Więcej niż biblioteka

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 23.09.2017 10:03

Książnica Płocka świętuje 80-lecie istnienia.

Więcej niż biblioteka Konferencja prasowa Andrzeja Nowakowskiego, prezydenta miasta Płocka, i Joanny Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, w związku z jubileuszem 80-lecia istnienia Książnicy Płockiej ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Na obchodach jubileuszowych, które odbyły się 22 września zapowiedziano m.in. rozbudowę dotychczasowej biblioteki. Pierwotna jej siedziba: kamienica przy ul. Kościuszki 3 zostanie wyremontowana i rozbudowana. Powstanie w niej mediateka, dział zbiorów specjalnych i sala konferencyjna - zapowiedział Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

- Dziś to nie tylko biblioteka, ale to intensywna praca z najmłodszymi i starszymi mieszkańcami Płocka. W tych czasach to również szczególna misja integracji pokoleń płocczan wokół książki i ciekawych ludzi - mówił w czasie konferencji prasowej z okazji jubileuszu prezydent Nowakowski.

- Misją biblioteki dzisiaj jest bycie blisko ludzi przez projekty edukacyjne i wychowawcze, przez oferowanie przestrzeni dla wartościowych spotkań i ciekawych ludzi. To dlatego zapraszamy naszych gości, organizujemy wystawy i promocje książek. Biblioteka to ludzie i książki. To praca z pasją i spotkania z ludźmi, które sprawiają nam radość - mówi o pracy w książnicy jej dyrektor Joanna Banasiak.

Na jubileusz biblioteki przypomina się osiem dekad jej historii. Mówi o niej również okolicznościowa wystawa "Katalog subiektywny" oraz okolicznościowe wydawnictwo. Ale na obecne czasy Książnicy nie wystarcza bycie tylko wypożyczalnią i czytelnią.

Pracownicy książnicy wierzą, że książka może połączyć pokolenia.

- Po książki chętnie sięgają dzieci, ale do tego potrzeba zaangażowania rodziców, dlatego do "Chotomka", czyli Biblioteki dla dzieci im. Wandy Chotomskiej zapraszamy całe rodziny, organizujemy spotkania wielopokoleniowe - mówi Joanna Banasiak. - Wychodzimy naprzeciw ludziom starszym, którzy nie mogą wyjść z domu: dla nich stworzyliśmy specjalną formę wypożyczania "Książka na telefon". Wtedy bibliotekarz odwiedza z książką w domu naszego czytelnika. To nie jest tylko usługa, którą świadczymy, ale też swoista terapia. Do tego potrzeba czasu i serca - zwraca uwagę dyr Banasiak.

Nowoczesna biblioteka, którą chce być płocka książnica, to również miejsce dobrych spotkań, ciekawych ludzi i wystaw, a także tak cennej dziś ciszy i szelestu przewracanych kartek książki. - Czytanie jest procesem. To również przyzwyczajanie ludzi i kształtowanie w nich refleksyjności - dodaje Joanna Banasiak.

Miejską Bibliotekę Publiczną otwarto 80 lat temu, 14 listopada 1937 r. Obecnie w jej skład wchodzą działy pracy w gmachu głównym oraz 13 filii bibliotecznych, Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej i dział zbiorów audiowizualnych.