Krasińskim to się należy

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 21.06.2017 23:05

W wybranych kościołach Mazowsza i Podlasia odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, opowiadał o obrazie "Trzy Maryje u grobu Chrystusa" Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, opowiadał o obrazie "Trzy Maryje u grobu Chrystusa"
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

To była trzecia edycja wydarzenia, które połączyło kościoły fundacji rodu Krasińskich: Opinogórę, Pałuki, Krasne, Krasnosielc, Wolę Kiełpińską, Ciechanów i Węgrów.

- Wydarzenia, które towarzyszą Dniom Kultury Chrześcijańskiej, mają wywołać w nas pewne duchowe echo. Są nie tylko doznaniem estetycznym, ale sprzyjają szukaniu Boga w nas. Te dni łączą na nowo miejsca i kościoły fundacji Krasińskich, nie tylko w naszej historycznej świadomości, ale także w duchowej wrażliwości, o którą powinniśmy się zatroszczyć - wyjaśniał ideę tygodniowych spotkań, pod egidą Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, jego dyrektor Roman Kochanowicz.

W kościołach fundacji Krasińskich odprawiono Msze św., którym towarzyszyła krótka prelekcja historyka, prezentacja obrazu Wilhelma Kotarbińskiego "Trzy Maryje u grobu Chrystusa" i wystawa o kościołach ufundowanych przez Krasińskich. Dodatkowo, m. in. w Pałukach wystąpiła Halina Łabonarska, a w Opinogórze i Krasnem odbyły się koncerty muzyki poważnej, m.in. z udziałem aktora Wiesława Komasy.

Kto śledził wydarzenia tych dni, mógł przez malarstwo, muzykę, poezję i modlitwę w kościołach Krasińskich szukać czegoś więcej. - Patrząc np. na obraz trzech Maryi u grobu Chrystusa, którego oryginał znajduje się w opinogórskim muzeum, każdy z nas może szukać z nadzieją tego, co najważniejsze w życiu, i wciąż wracać do źródła życia i miłości ukrytego w Chrystusie - mówili w Woli Kiełpińskiej Roman Kochanowicz i ks. proboszcz Andrzej Marchlewski.