Królewska otwarta

Waleria Gordienko

publikacja 09.12.2017 23:47

Kaplica katedralna, która jest największą nekropolią Piastów, po kosztownych remontach powróciła do dawnego blasku.

Przewodnikiem po odnowionej kaplicy był ks. proboszcz Stefan Cegłowski Przewodnikiem po odnowionej kaplicy był ks. proboszcz Stefan Cegłowski
Archiwum Walerii Gordienko

W czasie konferencji prasowej ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, podsumował wykonanie głównych prac renowacyjnych i restauratorskich w kaplicy Królewskiej, w której spoczywają szczątki Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i książąt piastowskich.

Proboszcz przypomniał, że na przełomie 2016 i 2017 r. prowadzono generalny remont tego miejsca, podczas którego dokonano wymiany instalacji oświetleniowej, a także konserwacji i wymiany podłoża, polichromii, witraża, tumby grobowej, insygniów królewskich, ołtarza, dwóch nagrobków i kraty. Konserwacji poddane zostało całe wnętrze kaplicy, m.in. pęknięte mury, ubytki w kolumnach, przemalowana, zdeformowana i zniekształcona polichromia, zniszczona posadzka oraz krata przy wejściu. Pod oknami natomiast wykonano rynny do usuwania kondensatu wilgoci z murów.

Obecny w katedrze Marcin Kozarzewski, który wraz z firmą Monument Service podjął się renowacji kaplicy katedralnej, zwrócił m.in. uwagę na treść i wartość historyczną malowideł na ścianach oraz witrażu, których symbolika jest ściśle związana z marzeniami i walką Polaków o niepodległość. Zauważył, że przesłanie wizerunków, które powstały na tych ścianach w latach zaborów, idealnie wpisuje się w rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. A pytanie o brakujący na nich wizerunek najważniejszej cnoty Boskiej - miłości - uprzedził wyjaśnieniem, że na witrażu została ona zastąpiona wizerunkiem Matki Najświętszej z klęczącym przed nią królem Janem Kazimierzem, który w katedrze lwowskiej złożył Maryi swoje śluby.

Od soboty 9 grudnia, o każdej pełnej godzinie, zwiedzający katedrę będą mogli skorzystać z multimedialnego programu słowno-muzycznego, który w sposób zrozumiały oprowadzi gości po najciekawszych miejscach świątyni katedralnej, a zwłaszcza po historii cennych zabytków i dzieł sztuki zgromadzonych w kaplicy Królewskiej. Planowane jest przygotowanie tłumaczenia programu na języki obce.

Zwiedzanie kaplicy możliwe jest od poniedziałku do soboty od 10.00 do 15.00, a w niedziele - od 14.00 do 17.00 o pełnych godzinach. Aby wejść do jej wnętrza, należy zgłosić się do obsługi katedry. Zwiedzanie odbędzie pod warunkiem zgłoszenia się co najmniej pięciorga chętnych. Ponadto do kaplicy nie może wejść więcej niż 25 osób jednocześnie.