Maria Mater - Matka Boga i Kościoła

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 11.05.2017 18:41

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się sympozjum naukowe poświęcone Maryi. Jednym z prelegentów była dr Iwona Zielonka, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji kurii płockiej, do niedawna jedyna w Polsce kobieta zajmująca tak wysokie stanowisko w strukturze kurialnej.

Dr Iwona Zielonka mówiła o matriarchiniach i prorokiniach w dziejach biblijnego Izraela Dr Iwona Zielonka mówiła o matriarchiniach i prorokiniach w dziejach biblijnego Izraela
Marcin Kowalik /Foto Gość

Doroczne wydarzenie, którego głównym organizatorem jest seminarium, ma zawsze inną myśl przewodnią. Tym razem 13. edycji przyświecało hasło: „Maria Mater”.

Zgromadzonych 11 maja w auli uczelni powitał ks. dr Sławomir Wasilewski, rektor WSD w Łowiczu. Jako wprowadzenie do sympozjum przytoczył słowa Ojca Świętego Franciszka z wczorajszej audiencji generalnej: „Wszyscy Ją kochamy jako Matkę. Uczy nas bowiem cnoty oczekiwania, także wówczas, gdy wszystko zdaje się bezsensowne, Ona - zawsze ufająca w tajemnicę Boga, nawet wówczas, gdy zdaje się być On przysłonięty z powodu zła świata. W chwilach trudnych oby Maryja Matka, którą Jezus podarował nam wszystkim, zawsze wspierała nasze kroki”.

Zgodnie z utartym zwyczajem, sympozjum poprowadził biskup pomocniczy diecezji łowickiej dr hab. Wojciech Osial. - Dobrze się składa, że w tym roku wybitnie maryjnym mamy sympozjum poświęcone Matce Bożej - mówił, wspominając o 100. rocznicy objawień fatimskich, a także uroczystościach jubileuszowych na Jasnej Górze i w innych sanktuariach maryjnych - Licheniu, Gietrzwałdzie czy choćby na terenie diecezji łowickiej w Miedniewicach. Podkreślił, że dla Kościoła łowickiego takim wielkim znakiem obecności Maryi jest trwające nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Bp Osial przedstawił również prelegentów. Byli nimi: dr Iwona Zielonka, biblista, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w kurii płockiej, o. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik tamtejszej katedry mariologii, dyrektor Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie, oraz o. dr Stanisław Przepierski OP, kaznodzieja, rekolekcjonista, doktor filozofii, asystent Żywego Różańca w archidiecezji warszawskiej.

I. Zielonka podjęła się przedstawienia tematu „Matriarchinie i prorokinie w dziejach biblijnego Izraela”. Z kolei o. Bartosik wygłosił prelekcję „Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Matka Kościoła”. Serię wystąpień zakończył o. Przepierski wykładem „Duchowe macierzyństwo Maryi w orędziu fatimskim i jego wybrane implikacje dla nowej ewangelizacji”. Po jego wystąpieniu nastąpiła przerwa kawowa.

Następnie panel dyskusyjny poprowadził ks. dr Piotr Kaczmarek, wicerektor WSD w Łowiczu. Dyskusję, jak i całe sympozjum podsumował ordynariusz łowicki bp prof. dr hab. Andrzej F. Dziuba. - Myślę, że to dzisiejsze spotkanie jest bardzo trafnym wskazaniem, że reflektując nad Matką Najświętszą, potrzeba bardzo wiele modlitwy - mówił. Ordynariusz nawiązał do trwającego nawiedzenia diecezji przez ikonę jasnogórską. - Oby to proste hasło: „Maria Mater” było dla tych, którzy przeżyli nawiedzenie, pomocą w jego dalszym doznawaniu, a dla tych, którzy czekają na spotkanie z Matką Bożą, niech będzie zachętą, aby jeszcze lepiej do niego się przygotować - mówił biskup.

Wystąpieniu prelegentów przysłuchiwał się biskup senior Alojzy Orszulik SAC, pierwszy biskup łowicki. W sympozjum wzięli udział księża, siostry zakonne, alumni WSD w Łowiczu oraz osoby świeckie, w większości katecheci. W organizację wydarzenia włączył się Wydział Nauki Katolickiej kurii łowickiej oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach. Słynąca z gościnności wspólnota seminaryjna zadbała o to, żeby nikt nie opuścił budynku głodny. Uczestnicy z chęcią skorzystali z zaproszenia i udali się do refektarza na obiad.