Przerywanie milczenia

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 25.07.2017 14:12

Potrzeba informacji i wsparcia rodziny, a w nich zwłaszcza młodego pokolenia, aby nie ulec zgubnemu działaniu sekt - przestrzegają członkowie Centrum Edukacji oraz Obywatelskich Inicjatyw Społecznych.

Kampania "Przerywamy milczenie" przeciwko działalności świadków Jehowy Kampania "Przerywamy milczenie" przeciwko działalności świadków Jehowy
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę, podczas gdy w Orlen Arenie będzie się odbywało spotkanie świadków Jehowy, nieopodal obiektu będzie można otrzymać ulotki i literaturę o świadkach i destrukcyjnej działalności tej organizacji, a także posłuchać świadectw ludzi, którzy nie bez trudności wyrwali się spod jej wpływów.

- Nie jesteśmy przeciwko ludziom, ale przeciwko samej organizacji i jej zgubnym działaniom. Chodzi nam o rzetelną informację i edukację, aby przestrzec przed wstępowaniem w jej szeregi, bo przede wszystkim uderza w rodziny i je rozbija - mówi Stanisław Chłościński, lider Centrum Edukacji i Obywatelskich Inicjatyw Społecznych.

Jest to grupa społecznościowa, która chce chronić rodziny, a zwłaszcza młode pokolenie, przed zagrożeniami płynącymi m.in. z sekt. Centrum organizuje grupy pomocowe, prowadzi kampanie informacyjne, jest obecne w internecie, a forum internetowe cieszy się wielką popularnością. Tylko w tym roku zanotowano 5 mln wejść na stronę: przerywamymilczenie.pl.

Stanisław Chłościński mówi, że w tych działaniach pomaga im Kościół. - Często odsyłamy potrzebujących do świetnie działających poradni, prowadzonych w całej Polsce, przez ojców dominikanów. Wiele parafii w Polsce, także w Płocku, angażuje się w udostępnianie naszych materiałów edukacyjnych, za co bardzo dziękuję - mówi Stanisław Chłościński.

On sam, jako lider tej grupy, przeżył w swym domu dramat rodziców, którzy będąc świadkami Jehowy, oddzielili się od reszty rodziny, stracili nawet nastoletniego syna, którego oddali do domu dziecka, bo zdystansował się od ich wierzeń. - Byłem w tym, ale to mnie nigdy nie fascynowało. Po śmierci rodziców podjąłem walkę, aby wyjść z tej organizacji. Gdy przyszła era internetu, przekonałem się, ilu ludzi z podobną przeszłością do mojej ma podobne problemy, bo jest wielu, którzy nie chcą stracić wiary w Boga, którzy nie chcą poddać się mechanizmom manipulacji, których używają sekty - opowiada pan Stanisław.

Od kilkunastu lat organizuje więc kampanie informacyjne i zwraca uwagę na potrzebę obrony rodziny, a w nich zwłaszcza ludzi młodych, przed sektami. - Często już jest za późno, gdy człowiek zorientuje się, że nie daje już pierwszeństwa Bogu, ale organizacji. Dlatego uważajmy, gdy ktoś składa nam kuszącą propozycję spotkania, wyjazdu czy pracy, gdy obrzuca nas nadmiernie uczuciami i miłością, mówiąc, że to wszystko za darmo... - przestrzega Stanisław Chłościński. Dlatego ich kampanii w Płocku będą towarzyszyły m.in. hasła: "Nie daj się oszukać! Zanim zostaniesz świadkiem Jehowy, dowiedz się więcej, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami ich organizacji... Odeszliśmy od świadków, dzisiaj przerywamy milczenie".

- Trzeba chronić nasze rodziny. Trzeba wesprzeć tych, którzy wychodzą z tych organizacji, bo bardzo często ruchy te piętnują swoich dawnych wyznawców. Kto wychodzi z sekty, potrzebuje czasu na refleksję, aby nie wpaść w jakieś nowe fascynacje albo silne depresje - dodaje Stanisław Chłościński.

- Od piątku, 28 lipca, od południa, przy Orlen Arenie, będziemy mówili o historii świadków Jehowy, o jawnych kłamstwach, o ukrywanych faktach. Będą też świadectwa osób, które opowiedzą o swych doświadczeniach. Będą rozdawane ulotki i literatura przedmiotu. Gdy podobną akcję zorganizowaliśmy w Warszawie, podeszły do nas dwie osoby, które miały zamiar przyjąć ich chrzest, ale słuchając naszych świadectw, zrezygnowali z tego, i dziękowali, że mogli otworzyć swoje oczy na to wielkie niebezpieczeństwo. - Teraz są wakacje, a jest to czas, kiedy sekty nie śpią... - przestrzegają osoby zaangażowane w Centrum Edukacji i Obywatelskich Inicjatyw Społecznych, i zapraszają na kampanię informacyjną do Płocka.