Ile masz w sobie ze Stasia Kostki?

Wojciech Ostrowski

publikacja 19.09.2017 00:25

- Przestań tyle grać i siedzieć ciągle na fejsie - mówi współczesny święty. Na przasnyskim rynku wystawiono sztukę o patronie młodych.

Gwiazdą wieczoru był poznański chór "Gospel Joy" Gwiazdą wieczoru był poznański chór "Gospel Joy"
Wojciech Ostrowski

Uroczystościom święta patrona Przasnysza towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne. Pierwszym z nich był spektakl "K.O.S.T.K.A.", który na rynku miasta wystawiła grupa teatralna Kabat z Miejskiego Domu Kultury. Scenariusz sztuki powstał na kanwie komiksu pod tym samym tytułem, autorstwa krakowskiego jezuity Przemysława Wysogląda. Rok temu zainspirował on przasnyskich wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży do zorganizowania na jego podstawie gry miejskiej. Spektakl jest kolejnym krokiem mającym na celu przybliżanie młodym ludziom ich patrona. To właśnie dlatego akcja komiksu i sztuki w reżyserii i według scenariusza Edyty Przybysławskiej została przeniesiona w realia XXI wieku.

W pierwszej scenie św. Stanisław i jego brat Paweł wyruszają do szkoły w Wiedniu pociągiem. Jak przystało na współczesnych młodych ludzi sprawnie posługują się telefonem komórkowym, komputerem i internetem. – Wziąłeś powerbanka? Bateria mi pada – pyta Paweł. – To przestań tyle grać i siedzieć ciągle na fejsie – odpowiada mu Staszek.

W następnych scenach widzimy kolejne etapy życia Stanisława, jak urzeczywistniało się jego powołanie do świętości. Ciekawym pomysłem jest oryginalne wykorzystanie znaczenia słowa "kostka". W jednej ze scen współbrat Stanisława jezuita Klaudiusz układa kostkę Rubika. – Zobacz, niby taka nierealna do ułożenia, bo wszystkie kolory pomieszane, a krok po kroku, czasem do przodu, czasem wstecz, ale układa się. Chyba każdy człowiek ma w sobie coś z kostki. Jak myślisz Stasiu? – pyta Klaudiusz.

– Mam nadzieję, że i Paweł kiedyś ułoży swoją kostkę – odpowiada Stanisław. – Odważcie się sprawdzić, ile Kostki jest w was – zachęca widzów Klaudiusz pod koniec sztuki.

Aby każdy łatwiej mógł się o tym przekonać, po spektaklu aktorzy rozdawali małe kostki Rubika wśród publiczności, która nagrodziła ich grę gorącymi owacjami na stojąco. Ważnym dopełnieniem rozgrywających się na scenie wydarzeń była oryginalna scenografia, wykonana w pracowni batiku "Mamut" Miejskiego Domu Kultury.

Sztuka "K.O.S.T.K.A." została wystawiona w ramach projektu "Nakręceni na historie", jako wspólne przedsięwzięcie Miejskiej Biblioteki Publicznej, Fundacji Scalam, Miejskiego Domu Kultury oraz miasta.

Na scenie w rynku wystąpił także Miejski Chór Męski oraz zespół Pasja. Gwiazdą wieczoru był poznański chór "Gospel Joy", który poprzez słowo, muzykę, śpiew i taniec podzielił się z przasnyszanami swoją radością przeżywania wiary.

W Muzeum Historycznym została otwarta wystawa "Z kart historii Przasnysza", przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 590. rocznicy nadania Przasnyszowi praw miejskich. Część ekspozycji została poświęcona św. Stanisławowi Kostce, który trwale wpisał się w dzieje ziemi przasnyskiej.

Spektakl teatralny oraz wystawa z okazji rocznicy lokacji miasta zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.