Jan Nepomucen, Izydor i inni

Wojciech Ostrowski

publikacja 25.10.2016 01:20

W przasnyskim Muzeum Historycznym można zwiedzać ciekawą wystawę poświęconą kultowi świętych.

Na wystawie w Muzeum Historycznym zgromadzono ponad 130 eksponatów Na wystawie w Muzeum Historycznym zgromadzono ponad 130 eksponatów
Wojciech Ostrowski

Ekspozycja "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" powstała w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, gdzie można ją było wcześniej oglądać. Składa się na nią ponad 130 eksponatów, pochodzących ze zbiorów muzealnych, parafialnych i prywatnych. Celem wystawy jest przybliżenie postaci świętych, których wierni diecezji łomżyńskiej darzą szczególną czcią. Obok patronów diecezji, dekanatów i parafii uwzględniono też św. Stanisława Kostkę, którego kult w tej części kraju był również bardzo żywy. W Przasnyszu dołączono także eksponaty pochodzące z tamtejszych kościołów, klasztorów i zbiorów prywatnych.

- Myślę, że ta wystawa przede wszystkim zaowocuje tym, że wielu młodych ludzi, którzy nie wiedzą tak wiele o świętych, jak starsze pokolenie, przypomni sobie i uświadomi, że pewnie nie dostawałoby prezentów przed świętami Bożego Narodzenia, gdyby nie św. Mikołaj - mówiła podczas wernisażu w przasnyskim muzeum Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, podkreślając, że św. Mikołaj, który rozdaje prezenty to biskup, a nie ubrany na czerwono bohater reklam znanej firmy. - Pewnie wiele naszych zagubionych przedmiotów nie odnalazłoby się, gdyby nie pomoc św. Antoniego, do którego często modlimy się, kiedy się nam coś zgubi. Takich przykładów można by mnożyć wiele. Ta znajomość kultu świętych i świętych postaci, ich życiorysów jest coraz mniejsza w społeczeństwie – zauważyła dyrektor Samsel.

- Wiara w świętych obcowanie jest jedną z ważniejszych prawd wiary – przypomniała uczestnikom wernisażu kurator wystawy Joanna Zyśk. Scharakteryzowała trzy części, na które podzielono ekspozycję: kult świętych propagowany przez Kościół, obrzędowość ludowa oraz kult prywatny. Obok zabytkowych obrazów, szkiców, figur, rzeźb, chorągwi, sztandarów, modlitewników czy feretronów znalazły się wypukłe wizerunki świętych, przygotowane z myślą o osobach niewidzących, choć jak zaznaczyła Joanna Zyśk, dotykowe odgadywanie kogo przedstawia dany obraz może być interesujące dla każdego.

Wśród licznie przybyłych na wernisaż gości nie zabrakło duchownych. Jednym z nich był pasjonista o. Bogdan Kołakowski, pochodzący, co ciekawe z diecezji łomżyńskiej. Wystawa spotkała się z żywym zainteresowaniem zwiedzających, którzy wśród eksponatów rozpoznawali często przedmioty podobne do znanych im z przed lat domów rodzinnych. Każdy z gości otrzymał pięknie wydany katalog wystawy.

Ekspozycję "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" można oglądać w przasnyskim muzeum do 11 grudnia.