Wolność trzeba wyśpiewać

Edyta Gąsiorowska

publikacja 12.11.2017 00:08

Tłuchowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości od kilkunastu lat wyróżnia przegląd piosenki religijnej i patriotycznej.

XIV Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Tłuchowie XIV Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Tłuchowie
Edyta Gąsiorowska

Świętowanie rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945, aby tam podczas chwili zadumy oddać cześć wszystkim tym, którzy stracili życie w obronie ojczyzny. Apel Poległych zakończyło złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy przez przedstawicieli władz samorządowych oraz szkół. Uroczysty korowód przeszedł następnie do kościoła parafialnego, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny.

- Dzisiaj wspominamy ludzi, który w różnych okresach naszej historii dla ojczyzny pracowali, cierpieli, a nawet umierali. Byli to między innymi żołnierze, nauczyciele, naukowcy, mieszkańcy wsi, którzy żywili i często ukrywali naszych bojowników o wolność. Nauczyciele na tajnych lekcjach, pod groźbą śmierci lub zsyłki, kształtowali serca i umysły młodych Polaków, a remizy strażackie były ośrodkami kultury polskiej, gdzie wystawiano sztuki, zakładano chóry, organizowano rożnego rodzaju odczyty i spotkania. Ileż ci ludzie mieli odwagi, aby swoje szlachetne zamierzenia zrealizować! - powiedział w kazaniu ks. Andrzej Zakrzewski, proboszcz parafii.

Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się XIV Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Podczas cyklicznej imprezy, której inicjatorem jest tutejszy proboszcz, na scenie zaprezentowało się 15 wykonawców, a wśród nich soliści, zespoły oraz chóry prezentujące popularne, jak i mniej znane utwory religijne i patriotyczne. Przegląd nie ma charakteru konkursowego, wiec największą nagrodą dla występujących jest możliwość wzięcia w nim udziału i otrzymanie gromkich braw widzów.