Witajcie w Kościele młodych świętych

wp am ao

publikacja 23.07.2016 14:00

W międzynarodowej wspólnocie biskupów, kapłanów, młodzieży i rodzin z diecezji, celebrowano Eucharystię w cieniu płockiej katedry.

Bp Piotr Libera głosi kazanie do młodych Bp Piotr Libera głosi kazanie do młodych
Agnieszka Małecka /Foto Gość

Po zawiązaniu wspólnoty i żywiołowych tańcach lednickich oraz po inscenizacji chrztu Polski rozpoczęła się Eucharystia - kulminacyjny punkt diecezjalnych obchodów ŚDM w Płocku. Przybyły wszystkie wspólnoty młodzieży z zagranicy, które od środy goszczą w diecezji płockiej. Towarzyszyli im księża biskupi: abp Rafael Minnasjan z Armenii, bp Luciano Monari z Bresci we Włoszech i bp Casanova Casanova z diecezji Vic w Hiszpanii.

- Witajcie we wspólnocie Kościoła, który zrodził św. Stanisława Kostki i w którym dojrzewała do świętości św. s. Faustyna Kowalska, bo tu są miejsca, gdzie się urodził i wzrastał wasz patron - św. Stanisław, bo tu - nieopodal tej katedry jest miejsce, gdzie 22 lutego 1931 roku Pan Jezus Miłosierny ukazał się św. s. Faustynie. Witajcie więc w Kościele młodych świętych, bo Stanisław i Faustyna byli w waszym wieku, albo młodsi, kiedy sięgali po świętość! Stanisław miał lat 18, a Faustyna, gdy przebywała w Płocku i otrzymała objawienia - miała 26 lat.

- Dziś ci święci mówią Wam, że w Kościele jest wasza droga - może podobna do drogi św. Stanisława Kostki z Rostkowa - do odkrycia własnego powołania, i życia jego pełnią, i bycia szczęśliwym. Mówią wam, że w Kościele jest wasz dom, bezpieczna przystań, w której możecie czuć się bezpieczni i czuć się u siebie - mówił w kazaniu bp. Piotr Libera.

- Tak, w Kościele jest wasza droga, wasz dom, i ta Studnia Jakubowa, przy której czeka na was Jezus! On zawsze będzie na was czekał, zawsze będzie słuchał, i wierzcie mi, zawsze będzie Was rozumiał, bo któż bardziej od Miłosiernego Jezusa zna lepiej ludzkie serce? - zwracał się ks. biskup do młodzieży.

W homilii zwrócił uwagę, że wiara tworzy więzi. - Jedna z waszych rówieśniczek powiedziała kilka dni temu, że Światowe Dni Młodzieży tworzą właśnie więzi między wami, których nie da żadna inna impreza, festiwal czy zabawa. Tych dobrych więzi nie da Wam internet i cały wirtualny świat. Dziś żyjemy w świecie często pozrywanych więzi. To tak, jakbyśmy mieli wszystkie możliwe tablety, komórki, komputery, ale bez możliwości połączenia się ze światem, bez zasięgu, bez kontaktu ze sobą. Jak wtedy jesteśmy bezradni... A człowiek?... To ktoś więcej. Jest w nim taki głos, który woła: "Kochaj mnie, zaufaj mi, zrozum mnie". To taki głos, który woła o coś więcej, o coś głębiej w życiu. I na ten głos odpowiada dziś w Ewangelii Pan Jezus: "Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was... jak latorośl w winnym krzewie, a przyniesiecie owoc obfity". Ta Jezusowa prośba: "Trwajcie we mnie" to również wezwanie: "Ufajcie Mi!". A ufać - to znaczy: mieć korzeń, czyli tożsamość, świadomość przyjętego chrztu i żywej relacji z Jezusem. Ufać - to znaczy mieć skrzydła, aby wznieść się do ideałów. "Trwajcie we mnie, a Ja w was..., a przyniesiecie owoc" - korzeń wierności i skrzydła marzeń oraz ideałów. To właśnie jest dane Wam - młodym!

- Pamiętajcie, że Kościół jest jak Studnia Jakubowa, przy której Pan czeka, aby was pokrzepić, pouczyć i z miłością ukazać prawdę o życiu. Poczujcie, jak tu, w cieniu tej prastarej katedry w Płocku, wyciąga do was rękę Jezus Miłosierny. Poczujcie i uwierzcie, że Kościół chce wam towarzyszyć, słuchać was i rozumieć, bo w Was jest "teraz i jutro" naszej wiary - mówił biskup płocki.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrali księża biskupi-goście.

- Jesteśmy wdzięczni za wszelką pomoc, którą nam okazaliście, abyśmy mogli przybyć do Polski na Światowe Dni Młodzieży - mówił abp Minnasjan. W dowód wdzięczności za pomoc okazana Ormianom w przybyciu na ŚDM, odznaczył ks. Rafała Grzelczyka, diecezjalnego duszpasterza młodzieży godnością prałata Kościoła ormiańskiego. Na znak tej godności przekazał mu krzyż i pierścień.

- W tej radości młodych doświadczamy żywego Jezusa, który mówi: "wierz, oczekuj i kochaj Mnie". Jezus chce być nieskończenie w nas kochany! Chce otrzymać naszą miłość - mówił bp Casanova z diecezji Vic.

- Mamy dług wdzięczności wobec Polski za waszą ciągłą wierności dla Kościoła. Niech miłość do Jezusa i do Kościoła niech trwa w was, młodych - mówił bp Monari.

W dowód wdzięczności wręczył bp. Piotrowi Liberze album o bł. Pawle VI, który pochodził z diecezji Brescia, w północnych Włoszech.

