Dbali o nasze dusze…

red. am

publikacja 02.11.2017 11:08

Wspominamy duszpasterzy z naszej diecezji, którzy odeszli w minionych miesiącach.

Dbali o nasze dusze… Płock, 01.11.2017. Uroczystość Wszytkich Świętych - cmentarz zabytkowy i parafialny Agnieszka Małecka /Foto Gość

Wspominamy duszpasterzy z naszej diecezji, którzy odeszli w mijającym roku. Był wśród nich budowniczy kościoła, był i ksiądz przecierający szlaki dziennikarskie w naszej diecezji, a także kapłan najstarszy wiekiem w diecezji płockiej.

W grudniu 2016 roku w Warszawie, w wieku 76 lat zmarł ks. kan. Jan Pikulski, emerytowany długoletni proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Kamienicy. Pochodził z parafii Bądkowo. W 1966 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Suserzu (obecnie diecezja łowicka), Lekowie, Brańszczyku (obecnie diecezja łomżyńska), Zegrzu, Wieczfni Kościelnej i Płońsku. Przez 33 lata był proboszczem w parafii Kamienica.

W wieku 58 lat, 4 sierpnia tego roku zmarł ks. Jan Augustynowicz, ostatnio proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Rębowie k. Wyszogrodu. Dla naszej redakcji przeszedł do historii jako ksiądz, który przecierał dziennikarskie szlaki w diecezji. Pracował jako wikariusz w Sochocinie, Rypinie, Gostyninie i Sierpcu. W 1994 r. został redaktorem naczelnym nowo powstającej płockiej edycji tygodnika "Niedziela" i diecezjalnym duszpasterzem środków społecznego przekazu. W 2001 r. został proboszczem w parafii Sarnowo, a od 2005 r. w Rębowie. Był autorem i współautorem kilkunastu książek, publikował w miesięczniku homiletycznym „Verbum Domini”. Odznaczony „Mater Verbi” za działalność dziennikarską.

Najstarszy wiekiem kapłan diecezji płockiej - ks. kan. Hieronim Góralski zmarł 23 sierpnia w szpitalu w Przasnyszu. W kapłaństwie przeżył 64 lata. Pełnił urząd proboszcza w parafiach: Żukowo, Solec, Krysk i Dębsk k. Mławy. W 1984 r. przeszedł na emeryturę. Mieszkał w Mławie, ale kilka ostatnich lat życia spędził w Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu, pod opieką sióstr szarytek.

27 sierpnia, w wieku 74 lat zmarł ks. kan. Edward Pacek, wieloletni proboszcz i budowniczy kościoła w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Modlinie. Rok temu obchodził półwiecze kapłaństwa. W ciągu tych 51 lat pracował jako wikariusz w parafiach: Wyszków, św. Bartłomieja w Płocku, św. Stanisława BM w Mławie, w Raciążu i Pomiechowie. Po erygowaniu parafii w Modlinie w 1981 r. został jej pierwszym proboszczem. Funkcję tę pełnił przez 32 lata.