Szczypta pokory dla każdego

am, wp

publikacja 01.03.2017 22:45

Wołanie anioła z Fatimy: "Pokuta, pokuta, pokuta" przywołał bp Piotr Libera w płockiej katedrze na początek Wielkiego Postu.

Bp Piotr Libera głosi homilię w Środę Popielcową w katedrze Bp Piotr Libera głosi homilię w Środę Popielcową w katedrze
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W czasie uroczystej liturgii modlono się o ducha pokuty, słuchania słowa Bożego i dar uwielbiania Bożego Miłosierdzia. Intencje te wyrażono w odmawianych modlitwach mszalnych i w śpiewie katedralnego chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Bp Piotr Libera w homilii, odwołując się do 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, zwrócił uwagę na przesłanie anioła, którego zobaczyły dzieci: Hiacynta, Franciszek i Łucja, i zapamiętały jego wezwanie: "Pokuty, pokuty, pokuty!".

- Pokuta... w tych czterdziestu świętych dniach często będziemy słyszeć to słowo. To ważne słowo. Jeśli nie jest już ważne, jak niekiedy się wydaje, jeśli nie ma znaczenia, to dlaczego tak licznie przybywamy w Środę Popielcową do naszych świątyń, mimo że jest to dzień pracy? I to wszyscy: głęboko wierzący i wątpiący, a niekiedy nawet niewierzący? Ci, którzy co niedzielę przyjmują Chrystusa w Komunii św., i ci, którzy tego z różnych przyczyn uczynić nie mogą? Dlaczego, moi drodzy, jesteśmy tu dziś tak licznie zebrani? Bo ten gest jest dla wszystkich - akcentował biskup w kazaniu.

Zwrócił uwagę, że w przeżywaniu Wielkiego Postu w Kościele płockim warto powrócić do orędzia o Bożym miłosierdziu, przekazanym przez Pana Jezusa św. s. Faustynie Kowalskiej. Warto również powracać do nauczania św. Jana Pawła II pozostawionego w Płocku w 1991 roku.

- Nawrócić się to nie zagubić zwyczajnej ludzkiej wrażliwości... Nie stawać się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą... Przywracać blask pięknemu słowu "uczciwość"... Prawdziwa pokuta, siostry i bracia, jest znakiem tej wrażliwości, troski o prawość sumienia, przywracania głębi naszych słów i relacji, rekonstruowania dobra w nas - mówił biskup.

W homilii pytał o "autentyczne wyrazy pokuty". - Autentyczne, czyli jakie - tu i teraz, w ten Wielki Post? Może takie: skup swoje siły bardziej na rzeczach duchowych, a nie tylko materialnych... Zacznij bardziej szanować tego, któremu powiedziałaś: „kocham cię”, bardziej cieszyć się tym, co masz... Pozwól być innym... Nie przesłaniaj sobą innych ludzi. Nie gadaj tyle o sobie na Facebooku... Nie stosuj przemocy, wrzucając do sieci obraźliwe filmy, teksty, zdjęcia... Bądź skromniejsza, skromniejszy - zadbaj o ascezę wzroku... Skróć czas spędzany przed ekranem komputera, telewizora. Otwórz księgę Pisma Świętego. Powstrzymaj się od spożywania alkoholu - proponował konkretnie bp Piotr.

Mszę św. koncelebrował m.in. bp Mirosław Milewski.