawy warunków materialnych - mówi ks. protojerej Kruba.

Bp Piotr Libera poświęcił figury 12 Apostołów w kościele Chrystusa Miłosiernego w Ciechanowie   Bp Piotr Libera poświęcił figury 12 Apostołów w kościele Chrystusa Miłosiernego w Ciechanowie
Marek Szyperski
Solidna katecheza o wierze

W prezbiterium kościoła Chrystusa Zbawiciela w Ciechanowie stanęło 12 figur Apostołów, które 17 grudnia poświęcił bp Piotr Libera.

- Zwróćcie uwagę, że pod każdym z tych imion można by dopisać słowa widniejące w centralnej wyzłoconej niszy: "Jezu ufam Tobie". Tak, jakby każdy z Apostołów do swej tożsamości i noszonego imienia dopisał wyznanie wiary, na przykład: Piotr – Jezu, ufam Tobie; Jan – Jezu, ufam Tobie; Maciej – Jezu, ufam Tobie… Przecież każdy z nich dał świadectwo o Jezusie narodzonym w Betlejem, Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym - mówił w czasie poświęcenia figur bp Piotr Libera. - Chciałbym, aby stawały się one dla was solidną katechezą o wierze - mówił biskup.

- Możemy dostrzec w apostołach 12 świadków Bożego miłosierdzia i wezwanie dla nas, abyśmy i my nimi się stawali – uważa ks. prał. Eugeniusz Graczyk, proboszcz parafii. Figury wykonano z gipsu ceramicznego utwardzonego. Każda z rzeźb waży ok. 150 kg i ma 230 cm wysokości.