Kim jesteś przed Maryją?

Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

publikacja 13.05.2017 23:31

To była pielgrzymka zawierzenia naszej diecezji do Fatimskiej Pani, czczonej w ciechanowskim kościele św. Jana Pawła II.

Wierni mogli indywidualnie modlić się przed figurą Matki Bożej Fatimskiej Wierni mogli indywidualnie modlić się przed figurą Matki Bożej Fatimskiej
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Diecezjalne dziękczynienie w 100. rocznicę objawień fatimskich przyciągnęło do Ciechanowa wiernych z różnych stron diecezji. Czciciele Matki Bożej zgromadzili się przy Jej figurze, aby tak, jak prosiła Pani Fatimska, odmawiać Różaniec. Modlitwę prowadził ks. kan. Jan Jóżwiak, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, wraz z dziećmi, młodzieżą, małżonkami, członkami Kół Żywego Różańca i księżmi, którzy prowadzili kolejne dziesiątki maryjnej modlitwy. Uczestniczyli w niej również księża biskupi: Piotr Libera i Mirosław Milewski. Następnie przy śpiewie litanii loretańskiej, od polowego ołtarza, wyruszyła procesja do kościoła

Centralnym punktem diecezjalnych uroczystości była Msza św. połączona z aktem zawierzenia diecezji Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Liturgia rozpoczęła się tuż po godz. 12, jakby odpowiadając tamtej godzinie i chwili, gdy ukazała się "Łaskawa Pani" w Fatimie, jak ją nazwały dzieci. Tak wspominała tamtą chwilę s. Łucja: "Był dzień 13 maja 1917 roku, gdzieś po godzinie dwunastej w południe, kiedy Niebieska Posłanniczka otoczona światłem Boga, który ją przemienia, jak gdyby była nowym stworzeniem, zstępuje z Niebios na ziemię, by przynieść przesłanie dane nam przez Boga, by przyjść na spotkanie ze swymi dziećmi, które powierzył Jej Jezus umierający na krzyżu".

O tej właśnie porze rozpoczęła się Eucharystia i zawierzenie Sercu Maryi. - Prymas Tysiąclecia wszystko postawił na Maryję. Powiedział: Potrzebujemy Cię i nie wstydzimy się tego. Potrzebujemy tak, jak usta potrzebują powietrza; Jak serca - miłości…, jak usta - pokarmu. Jak dziecko potrzebuje matki i nie może istnieć bez niej i poza nią. Potrzebujemy Maryi! Żyć bez Niej nie możemy. Potrzebujemy Jej, jak potrzebował Jej Syn Boży. Potrzebujemy Matki Bożej Fatimskiej i Jej Niepokalanego Serca, które na końcu zatriumfuje. Dziś, 13 maja spotykamy się w tej wspólnocie, aby dziękować za dar objawień fatimskich - mówił na początku Mszy św. ks. proboszcz Jan Jóźwiak.

- Ewangelia i serce, to dwa wymiary życia chrześcijanina, które z mocą przypominają nam objawienia z Fatimy. Oto, co się liczy w życiu człowieka ochrzczonego! Oto, czym obdarowuje go wiara! Ewangelią i sercem! - mówił biskup płocki.

Zwrócił uwagę, że Matka Boża w Fatimie przypomina wszystkim o Ewangelii, a w niej: o pokucie, nawróceniu, modlitwie, czujności. - Weź Ewangelię, przypomnij ją sobie, ale tak serdecznie, to znaczy odnieś Słowo Boże, które jest słowem życia do twojego życia. Chwyć ją mocno i pewnie - zachęcał bp Libera.

- Serce Maryi woła również "o więcej". Na początku objawień 13 maja Matka Boża zapytała trójkę pastuszków: "Czy chcecie ofiarować się Bogu przez przyjęcie wszelkich cierpień, które On zechce na was zesłać, jako akt zadośćuczynienia za grzechy, którymi On jest obrażany, i za nawrócenie grzeszników?". "Tak, chcemy" - brzmiała ich wielkoduszna odpowiedź. Kluczem jest tu serce, które żyje ofiarą, bo tylko takie serce będzie miało kiedyś udział w triumfie Serc Jezusa i Maryi. Na progu objawień fatimskich jest pokorne pytanie Maryi: "Czy mogę cię prosić o więcej? Ale wiedz, że w tym wesprze cię Boża łaska" - mówił bp Piotr.

Na zakończenie homilii prosił wiernych, zgromadzonych na uroczystościach, aby odpowiedzieli na pytanie Matki dotyczące swojego życia. - Co czujesz, gdy ktoś cię o coś prosi? Czy nie wypaliła się twoja bezinteresowność, wielkoduszność, ofiarność, a przede wszystkim świadomość, że żyjemy, cierpimy, kochamy nie dla samych siebie i naszych korzyści, ale dla Boga, dla bliźnich, dla Nieba! Tym pytaniem: "Czy chcecie?" Matka Boża pyta o naszą wewnętrzną wolność, o nasze serce i chce nas wyrwać z pychy i egoizmu. Wtedy dopiero Jej serce zatriumfuje w nas! kim teraz jesteś przed Maryją? Właśnie tego 13 maja Roku Pańskiego 2017, w tym kościele zawierzenia, kościele św. Jana Pawła II, przed figurą naszej Pani z Fatimy? - akcentował ordynariusz płocki.

Na zakończenie Mszy św. bp Libera przed figurą Matki Bożej Fatimskiej zawierzył diecezję i wszystkich wiernych Niepokalanemu Sercu Maryi.

Liturgię uświetnił występ chóru "Cantate Domino" z Grodna na Białorusi.