Pułtuskie nekrologi

Henryk Mazurek

publikacja 03.11.2017 23:27

Wspominamy osoby zasłużone dla ziemi pułtuskiej, które odeszły w tym roku.

Pułtusk. Cmentarz świętokrzyski Pułtusk. Cmentarz świętokrzyski
Henryk Mazurek

30 stycznia w wieku 89 lat zmarł Edward Malinowski, regionalista, kolekcjoner i społecznik. Był autorem wystaw militariów. Od 1955 do 1992 r. był kierownikiem kina "Narew", skarbnikiem Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Należał do pułtuskiego Koła Związku Piłsudczyków RP. Otrzymał m.in. dyplom i nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za uratowanie mienia po powodzi w Pułtusku w 1979 r. i medal pamiątkowy "Pro Masovia", przyznawany przez marszałka województwa mazowieckiego.

10 maja zmarła Nina Strutyńska. Przez 33 lata pracowała jako nauczyciel informatyki, muzyki i techniki głównie na terenie gminy Zatory (Szkoła Podstawowa w Ciskach, Pniewie, Zatorach) oraz w ZSZ im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku.

Była aktywnym działaczem harcerstwa, Pułtuskiego Klubu Wodniaków oraz Klubu Seniora w Zatorach. Bliska jej była działalność społeczna, pełniła funkcję radnej Gminy Zatory oraz pracowała jako społeczny kurator sądowy w Sądzie Rejonowym w Pułtusku. Dała się poznać jako wspaniały człowiek, nieoceniona koleżanka, nauczyciel z ogromnym sercem, odwagą i wrażliwością.

15 czerwca w wieku 79 lat zmarł Tadeusz Nycz, wieloletni działacz Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego Nadnariwanka w Pułtusku. Jego życiową pasja były szachy. Był ich miłośnikiem i propagatorem, instruktorem i sędzią szachowym. W 2016 r. odebrał najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną przez Polski Związek Szachowy - Honorową Nagrodę "Hetmana". Była to Jego ostatnia nagroda.

18 lipca zmarła Janina Turek. Urodziła się w okolicach Ciechanowa, jej rodzina była skoligacona z kard. Aleksandrem Kakowskim. Jeszcze przed wojną zamieszkała z rodziną w Pułtusku, i z tym miastem związała się na całe życie.

Należała do Związku Walki Zbrojnej, a następnie wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie jej zadaniem było przepisywanie i roznoszenie rozkazów. W 1940 r. została aresztowana i osadzona w więzieniu gestapo w Pułtusku. Ostatnie lata swojego życia poświęciła głównie na spotkania z pułtuską młodzieżą, dawała świadectwo wielkiego patriotyzmu, uczyła młodych miłości do ojczyzny.