Parafia się nie starzeje, bo kocha Jezusa

Agnieszka Otłowska

publikacja 02.05.2016 13:20

Wierni z Karniewa obchodzili 640-lecie erygowania parafii pw. Wszystkich Świętych. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Piotr Libera.

Parafia się nie starzeje, bo kocha Jezusa Karniewo. 01.05.2016. 640-lecie erygowania parafii pw. Wszystkich Świętych. Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Mija 640 lat, gdy 2 maja 1376 roku biskup płocki Dobiesław Sówka erygował parafię pw. Wszystkich Świętych w Karniewie. W niedzielę, 1 maja obchodzono jej 640-lecie. Obchody jubileuszowe parafii rozpoczęły się modlitwą na cmentarzu, za zmarłych księży pracujących w parafii. Oprócz wspólnej modlitwy z wiernymi, bp Libera dokonał poświęcenia odnowionych grobowców księży, którzy pełnili posługę w karniewskiej parafii.

- Rok 2016 – to Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, to 1050. rocznica chrztu Polski, jak również 640. rocznica erygowania naszej parafii. Wszystkie te wydarzenia mają wspólny mianownik. Są wyrazem troski Zmartwychwstałego i Jego Kościoła o naszą przyszłość i nasze zbawienie – mówił przed rozpoczęciem Mszy ks. Sławomir Filipski, proboszcz parafii. Zwrócił uwagę, iż powody które motywowały bp. Dobiesława, aby erygować parafię na karniewskich ziemiach są do dziś aktualne. – Pragniemy, aby ten dzisiejszy jubileuszowy dzień stał się motorem do jeszcze bardziej ożywionej wiary wynikającej z chrztu, zaufania Jezusowi Miłosiernemu i praktykowania uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Parafia nigdy się nie starzeje, nawet gdy ma 640 lat, bo kocha miłością Jezusa Chrystusa – mówił ks. Filipski.

W słowie powitania rodzina dziękowała za wspólnotę, w której większość rodzin zdobywała rozeznanie duchowe, wzrastała do wiary i umacniała swoją więź z Bogiem. – Uważamy ten ponad 400-letni kościół jako nasz dom, do którego przychodzimy, aby nabrać sił do dalszej wędrówki przez życie, by słuchać Słowa Bożego i spotykać Chrystusa w sakramentach. Czujemy się współodpowiedzialni za naszą parafię. Zarówno my sami, jak i nasi rodzice i dzieci spełniamy w niej różne posługi, co jest wyrazem naszej wiary i troski o parafialną wspólnotę – mówiła wielopokoleniowa rodzina.

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii zwrócił uwagę, że chrześcijaństwo istniało na tych ziemiach już na początku XI wieku. Zwrócił uwagę, że w końcu XII wieku osady po obu stronach Narwi należały do dóbr biskupa płockiego. Jedynym aktem jaki zachował się w Archiwum Diecezjalnym, to stary odpis aktu ustanowienia parafii z fundacji Stanisława z Karniewa, podsędka ciechanowskiego. – Od tego aktu wzięła również początek pierwsza, nieistniejąca już, ale zbudowana zapewne na tym miejscu świątynia pod wezwaniem św. Stanisława, biskupa i męczennika. Sprawowana jest – na tym świętym miejscu – tyle już wieków Eucharystia. Udzielany jest chrzest i inne sakramenty. Ludzkie sumienia są zaprawiane w życie przykazaniami. Świętuje się niedzielę, zmierzając do kościoła na Mszę św. i godnie odpoczywając. Stawia się przydrożne krzyże i figury, przy których od dziś będziecie śpiewać majowe. W nadziei na życie wieczne odprowadza się na cmentarz naszych ojców i matki, braci i siostry, którzy ukończyli bieg ziemskiego życia – mówił bp Piotr.

- Świętujemy Jubileusz ustanowienia 640 lat temu, w Roku Pańskim 1376, tu, nad Pełtą, w Karniewie, wspólnoty parafialnej. Ta dzisiejsza uroczystość ma znacznie głębsze niż tylko lokalny wymiar. Świętujemy ją przecież w roku obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Czcimy więc w ten sposób jubileusz oficjalnego wszczepienia waszej małej ojczyzny w chrzest naszej wielkiej Ojczyzny, której na imię Polska. Włączamy się w tamten wielki jubileusz - zwracał się do wiernych bp Piotr Libera.

Biskup płocki przypomniał, że przeżywana uroczystość jest dziękczynieniem dobremu Bogu i ludziom za trwanie choćby skrawka Rzeczpospolitej w chrzcielnym dziedzictwie, który zapoczątkował Mieszko przy źródle chrzcielnym. - Dziękujemy, bo tak trzeba! Bo chcemy uczyć przyszłe pokolenia wdzięczności za dar chrześcijaństwa, przekazany nam przez tyle pokoleń naszych kapłanów, tyle pokoleń naszych matek i ojców, włościan i  mazowieckiej szlachty, której na waszej ziemi było tak dużo. Jesteście dziedzicami ich wiary, ich nadziei i ich chrześcijańskiej miłości! Bądźcie z tego dziedzictwa dumni! Nieście je i przekazujcie dalej młodzieży i dzieciom nie jako ciężar, nie jak mało znaczący element życia, ale jak bezcenne wiano – zwrócił uwagę bp Libera.

- Wasz odnowiony, zadbany w każdym detalu kościół, świadek tylu wspaniałych i trudnych chwil w życiu waszym i waszych przodków, naprawdę pozwala kierować wzrok ku Bogu, ku wieczności – akcentował biskup płocki.

Jubileusz zarówno dla ks. proboszcza, jak i wiernych był okazją do dziękczynienia.- Przygotowując się do dzisiejszej uroczystości przywróciliśmy nowy blask naszej Karniewskiej Matce Bożej królującej w głównym ołtarzu, położyliśmy nowy miedziany dach, odnowiliśmy elewację świątyni i dzwonnicy. Trudno wymienić co zrobiliśmy przez minione lata, aby nasza świątynia wyglądała pięknie i godnie. Jednak wszystko co czyniliśmy, było sprawą wielkiego zaangażowania wiernych – zwracał uwagę ks. Sławomir Filipski. 

W darze ołtarza wierni złożyli m.in.: kroniki parafii od 1882 r. oraz kopię obrazu Matki Boskiej Karniewskiej z 1649 r, a także najlepszą pracę w konkursie "Mój kościół". Oryginalny dokument erygujący parafię Wszystkich Świętych przez bp Dobiesława nie zachował się. Jedynie jego kopia znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Płocku. Nawiązując do tamtego aktu, bp Piotr Libera podpisał odnowiony akt fundacji kościoła w Karniewie przez bp Dobiesława. Poświęcił odrestaurowany i przywrócony po renowacji obraz Matki Bożej Karniewskiej w głównym ołtarzu. Na zakończenie Mszy św. ordynariusz płocki odznaczył ks. proboszcza Sławomira Filipskiego godnością kanonika.

Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyły poczty sztandarowe, strażacy, dzieci komunijne, przedstawiciele władz administracyjnych, samorządowych i oświatowych. Po Mszy św. dla wszystkich wiernych i uczestników jubileuszowej uroczystości czekał słodki tort i koncert zespołu Tomka Kamińskiego.