Tam, gdzie śpią bohaterowie

wp hm

publikacja 18.08.2017 10:16

Pułtusk pamiętał o polskich żołnierzach 1920 r., którzy walcząc nad Narwią, bronili Warszawy.

Msza św. w intencji ojczyzny w bazylice kolegiackiej Msza św. w intencji ojczyzny w bazylice kolegiackiej
Henryk Mazurek

Uroczystości religijno-patriotyczne odbyły się w bazylice kolegiackiej, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny, przed mogiłą żołnierzy polskich poległych za ojczyznę podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., oraz przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród obecnych był minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Wspominamy przełomowy moment bitwy warszawskiej. 15 sierpnia 1920 r. rozpoczęła się kontrofensywa polskiego wojska, w której IV Armia Wojska Polskiego zepchnęła oddziały rosyjskie daleko na Wschód. My jednak stoimy nad mogiłami żołnierzy, którzy 97 lat temu oddali życie w obronie naszej małej ojczyzny. Byli to żołnierze I i II Pułku Syberyjskiego oraz 33, 67, 60 i 70 Pułku Piechoty, 101, 202, 205 i 263 Pułku Piechoty. Były one złożone głównie z ochotników: z młodzieży, inteligencji, uczniów szkół, robotników. Nie były ani dostatecznie wyszkolone, ani uzbrojone, ale pełne entuzjazmu i odwagi - mówił Krzysztof Łukawski, wykładowca Akademii Humanistycznej.

Zwrócił uwagę na wkład ludności cywilnej. Przypomniał, że z Pułtuska pochodziło ok. 200 ochotników, którzy zasilili 13. Pułk Piechoty, który później, od 1921 r., stacjonował w Pułtusku. Pułk ten wraz ze 150 uczniami Gimnazjum Męskiego im. Piotra Skargi walczył m.in. pod Radzyminem. Przypomniał również, że z Pułtuska pochodziło kilkudziesięciu harcerzy, którzy wstąpili do armii ochotniczej. Podobną decyzję podjęli także słuchacze seminarium nauczycielskiego w Pułtusku.

W uroczystości wzięli udział młodzi strzelcy wchodzący w skład Jednostki Strzeleckiej 1313, utworzonej przy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Ich formacja jest kontynuacją tradycji strzeleckich w Pułtusku, w 1916 r. skupiała ta formacja 550 osób. Młodzi strzelcy w czasie uroczystości złożyli przysięgę.

W pułtuskich obchodach Święta Wojska Polskiego wzięła również młodzież polonijna, która spędza wakacje w Domu Polonii, m.in. reprezentanci 11 krajów biorących udział w zajęciach Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej zorganizowanej przez Fundację Nauki Języków Obcych "Linguae Mundi" oraz Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku.

W czasie uroczystości po raz pierwszy wystawiono wartę honorową w mundurach tzw. Piłsudczyków z 1920 roku.