Chrzcielne drogowskazy

Agnieszka Otłowska

|

Gość Płocki 41/2016

publikacja 06.10.2016 00:00

Biskup Mirosław Milewski przy gostynińskiej chrzcielnicy i najstarszej księdze metrykalnej naszej diecezji dziękował za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

▲	Najmłodsi parafianie od św. Marcina w Gostyninie przy zabytkowej chrzcielnicy i metrykalnej księdze. ▲ Najmłodsi parafianie od św. Marcina w Gostyninie przy zabytkowej chrzcielnicy i metrykalnej księdze.
Archiwum ks. Kamila Kowalskiego

Najważniejsze w chrzcie jest to, co przyniósł nam Chrystus: miłość Boga i bliźniego – mówił bp Milewski. Zachęcał, aby dziękować Bogu za liczne duchowe owoce wydarzenia sprzed 1050 lat: „za owoce wiary, która jednoczy naród od wieków, za owoce chrześcijańskiej miłości i szacunku dla człowieka, za owoce męstwa w walce o dobro, wolność, chrześcijańską tradycję i wiarę”.

– Jesteście spadkobiercami wspaniałej ponadtysiącletniej tradycji chrześcijańskiej – zwracał się do wiernych parafii św. Marcina biskup pomocniczy. Na parafialne obchody jubileuszu chrztu Polski zainstalowano w ołtarzu głównym poczet świętych – kopię malowideł z katedry płockiej, a obok chrzcielnicy ustawiono wypożyczoną z diecezjalnego archiwum najstarszą księgę chrzcielną w diecezji z lat 1579–1719, pochodzącą właśnie z gostynińskiej parafii. – Jesteśmy odpowiedzialni za to, w którym kierunku idziemy jako naród i Kościół. Każdy z nas jest za to indywidualnie odpowiedzialny – akcentował ks. proboszcz Ryszard Kruszewski.