Majowe fatimskie serdeczne

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 01.05.2017 09:00

"... i co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!" - od 153 lat w diecezji płockiej. A jak będzie w tym roku?

Maryja podająca różaniec i ucząca dzieci fatimskie modlitwy (fragment malowidła z prezbiterium kościoła św. Jana Pawła II w Ciechanowie) Maryja podająca różaniec i ucząca dzieci fatimskie modlitwy (fragment malowidła z prezbiterium kościoła św. Jana Pawła II w Ciechanowie)
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Rozpoczynamy szczególny maj, bo "fatimski", ze względu na setną rocznicę objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie. To również maj w rok po zakończeniu peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji płockiej. Okaże się, ile maryjnego zapału pozostało w nas...

Na majowe dni i modlitwę do Matki Bożej słowo zachęty kieruje bp Piotr Libera: "300 lat temu ikona Jasnogórska została udekorowana papieskimi koronami, 140 lat temu Maryja w Gietrzwałdzie przekazała wezwanie do modlitwy i pokuty dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, a 100 lat temu powtórzyła tę prośbę trojgu dzieciom: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji w portugalskiej Fatimie. Zachęcam do modlitwy w pięknych dniach miesiąca maja. Ufam, że Maryja będzie wielbiona ustami dzieci, młodzieży, całych naszych rodzin. Nie wstydźcie się tej formy czci naszej Matki i Królowej!" - napisał biskup płocki.

W przeżywaniu nabożeństw majowych w naszej diecezji cenną pomocą może być publikacja diecezjalnego duszpasterstwa rodzin: "Matko, która nas znasz. Rozważania na nabożeństwa majowe i fatimskie", pod redakcją ks. dr. Wojciecha Kućki. Teksty te mogą być wykorzystane nie tylko w kościołach, ale również podczas majowych modlitw przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach.