Święty z Rostkowa odkrywany na nowo

am

publikacja 15.12.2017 22:18

50 lat temu diecezja płocka bardzo uroczyście obchodziła 400. rocznicę narodzin dla nieba św. Stanisława Kostki. Podobnie będzie w tym roku.

Święty z Rostkowa odkrywany na nowo Płock, 15.12.2017. Konferencja prasowa z udziałem biskupów diecezji o Roku św. Stanisława Kostki Agnieszka Małecka /Foto Gość

- W 2018 r. mija 450 lat od śmierci św. Stanisława Kostki. Ten rok jubileuszowy jest okazją, by przypomnieć tę niezwykłą postać wpisaną szczególnie w historię Mazowsza północnego - powiedział dziś podczas konferencji prasowej, poświęconej obchodom Roku Stanisławowskiego, bp Piotr Libera.

Ordynariusz płocki zaznaczył, że na jego prośbę Episkopat Polski, podczas zebrania plenarnego w Lublinie, w październiku, ogłosił rok 2018 rokiem św. Stanisława Kostki. Podczas spotkania z dziennikarzami pokazał też dokument z Watykanu, w którym jest potwierdzona decyzja biskupa płockiego przywracająca św. Stanisława Kostkę jako głównego patrona naszej diecezji.

Bp Piotr mówił też o ważnych wydarzeniach na szczeblu episkopatu i w wymiarze Kościoła powszechnego, związanych z tymi obchodami. - Św. Stanisław jest także patronem dzieci i młodzież. Warto zwrócić uwagę na opatrznościową zbieżność. Te obchody 450. rocznicy jego śmierci zbiegają się z pierwszym w historii Kościoła synodem biskupów, poświęconym ludziom młodym. Ten synod będzie obradował w październiku przyszłego roku. Kolejne historyczne wydarzenie: do Płocka zaprosiłem Episkopat Polski. Biskupi będą tu obradować w ramach swojego zebrania plenarnego 25 i 26 września - informował bp Libera.

Również na prośbę ordynariusza płockiego zostanie wyemitowany przez Pocztę Polską znaczek, przypominający postać świętego z Rostkowa.

Punktem kulminacyjnym tych obchodów w diecezji płockiej ma być niedziela 19 sierpnia 2018 r. w Rostkowie. Uroczystości będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

- Kluczowe dla nas jest to, że wszystko, co będzie się działo w przyszłym roku w naszej diecezji jest podporządkowane św. Stanisławowi Kostce - zaznaczył z kolei bp Mirosław Milewski. - Nie ma wydarzenia duszpasterskiego, akcji, święta, które nie byłoby związane z nim. Chcemy tę postać ponownie wydobyć. Będą więc przygotowane publikacje, pomoce duszpasterskie, katechezy, konferencje, rozważania, które ukażą tego świętego w różnych aspektach - mówił podczas konferencji biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Bp Mirosław zaznaczył, że kalendarz wydarzeń Roku Stanisławowskiego jest bardzo bogaty i stanowi nawiązanie do obchodów sprzed 50 lat. - Rozpoczniemy Rok Stanisławowski oficjalnie 6 stycznia, a zatem Orszaki Trzech Króli, które będą organizowane w całej diecezji to będzie początek tych obchodów. Zakończymy je w Chrystusa Króla na koniec listopada - poinformował bp Milewski. Zwrócił uwagę na logo i wizerunek św. Stanisława Kostki, który będzie towarzyszył wielu akcjom i wydarzeniom duszpasterskim.

O wybranych propozycjach z bogatego program Roku św. Stanisława Kostki mówił także ks. dr Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Płockiej. - Przygotowujemy modlitewnik, album, który będzie opowiadał historię św. Stanisława Kostki. Ponadto organizujemy diecezjalną pielgrzymkę autokarową śladami świętego na przełomie czerwca i lipca. Ona rozpocznie się w Rostkowie, Przasnyszu, a potem udamy się do Wiednia, Rzymu, Dylingi. Chcemy też, by doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa w połowie września miała wymiar ogólnopolski - wymieniał ks. J. Kamiński.

W obchody będą wpisywać się także Płockie Dni Pastoralne, organizowane po Świętach Wielkiej Nocy.

- Św. Stanisław Kostka to postać historyczna, którą chcemy trochę "odkurzyć", nie tylko przypominając historię jego krótkiego życia. Chcemy pokazać współczesnym mieszańcom diecezji płockiej, zwłaszcza młodym, że mimo że żył on 450 lat temu, to jest kimś aktualnym, kto inspiruje, by "wstać z kanapy", jak mówi papież Franciszek, by być Bożym buntownikiem, bo przypomnijmy, że św. Stanisław Kostka wbrew woli rodziców udał się do Rzymu, by wstąpić do Towarzystwa Jezusowego - mówił ks. Jarosław Kamiński.

Przypomniał też o hasztagu  #Kostka450, pod którym będzie można znaleźć wszystkie ważne informacje, związane z obchodami.

Ciekawą propozycję na rok jubileuszu przygotowało też Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży. Jak informował ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, w domu rekolekcyjnym "Studnia" w Płocku odbędzie się tzw. Szkoła Kontaktu z Bogiem, rodzaj rekolekcji, prowadzonych przez księży jezuitów z prowincji wielkopolsko-mazowieckiej. Odbędą się one w dwóch turach: pierwsza 16-20 stycznia, w pierwszym tygodniu ferii w województwie mazowieckim i druga: w dniach 28 kwietnia - 3 maja.

- Te rekolekcje oddajemy pod patronat św. Stanisława Kostki, który jak pamiętamy był jezuitą. Uważam to za bardzo dobrą szkołę modlitwy, wypracowaną przez księży jezuitów. Bardzo zależy mi na głębokiej, mądrej, solidnej formacji młodego człowieka. Ta formacja w młodym wieku się opłaca - zauważył ks. K. Ruciński.

O zaangażowaniu w obchody Roku Stanisławowskiego mówiły też reprezentantki Ruchu Światło- Życie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego patronem jest święty z Rostkowa. To właśnie KSM odpowiedzialny jest za kwestie mediów społecznościowych w ramach obchodów.

Jak poinformowała Anna Błazińska, delegatka krajowa KSM, powstała już strona internetowa Kostka450 i profil na FB, niebawem zostanie założone specjalne konto na Twitterze i Instagramie. - Chcemy zorganizować rekolekcje internetowe, w postaci krótkich filmów, za pomocą tej strony. Chcemy też przeprowadzić kilka akcji modlitewnych, typu "różaniec za wychowawców i nauczycieli".

Już teraz reprezentantka KSM zaprosiła na wiosenny rajd rowerowy, który będzie wyjeżdżał z różnych stron diecezji i spotykał się w Rostkowie.

- Przed nami rok bardzo szczególny dla ludzi młodych, więc nas, jako oazy nie może zabraknąć - mówiła z kolei Eliza Ciemnicka, reprezentantka Ruchu Światło - Życie. - Szczególnie widoczni będziemy chociażby podczas inauguracji 6 stycznia, oraz na Niedzieli Palmowej, która od lat jest dniem wspólnoty młodzieży na całym świecie, na szczeblu diecezjalnym. Ponadto będziemy uczestniczyć w Festiwalu Młodych od 22 do 24 czerwca. Będziemy wspierać przygotowania i samą peregrynację relikwii św. Stanisława Kostki. Planujemy przygotować spotkania modlitewne, czuwania, nie zapominając o naszym charyzmacie Ruchu Światło-Życie.