Naukowcy w Kaplicy Królewskiej w Płocku

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 29.04.2016 23:29

Biskup płocki powołał komisję naukową, która będzie wspierała właściwy przebieg remontu nekropolii Piastów mazowieckich i władców Polski.

Prof. Henryk Samsonowicz odbiera nominację na przewodniczącego komisji naukowej od bp. Piotra Libery Prof. Henryk Samsonowicz odbiera nominację na przewodniczącego komisji naukowej od bp. Piotra Libery
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W składzie komisji naukowej znaleźli się m.in. historycy, archeolodzy, konserwator zabytków, sponsor strategiczny realizowanego projektu i proboszcz parafii katedralnej. Biskupowi płockiemu zależy bowiem na "kompetentnym i naukowym opiniowaniu działań badawczo-konserwatorskich oraz właściwym przebiegu remontu kaplicy królewskiej" - czytamy w dekrecie powołującym komisję naukową.

- Chcemy dokonać kompleksowego remontu kaplicy, który jest planowany w założeniach na najbliższe dwa lata. Kryje ona bogatą rzeczywistością naukową, dlatego potrzebujemy rady ekspertów, którzy są przedstawicielami kompetentnych środowisk historyków, archeologów czy konserwatorów - mówi ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

W niektórych środowiskach od razu zrodziło się pytanie, czy przy okazji remontu kaplicy ponownym badaniom zostaną poddane szczątki pochowanych w katedrze Piastów. - Nie jest to sprawa przesądzona, ale przy tak kompleksowym remoncie istnieje możliwość otwarcia sarkofagu i przebadania szczątków osób tam złożonych - uważa ks. Cegłowski. - Te prace służą kultywowaniu pamięci i polskiej tradycji - akcentował prof. Henryk Samsonowicz.

Warto przy tej okazji przytoczyć fragment oświadczenia rzecznika prasowego diecezji z listopada ubiegłego roku, w którym czytamy m.in.: "Badania DNA mogłyby zostać podjęte po znacznym zaawansowaniu remontu wieży północnej i Kaplicy Królewskiej (m.in. ścian zewnętrznych, wewnętrznej polichromii, ołtarzy i nagrobków). Byłyby to badania całościowe, stanowiące element tych prac. Nie można bowiem poprzestać na samych badaniach genetycznych, ale należy wpisać je w szerszy kontekst, wynikający z konieczności godnego pochówku książąt piastowskich" - czytamy w oświadczeniu rzecznik Elżbiety Grzybowskiej.

Jak więc rysuje się perspektywa remontu w katedrze? - Prace rozpoczniemy w maju. Podpisaliśmy umowę z PERN S.A. w Płocku, który został sponsorem strategicznym prac budowlanych, remontowych i restauratorskich pod wieżą północną katedry - mówi ks. proboszcz Cegłowski.

Przypomnijmy, że w tym roku zostanie przeprowadzony również remont wieży południowej katedry (od strony Wisły). Pieniądze na ten cel zostały przeznaczone z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Płocka i parafii katedralnej.