Na tropie świętego

Wojciech Ostrowski

publikacja 23.07.2016 20:57

Kolejny dzień pobytu w Przasnyszu goście z Gruzji spędzili wędrując śladami św. Stanisława Kostki.

Uczestnicy gry miejskiej w Przasnyszu przed kościołem ojców pasjonistów Uczestnicy gry miejskiej w Przasnyszu przed kościołem ojców pasjonistów
Wojciech Ostrowski

Zaczęło się od niezwykłego, przypominającego list gończy z Dzikiego Zachodu ogłoszenia w języku angielskim: "Wanted only alive – Saint Stanislaw Kostka". Co prawda pojawił się on we własnej osobie podczas spotkania w sali ojca Bernarda Kryszkiewicza, w klasztorze ojców pasjonistów, ale tylko po to żeby zaraz zniknąć porwany przez anioła, z którym odjechali razem w nieznane na … hulajnogach.

Aby odnaleźć świętego należało, kierując się odnajdywanymi kolejno w różnych punktach miasta wskazówkami, dotrzeć do miejsca jego aktualnego przebywania. Na poszukiwanie wyruszyło 10 grup, w których znaleźli się Ormianie i Polacy. Na drodze poszukiwaczy znalazło się pięć stacji, symbolizujących najważniejsze miejsca z życia św. Stanisława Kostki. Spotkali też jego rodziców i brata, których role, jak też samego Stasia, zagrali wolontariusze ŚDM.

Stacja I – Rostkowo, została umieszczona w kościele ojców pasjonistów. Zadanie uczestników polegało na odnalezieniu epitafium Pawła Kostki, którego fragment zobaczyli na otrzymanym zdjęciu. Następnie należało przepisać znajdującą się tam inskrypcję.

Stacja II – Przasnysz, a dokładnie tamtejszy kościół farny, gdzie przyszły święty został ochrzczony. Uczestnicy gry spotkali tam, jego rodziców, z którymi zrobili sobie… selfie. Ich zadanie polegało tam na odnalezieniu ukrytych zabawek dla małego Stasia i skosztowaniu polskich potraw.

Stację III – Wiedeń umieszczono w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Podobnie jak św. Stanisław uczestnicy gry trafili tam do szkolnej klasy. Musieli powtórzyć zdanie: "W czasie suszy szosa sucha" oraz zaśpiewać piosenkę w swoim ojczystym języku. Wśród wykonywanych po ormiańsku przez grupy utworów nie zabrakło wspaniale brzmiącego w tym języku Hymnu Światowych Dni Młodzieży.

Stacja IV – Dillingen znalazła swoje miejsce na rynku miejskim. Na poszukiwaczy świętego czekał tam motocyklista, który, okazał się być bratem Stasia, Pawłem. Oznajmił, że jest głodny i zażyczył sobie swoich ulubionych naleśników, które trzeba mu było usmażyć w zaimprowizowanej na rynku "Kuchni anielskiej". Przy okazji ujawniło się wiele talentów kulinarnych z ks. Antonem z Gruzji na czele.

Stacja V – Rzym czyli park miejski. Św. Stanisław Kostka dotarł tam pokonując Alpy. Uczestnicy gry mieli do pokonania tor przeszkód. Odnaleziony w parku Staś zlecił im kolejne zadanie: obrysować sylwetkę jednego z członków grupy i wykorzystując otrzymany kontur narysować świętego ze swojego kraju.

Podczas wykonywania kolejnych zadań przeprowadzający je wolontariusze mierzyli czas. Zwyciężyła grupa, która najszybciej uporała się ze wszystkimi zadaniami. Rywalizacja była tak zacięta, że o zwycięstwie zadecydowały niewielkie różnice czasu; pomiędzy grupami, które zajęły pierwsze trzy miejsca było to zaledwie kilka sekund.

Niecodzienne sceny rozgrywające się w różnych miejscach miasta zaciekawiły także jego mieszkańców, którzy często pytali co się dzieje i o co w tym wszystkim chodzi. Słuchając wyjaśnień wolontariuszy zazwyczaj przyznawali, że to wspaniała forma przybliżenia, zwłaszcza gościom z zagranicy, postaci patrona młodzieży i Przasnysza.

Grę miejską "Podróże z K.O.S.T.K.Ą" zorganizowali i przeprowadzili wolontariusze ŚDM wspólnie z Fundacją Scalam, Miejską Biblioteką Publiczną oraz pracownikami Wydziału Rozwoju i Promocji miasta.

Po południu goście z Gruzji, wolontariusze oraz wszyscy chętni wyruszyli z pieszą pielgrzymką do sanktuarium w miejscu urodzin św. Stanisława Kostki. Po drodze uczestniczyli w modlitwie różańcowej odmawiając na przemian kolejne dziesiątki po ormiańsku i po polsko oraz śpiewali pieśni w obu językach. W sanktuarium Mszę św. w obrządku Kościoła Ormiańskiego sprawowali księża Anton Antonyan z Gruzji, Andrzej Gajewski – proboszcz parafii Zielona Ciechanowska oraz Arkadiusz Czubakowski – wikariusz parafii św. Wojciecha w Przasnyszu.

Po Eucharystii był czas na muzykę, taniec oraz integracyjne gry i zabawy. W drodze powrotnej do Przasnysza goście z Gruzji zwiedzili niedawno odrestaurowany dworek w Chojnowie.