Co najważniejsze, co najpiękniejsze w Czerwińsku

am, wp

publikacja 24.08.2017 00:04

W cieniu romańskiej bazyliki nad Wisłą rozpoczyna się dziś doroczne spotkanie młodych - Campo Bosco.

Spektakl "Miriam" Teatru Trzeciego z Płocka podczas jednej z ubiegłych edycji Campo Bosco Spektakl "Miriam" Teatru Trzeciego z Płocka podczas jednej z ubiegłych edycji Campo Bosco
Archiwum Teatru Trzeciego

Doroczne spotkanie młodzieży związanej z salezjańskimi ośrodkami duszpasterskimi w całej Polsce, ale nie tylko, potrwa do niedzieli 27 sierpnia. To festiwal w duchu chrześcijańskim, adresowany do młodzieży od 16. roku życia. - Jest to wydarzenie duchowe i wychowawcze, które ma zainspirować młodego człowieka do odczytywania pasji, dobrych zainteresowań, a także pogłębić jego wiarę. Na nasze spotkanie, jako gości, zapraszamy osoby, które osiągnęły coś w swoim życiu, których może nie kojarzymy bezpośrednio i wyraźnie z Kościołem, ale które mogą zainspirować i podzielić się swoim doświadczeniem. W tym roku gościem będzie m.in. aktorka Agata Kulesza. To wszystko robimy po to, aby było radośnie, ale też trochę poważnie, duchowo i ciekawie - mówi ks. Przemysław Kawecki, koordynator całego projektu, w którym wspiera go liczna grupa wolontariuszy.

- Pytaliśmy w ankiecie młodzież, o czym chciałaby w tym roku rozmawiać. Zaskoczyło nas, gdy wiele osób zaproponowało, abyśmy porozmawiali o... śmierci. Zaproponowaliśmy więc temat: "Urodzeni, by się nie bać". Nawiążemy do praktyki ks. Bosko, aby przez jeden dzień przygotować się do własnej śmierci i, jak proponował nasz święty, zrobić porządek w rzeczach osobistych, napisać ciepły i pełen wdzięczności list do najbliższych, wyspowiadać się i przyjąć Komunię. Tę praktykę ks. Bosko zaproponujemy młodzieży... Zaprosimy ich na spotkania, koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i panele, na konferencje naukowe oraz na Eucharystię i spowiedź - opowiada ks. Kawecki.

Wokół campo powstało środowisko młodzieży, wolontariuszy, którzy przygotowują to wydarzenie. Oni proponują temat i przygotowują zaproszenia, oni czuwają nad porządkiem, a salezjanie są bardziej "kontrolerami jakości". W tym wszystkim chodzi przecież o sprawę wychowania: aby być z młodymi bez tworzenia zbędnego patosu, ale z życzliwością i dyspozycyjnością dla nich; aby tworzyć przestrzenie zaangażowania dla nich; aby wreszcie stawiać im wyzwania i uczyć odpowiedzialności. Zdaniem ks. Kaweckiego, dla wielu uczestników Campo Bosco jest formą realnych rekolekcji, adekwatnych do ich potrzeb.

Hasło tegorocznego spotkania nawiązuje do losów Piątki Poznańskiej - młodych wychowanków oratorium św. Jana Bosco w Poznaniu, męczenników II wojny światowej, którzy bohatersko poszli na śmierć. Dlatego spora część programu spotkania młodych będzie oswajać temat śmierci, m.in. w cyklu konferencji czy wykładach o śmierci w sztuce i współczesnej kulturze. Jednak śmierć nie jest końcem, ale początkiem życia i warto "grać o niebo", jak głosi tytuł jednego ze spektakli, który zostanie pokazany podczas Campo Bosco.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznego czerwińskiego campo będzie aktorka Agata Kulesza. Inne znane postaci to "Misiek" Michał Koterski, pamiętny syn bohatera filmów "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Artystyczne grono dopełnią m.in.: Piotr Domagała, aktor i wokalista (płyta "Opowiem Ci o mnie"), raper KaeN i zespoły MUODE Koty, The Kings Road i Muzyczni Czarodzieje.

Na Campo Bosco przyjadą z prelekcjami nauczyciele akademiccy: dr Andrzej Guzowski, zajmujący się tanatologią i pasjologią, oraz dr Anna Głowa, historyk sztuki. Wystąpią też artyści teatralni na dobre już zaprzyjaźnieni z Czerwińskiem, m.in. Adam Łoniewski (spektakl "Towarzyszki"), Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski (spektakl "Gra o niebo"). O swoim "przejściu ze śmierci do życia" opowie Dobromir Mak Makowski, pedagog.

Campo Bosco to także wspólne modlitwy, Msze św., warsztaty, gdzie odkrywane są młode talenty. Młodzież starsza i młodsza ma wspólne i oddzielne spotkania; w Strefie 18 plus, dla pełnoletnich uczestników, program zaplanowany jest zwykle do północy.

Zgłoszenia, program i szczegółowe informacje o salezjańskich spotkaniach w Czerwińsku można znaleźć na stronie: campo.bosco.pl.