Stało się w 966 roku

Dawid Turowiecki

publikacja 05.05.2016 00:40

Przed rozpoczęciem trzeciomajowych uroczystości płońszczanie obejrzeli historyczną inscenizację związaną z obchodami jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Dąbrówka i Mieszko I, czyli historia o początkach Polski i chrześcijaństwa na naszych ziemiach, na stopniach płońskiego kościoła Dąbrówka i Mieszko I, czyli historia o początkach Polski i chrześcijaństwa na naszych ziemiach, na stopniach płońskiego kościoła
Dawid Turowiecki

Za teatralną scenę posłużyły schody przed wejściem głównym do parafialnego kościoła pw. Matki Bożej Ostrobramskiej.

Wielką księgę "Historii Polski" otwarto na stronach sięgających 966 roku. W rolę wczesnośredniowiecznych postaci wcieli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku. Młodzi aktorzy podróż w czasy Mieszka I rozpoczęli od prezentacji codziennych czynności, zwyczajów ówczesnej ludności plemion słowiańskich, w tym początkowych wierzeń pogańskich.

Młodzież pokazała kolejne etapy odejścia od guseł i wierzeń ludowych, co stwarzało podwaliny do zawiązania ponadplemiennego państwa i wejścia do europejskiej wspólnoty chrześcijańskiej.

W jednej ze scen Mieszko I dąży do sojuszu z Czechami, co zostaje przypieczętowane małżeństwem z czeską księżniczką Dąbrówką. Uczniowie przedstawiają przygotowania księcia do chrztu z finałem przyjęcia go z rąk biskupa Jordana. Rozpoczyna się akcja chrystianizacyjna: padają posągi pogańskich bogów, wycinane są święte gaje. Ludność uczy się podstawowych modlitw i przyjmuje chrzest w chrzcielnicach, czy też rzekach. Wykonanie hymnicznej pieści "Rota" dopełniło teatralnego dzieła wychowanków "Staszica".

Przygotowaniem uczniów do przedstawienia zajęły się nauczycielki z ZS nr 1: Małgorzata Mucha oraz Dorota Gut-Pacuszka. Pieczę nad przedsięwzięciem sprawował również ks. Andrzej Żywiałowski, wikariusz pracujący w tamtejszej szkole.

- Trzeba na pewno docenić wysiłek naszej młodzieży, która tak bardzo zaangażowała się w tę inscenizację i we wszystkie wcześniejsze próby, tym bardziej, że większość występujących to osoby dojeżdżające, mieszkające poza Płońskiem – podkreśla Małgorzata Mucha.

Stroje oraz rekwizyty szkolnych aktorów, którzy przenieśli publiczność w czasy twórcy polskiej państwowości, pochodziły z Teatru Dramatycznego w Płocku oraz z Muzeum Szlachty Mazowieckiej i Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.