Bądź człowiekiem pokroju Maryi

Wojciech Ostrowski

publikacja 10.12.2017 16:31

- Matko, okryj nas płaszczem Twej opieki, byśmy z Tobą i Twoim Synem znaleźli się w domu Ojca w niebie - modlił się w Przasnyszu bp Roman Marcinkowski.

Bp Roman modli się w kaplicy Matki Bożej Przasnyskiej Bp Roman modli się w kaplicy Matki Bożej Przasnyskiej
Archiwum parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu

Biskup senior diecezji płockiej przewodniczył Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w sanktuarium Matki Bożej Przasnyskiej Niepokalanej Przewodniczki.

- U progu nowego roku liturgicznego przychodzimy do Matki Chrystusa, by u Niej i z Nią odkrywać moc Ducha Świętego, by czerpać z Jego darów i na nich opierać swoje życie - mówiła na początku przedstawicielka wspólnoty parafialnej św. Stanisława Kostki. - Tak bardzo potrzebujemy w naszych rodzinach, w szkole, w pracy i w parafii Ducha Świętego - Ducha miłości i Ducha prawdy.

- Przyszliśmy dziś do Ciebie, nasza przasnyska Matko i Królowo, aby sławić i dziękować Bogu za wielkie dobrodziejstwa, które w Tobie uczynił - powiedział rozpoczynając homilię bp Roman.

- Od wielu, wielu lat mieszkańcy Przasnysza i okolicy tak chętnie gromadzą się na tej uroczystości, spieszą do tej świątyni, by w codziennej krzątaninie, w nawale spraw i obowiązków, chociaż na moment zatrzymać się przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowanym na początku XVII wieku, jeszcze za życia Pawła Kostki, brata św. Stanisława.

Kaznodzieja nawiązał do koronacji przasnyskiego wizerunku Maryi koronami papieskimi, która miała miejsce przed 40 laty, 18 września 1977 r. Biskup senior, który uczestniczył w tych uroczystościach jako młody kapłan, przypomniał, że przewodniczył im kardynał Henryk Gulbinowicz, a kazanie wygłosił bp Jan Mazur.

- Wpatrzeni w Twój przenajświętszy obraz, Maryjo, z pokorą wołamy: Pociesz smutnych i płaczących, umocnij słabych, otocz macierzyńską miłością biednych, opuszczonych, bezdomnych, odrzuconych, wielorako uzależnionych, podnieś upadających i załamanych, daj wiarę niewierzącym, pochyl się nad tymi, którzy zwątpili w Boże Miłosierdzie - prosił ks. biskup.

Przybliżył wiernym sens i znaczenie ogłoszonego 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny przez papieża Piusa IX. Wyjaśniając, co miało miejsce podczas zwiastowania w Nazarecie, zachęcił do wczuwania się w pełną bezgranicznej pokory postawę Maryi.

- Można powiedzieć, że została Ona cała zanurzona w czystość i świętość Boga w takim stopniu, w jakim jest to możliwe dla stworzenia - zauważył hierarcha.

Zwrócił też uwagę na słowa "łaski pełna", którymi pozdrowił Maryję archanioł Gabriel, wyjaśniając, że grecki zwrot "kecharitomene" znaczy: ulubiona przez Boga, wybrana przez Boga, nagrodzona, uprzywilejowana, wybrana.

- Przyjmując dobrowolnie i świadomie plan Boga Ona nie jest już tą samą osobą, co wcześniej. Zmienia się całe jej życie. Od tej chwili będzie Ona do wyłącznej dyspozycji Boga. W Maryi znalazł Bóg istotę gotową, która powierzy mu się bez reszty, poświęci cała - nauczał kaznodzieja.

Bp Marcinkowski przywołał również postać sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, pasjonisty.

- Na tej ziemi, na której żyjemy, na tych ulicach i w domach, w których mieszkacie, w waszym mieście, z którym się zrośliście, są ludzie pokroju Maryi, wcale się nie narzucający, nie chodzący i obwieszczający kim są, ale w prostocie serca przeżywający dyspozycyjność wobec Boga - wyjaśniał hierarcha.

Przypomniał, że o. Bernard od Matki Pięknej Miłości dwukrotnie oddawany w dzieciństwie przez swoją matkę pod opiekę Maryi, już jako pasjonista całkowicie Jej się ofiarował.

Kaznodzieja odwołał się także do świadectwa młodego mężczyzny, odbywającego karę w płockim więzieniu, którego nawrócenie dokonało się, kiedy powierzył się opiece Matki Bożej.

- O Maryjo, pociągnij nas za sobą, byśmy Cię naśladowali i byli radością Twego Syna. Maryjo, jak to dobrze, że jesteś, że Boga na świat przyniosłaś i na świecie nowe dni zajaśniały - modlił się kończąc homilię ks. biskup.

Mszę św. zakończyła procesja Eucharystyczna na przykościelnym placu.

Nieszpory i Msza św. były transmitowane przez internetowe Katolickie Radio Puzzle, gdzie można usłyszeć wieczorną liturgię każdego dnia Oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP, od 7 do 15 grudnia, nazywanej w Przasnyszu "Odpustami".

Tę piękną, zapoczątkowaną 350 lat temu przez bernardynów tradycję, od ponad 90 lat kontynuują pasjoniści. Od rana każdego dnia Oktawy sprawowane są Msze św. Centralna jest wieczorna Eucharystia połączona z Nieszporami i procesją eucharystyczną.

W tym roku 15 grudnia, na zakończenie oktawy, będzie jej przewodniczył jej bp Piotr Libera.