Liturgia sprawowana była w różnych językach, ubogaciły ją śpiewy i muzyka diakonia muzyczna, chórzyści oraz instrumentaliści, jednym słowem diecezjalny chór ŚDM, pod kierunkiem ks. Jacka Gołębiowskiego.

 

Homilia bp. Piotra Libery, wygłoszona 23 lipca do młodych przed płocką katedrą:

Kochani Młodzi Przyjaciele z Armenii, Białorusi, Brazylii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Libanu, Peru, Rosji, Singapuru, Ukrainy, Wenezueli i Włoch, z Waszymi Księżmi Biskupami i duszpasterzami!! Bądźcie wszyscy pozdrowieni na Tumskim Wzgórzu w Płocku - w kolebce chrześcijaństwa na naszej ziemi, nad brzegami Wisły, w jednej z najstarszych polskich diecezji, której historia  liczy sobie ponad 940 lat.

Nie mniej gorąco i serdecznie pozdrawiam Was, Kochani Młodzi z naszej Płockiej Diecezji. Jesteście gospodarzami tego spotkania. Widzę Wasz entuzjazm, zaangażowanie i odpowiedzialność za Kościół Boży na północnym Mazowszu i na Ziemi Dobrzyńskiej, który objawił się zwłaszcza w czasie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. I proszę, niech już tak zostanie! Bądźcie w Kościele i z Kościołem!

Wraz z Wami pozdrawiam Waszych duszpasterzy, z księdzem Rafałem Grzelczykiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i koordynatorem tego wspaniałego wydarzenia. Pozdrawiam przedstawicieli władz miejskich i samorządowych Płocka [na czele z Panem Prezydentem Nowakowskim]; pozdrawiam reprezentantów innych miast i gmin oraz sponsorów Światowych Dni Młodzieży w naszej Diecezji. Drodzy Państwo! Bez Waszego wsparcia i zaangażowania nie byłoby możliwe to święto Młodych oraz tak wspaniała promocja naszego regionu w świecie. Z serca wam za to dziękuję!

Drodzy Przyjaciele, pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży w Płocku! Witajcie we wspólnocie Kościoła, który zrodził świętego Stanisława Kostki i w którym żyła święta siostra Faustyny Kowalska. To na tej ziemi bowiem urodził się i wzrastał Wasz Patron - święty Stanisław, to tu - nieopodal tej katedry jest miejsce, gdzie 22 lutego 1931 roku Pan Jezus Miłosierny ukazał się świętej siostrze Faustynie.

Witajcie więc w Kościele młodych świętych, bo Stanisław i Faustyna byli w waszym wieku, kiedy sięgali po świętość! Stanisław miał lat 18, a Faustyna, gdy przebywała w Płocku i otrzymała objawienia - miała 26 lat.

Dziś ci święci mówią Wam, że w Kościele jest Wasza droga. Droga do odkrycia własnego powołania, i życia jego pełnią, i bycia szczęśliwym. Mówią wam, że w Kościele jest też Wasz dom, bezpieczna przystań, w której możecie odnaleźć pokój serca i czuć się  u siebie.

Tak, Kochani, w Kościele jest Wasza droga, Wasz dom, i ta Studnia Jakubowa, przy której czeka na Was Jezus! On zawsze będzie na Was czekał, zawsze będzie słuchał, bo któż bardziej od Miłosiernego Jezusa zna ludzkie serce?!

Jest jeszcze jedno przesłanie, które chciałbym, abyście zanieśli z naszego miasta i z naszej diecezji do Waszych domów, do Waszych krajów.

Jedna z waszych rówieśniczek powiedziała kilka dni temu, że Światowe Dni Młodzieży tworzą prawdziwe więzi między wami, których nie da żadna inna impreza, festiwal czy zabawa. Tych dobrych więzi nie da Wam internet i cały wirtualny świat. Dziś żyjemy w świecie często pozrywanych więzi. To tak, jakbyśmy mieli wszystkie możliwe tablety, komórki, komputery, ale bez możliwości połączenia się ze światem, bez zasięgu, bez kontaktu ze sobą. Jak bardzo wtedy jesteśmy bezradni...

A człowiek?... To ktoś więcej. Jest w nim taki głos, który woła: "Kochaj mnie, zaufaj mi, zrozum mnie". I na ten głos odpowiada dziś w Ewangelii Chrystus: "Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was... jak latorośl w winnym krzewie, a przyniesiecie owoc obfity". Ta Jezusowa prośba: "Trwajcie we mnie", to również wezwanie "Ufajcie Mi!". A ufać - to znaczy: mieć korzeń, czyli tożsamość, świadomość przyjętego chrztu i żywej relacji z Jezusem.

"Trwajcie we mnie, a Ja w was..., a przyniesiecie owoc".

Dlatego proszę Was o to i modlę się za Was, wraz z obecnymi tu Księżmi Biskupami i Waszymi duszpasterzami, abyście nigdy nie odwrócili się od Jezusa, bo "nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia Bożego" - tak zapisała święta siostra Faustyna Kowalska w swoim "Dzienniczku". Pamiętajcie, że Kościół jest jak Studnia Jakubowa, przy której Pan czeka, aby zaspokoić pragnienie ludzkiego serca i z miłością ukazać prawdę o życiu.

Poczujcie, Kochani, jak tu - w cieniu tej prastarej płockiej katedry - wyciąga do was rękę Jezus Miłosierny. Poczujcie i uwierzcie, że Kościół chce Wam towarzyszyć, słuchać Was i rozumieć, bo w Was jest "dziś i jutro" naszej wiary. Bądźcie zawsze młodzi duchem, bądźcie miłosierni i ufajcie Jezusowi! Amen.