Nie śpiewają dla oklasków

am

publikacja 07.05.2017 13:32

Najlepsze schole, zespoły młodzieżowe i chóry z 9 rejonów naszej diecezji przyjechały wczoraj do Gostynina na XXIV Sacrosong.

Nie śpiewają dla oklasków Gostynin, 06.05.2017. XXIV Sacrosong diecezji płockiej Agnieszka Małecka /Foto Gość

Zanim wyłoniono zwycięzców, kilka godzin trwały intensywne przesłuchania uczestników sacrosongu, którym przysłuchiwały się dwie komisje oceniające. Najmłodsi wykonawcy oraz chóry złożone z dorosłych i młodzieży występowały w kościele parafii św. Marcina, która była gospodarzem tego wydarzenia. Przegląd zespołów młodzieżowych odbywał się w Szkole Muzycznej I st. w Gostyninie. Każda z grup musiała zaprezentować swoje umiejętności jedynie w dwóch utworach.

- Ten Sacrosong pod względem muzycznym daje możliwość sprawdzenia się na tle innych grup, a pod względem duchowym to kolejna szansa na głoszenie Ewangelii - mówi Jakub Jabłoński, który prowadzi zespół młodzieżowy w parafii pw. Świętego Krzyża w Płocku. - Myślę, że najważniejsze w naszym śpiewaniu jest to, że robimy to prosto z serca - przyznaje jedna z dziewcząt, śpiewających w tym zespole. - Zwykle śpiewamy podczas Mszy św. Mamy świadomość, że to nie my jesteśmy najważniejsi. Najważniejszy przychodzi do nas. My jesteśmy, by pomóc ludziom się modlić - przekonuje Paweł z zespołu "Hava Nagila" w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.

Po emocjonujących przesłuchaniach i wspaniałej próbce znakomitej muzyki chrześcijańskiej, czyli koncercie zespołu "Moja Rodzina" Aldony i Artura Wiśniewskich przyszedł czas na werdykt. Laureatami XXIV Sacrosongu diecezji płockiej w poszczególnych w 3 kategoriach wiekowych zostały: schola "Gwiazdeczki Michała" z parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, zespół "Totus Tuus" z parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku oraz chór "Lira" z parafii św. Wojciecha w Nasielsku. Warto przypomnieć, że dwie ostatnie grupy zdobyły pierwsze miejsca także w poprzedniej edycji diecezjalnego sacrosongu.

- Wrażenia są genialne! Wszyscy byliśmy zaskoczeni wynikiem. Ta schola to nasz drugi dom, tu czujemy się jak w rodzinie - emocjonują się dziewczęta ze scholi "Gwiazdeczki Michała". - Recepta na sukces? Praca, praca, praca… i dobry humor. Wierzyłem w naszą scholę, ale nie spodziewałem się 1 miejsca - przyznaje ks. Dawid Witkowski, wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku.

Swój sukces sprzed trzech lat powtórzył zespół "Totus Tuus", który prowadzi Bogdan Banaszczak. - Zespół jest integralną częścią parafii. Warto wspomnieć i podziękować ks. Grzegorzowi, który go zakładał, ks. Markowi, który prowadził później ten zespół, ks. Kamilowi, jak również naszemu proboszczowi. Myślę, że jeśli zespół jest osadzony w Kościele, jest elementem parafii, to młodzi ludzie sami do niego przychodzą i nie ma potrzeby szczególnej agitacji. Gdy patrzę z perspektywy muzyka, muszę powiedzieć, że nie zawsze są to głosy wymarzone, ale determinacja, praca, systematyczność przynosi takie efekty. Ta grupa funkcjonuje wiele lat. Dołączyłem do niej 7 lat temu. Najważniejszą rzeczą jest to, że młodzież, i ta licealna i studenci chcą przychodzić. Są tacy, którzy studiują już gdzieś w Polsce, ale przyjeżdżają na takie występy, czy Msze św. - dzieli się kierownik zespołu, którego wykształcenie muzyczne przykłada się na ciekawe aranżacje utworów, wykonywanych przez grupę. Czym był dla nich udział w diecezjalnym sacrosongu? - Sacrosong ma dwie płaszczyzny. Jeśli w ogóle do muzyki chrześcijańskiej podchodzimy tylko jako do muzyki, to jest rzecz bardzo płytka. Jeśli to ma jakieś podłoże głębsze, to jest to prawdziwe. W muzyce chrześcijańskiej nie można nikogo oszukać. Tak sobie myślę, patrząc na to trochę szerzej, żebyśmy z tego wszystkiego co dzisiaj mamy tutaj czerpali prawdziwe wzorce. Że powinniśmy się szanować, powinniśmy się rozumieć. Bo to co się dzieje obecnie w życiu publicznym mnie przeraża. Chciałbym, aby ta młodzież zobaczyła, że można inaczej myśleć, być innym, ale w jakiś sposób się szanować i lubić - mówi Bogdan Banaszczak.

