Płock należy do nich!

Agnieszka Małecka Agnieszka Małecka

publikacja 21.07.2016 01:53

Hymn zaśpiewany w różnych językach, klucze przekazane, czyli świętowanie rozpoczęte.

Płock należy do nich! Płock, 20.07.2016. Przekazanie symbolicznych kluczy do miasta pielgrzymom na ŚDM Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Rozpoczynamy czas Dni w Diecezjach, piękny czas, który inauguruje Światowe Dni Młodzieży. Czekaliśmy na was bardzo długo! - tak witali wolontariusze diecezji płockiej młodzież z różnych krajów świata, która przybyła do grodu nad Wisłą. 20 lipca wieczorem na Starym Rynku odbyło się oficjalne powitanie pielgrzymów na ŚDM w Krakowie, którzy spędzą kilka najbliższych dni w stolicy mazowieckiej diecezji.

Kilka razy i w różnych językach, przy gromkim aplauzie, wywołano nazwy krajów, z których dotarli tu uczestnicy światowego spotkania: Irlandię, Brazylię, Ukrainę, Singapur, Białoruś, Włochy, Francję, Hiszpanię, Armenię i Gruzję. Nad głowami ludzi zebranych na rynku powiewały flagi Studni Jakubowej, którą to nazwę przyjęła na ten czas diecezja płocka, a także narodowe flagi gości. Wielokulturowość, obecna tego wieczoru na każdym kroku, znalazła też znakomity, artystyczny wyraz w występie Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła". Obok folkloru polskiego pojawiła się też ludowe tradycje innych narodów.

- Otwieramy przed wami nasze serca, domy ale również i miasto. W tych dniach weźmiemy udział w Dniach Historii Płocka, jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i historycznych w naszym mieście - zapraszali wolontariusze ŚDM.

Młodych pielgrzymów, którzy przyjechali tu ze swoimi duszpasterzami i z siostrami zakonnymi, powitali gospodarze Płocka i diecezji.

- Bardzo cieszę się, że jako prezydent stołecznego, książęcego grodu, mogę przywitać pielgrzymów z całego świata właśnie w naszym mieście - powiedział Andrzej Nowakowski. - Słowem - kluczem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży jest miłosierdzie, a miłosierdzie ma także bardzo ważny związek z naszym miastem. To właśnie tu św. s. Faustyna przed blisko stu laty miała objawienie Chrystusa Miłosiernego. Bardzo cieszę się, że wspólnie będziemy mogli przeżywać najbliższe dni właśnie tu, w Płocku, w mieście Bożego Miłosierdzia, w mieście władców Polski, bo to także dawna stolica naszej ojczyzny - mówił prezydent Płocka, przekazując wraz z bp. Piotrem Liberą symboliczne klucze do miasta, na ręce reprezentantów poszczególnych krajów.

- 25 lat temu to miasto nawiedził Jan Paweł II, inicjator Światowych Dni Młodzieży i wtedy przemawiał również do młodzieży z okna papieskiego, bo jak powiedział papieskie okno jest nie tylko w Krakowie, na Franciszkańskiej, ale jest również tutaj w Płocku. Drodzy pielgrzymi, życzę, byście te dni spędzali pięknie tutaj, nad brzegami Wisły, tutaj, gdzie jak wspomniał pan prezydent, ma początki kult Bożego Miłosierdzia, dlatego, że kilkadziesiąt metrów od tego miejsca żyła i mieszkała św. s. Faustyna Kowalska. Ufam, że będziecie mieli czas zwiedzić naszą piękną katedrę, zachwycić się wizerunkami świętych i aniołów. Będziecie mieli okazję zwiedzić nasze muzeum diecezjalne, gdzie przechowujemy relikwie patrona tego miasta św. Zygmunta. Wiem, że jest tu młodzież z Francji, która pochodzi z regionu, gdzie żył i królował św. Zygmunt, patron naszej katedry i miasta Płocka. Czujcie się wśród nas, jak we własnym domu! - zachęcał gości biskup ordynariusz płockiej diecezji, obecny na tej ceremonii powitania wraz z bp Mirosławem Milewskim.

Wśród odbierających symboliczny klucz do bram miasta była Ormianka Tereza Karapertyan. - Co czuję? Wielkie szczęście. Tych uczuć nie można wypowiedzieć słowami. Każdy ma swoją historię i intencję, ja też mam swoją intencję. Chcemy modlić się razem. Połączy nas wiara. Byłam dzisiaj w centrum Studnia, jest tam grupa z Francji i Włoch. Nie znam tych języków, ale to nic. Można dogadać się bez języka, bo mamy wiarę! - mówi z przekonaniem Ormianka.

Ten jeden duch, mimo wielokulturowości, był odczuwalny tego wieczoru na płockim rynku bardzo mocno, szczególnie podczas wykonywania hymnów ŚDM. Zainicjował ten moment ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny koordynator wydarzenia. - Chcemy robić to, co czym dokładnie są Światowe Dni Młodzieży, czyli śpiewać, modlić się i radować! - powiedział, witając jeszcze raz, po kolei wszystkich pielgrzymów. A potem oficjalny hymn ŚDM w Krakowie zabrzmiał w kilku językach, wykonywany przez grupy z różnych krajów.

- Jesteście z różnych zakątków świata, aby wyznać tę jedną, jedyną prawdę. Jest nią Jezus Chrystus. To spotkanie to wydarzenie, którego fundamentem jest właśnie On - przypominał ks. Adam Węgrzyn SDB, opiekun Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Petroklezja", która poprowadziła Wieczór Chwały, zakończony błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Do Płocka na tzw. Dni w Diecezjach przybyło około 350 pielgrzymów; wśród nich m.in. młodzi Francuzi z Sens - Auxairre, Hiszpanie z Vic, Włosi z Fiesole, ukraińska młodzież z Busk oraz Irlandczycy z Meath i Dublina. Przez najbliższe dni nocować będą w domach płocczan. Domach, naprawdę bardzo gościnnych, jak zdążyli już przekazać pielgrzymi płockim wolontariuszom.