- Myślę, że to jest bardzo ważne, by takie sacrosongi się odbywały cyklicznie. Poprzez to poznajemy się z innymi chórami - zauważa Joanna Ostaszewska, kierownik chóru "Lira" z Nasielska, który zwyciężył w swojej kategorii. "Lira" to chór o bogatej i długiej tradycji. - Powstał w Nasielsku w 1926 r. i to był jeden z najlepszych chórów w okolicy. Stworzone zostało przy nim Towarzystwo Śpiewacze, które zajmowało się prowadzeniem tego chóru. Zaglądaliśmy do archiwalnych gazet i dowiedzieliśmy się, że występował on często w Płocku, czy Warszawie. Po wojnie przejmowali go organiści. Pan, który zbudował ten chór, został zamordowany w czasie niemieckiej okupacji w fortach, w Pomiechówku. Ja rozpoczęłam pracę jako organistka w Nasielsku w 1997 r. W tym czasie były dożynki diecezjalne i trzeba było natychmiast zabrać się do pracy, żeby przygotować te dożynki. Była jeszcze część starszych chórzystów, a jednocześnie szukaliśmy nowych. Ja bardzo się cieszę z młodzieży, z tych gimnazjalistów, którzy z nami śpiewają. Bo te młode głosy zmieniają brzmienie chóru. Bogu dziękuję codziennie za nich. Modlę się za tych, którzy są, i tych, których może jeszcze Pan Bóg nam podeśle - mówi pani Joanna.

Organizatorami XXIV Sacrosongu Diecezji Płockiej, któremu towarzyszyło hasło: "Bądźcie & Śpiewając głoście!", był Wydział Duszpasterski kurii i parafia św. Marcina w Gostyninie. Patronat honorowy objęli nad nim: Biskup Płocki i Burmistrz Miasta Gostynin. Koordynatorem wydarzenia był ks. Kamil Kowalski. Następny diecezjalny konkurs dla scholi, zespołów i chórów odbędzie się w 2020 r.

Oto pełna lista zwycięzców tego sacrosongu:

w kategorii schole dziecięce:

  • 1 miejsce - "Gwiazdeczki Michała" z parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku
  • 2 miejsce - Schola św. Anny z parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Bogatem
  • 3 miejsce - schola "Mocni w uchu" z parafii św. Marcina w Gostyninie
  • Nagroda dodatkowa dla scholi św. Jana Chrzciciela w Węgrze

w kategorii zespoły młodzieżowe:

  • 1 miejsce - zespół "Totus Tuus" z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku
  • 2 miejsce - zespół "Effatha" z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku
  • 3 miejsce - zespół "Solo Dios basta"z parafii pw. Świętego Krzyża w Płocku

w kategorii chóry

  • 1 miejsce - chór "Lira" z parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku
  • 2 miejsce - chór z parafii pw. św. Anny w Strzegowie
  • 3 miejsce - chór "Tibi cantamus" z parafii pw. Świętego Krzyża w Płocku