Gdzie chrzest, tam kultura

Agnieszka Otłowska

publikacja 22.04.2016 01:03

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęto w parafii św. Barbary wspólną Eucharystią pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego. Następnie wszyscy uczestnicy liturgii przeszli barwnym korowodem ulicami Modlina.

Gdzie chrzest, tam kultura Uczestnicy obchodów rocznicy chrztu Polski przeszli barwnym korowodem ulicami Modlina Agnieszka Otłowska /Foto Gość

- Ta nasza kaplica, to miejsce jest dla nas bardzo drogie. Stanowi dla nas świetną przestrzeń modlitwy, liturgii Mszy św., sprawowania sakramentów, pierwszego i najważniejszego sakramentu chrztu świętego. Cieszymy się, że tutaj w naszej małej ojczyźnie możemy dziś Panu Bogu dziękować za chrzest Mieszka i początki państwowości polskiej; że możemy dziękować za nasz chrzest opisujący naszą katolicką postawę. Proszę o Msze św. za Polskę i za nas, Polaków, abyśmy ze źródła wiary i naszych ojczystych dziejów czerpali siły do wypełniania stawianych nam celów - witał zebranych ks. Janusz Nawrocki, proboszcz parafii. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Mirosław Milewski.

- Dla nas bije dziś serce tego regionu, poniekąd i serce Polski. Spotykamy się tutaj, aby kształtować tradycję narodową i jednocześnie uczyć się miłości do Boga i ojczyzny - mówił biskup w czasie Eucharystii. - Cieszę się, że pamiętacie o tym najważniejszym w dziejach naszej ojczyzny wydarzeniu. Poprzez to spotkanie pielęgnujecie wartość historyczną i uczycie, jak kochać Boga i Polskę. Wciąż potrzebujemy znaków, które mówią nam wyraźnie, jak powinna wyglądać nasza rzeczywistość: ta społeczna, polityczna i wreszcie ta religijna. Poprzez chrzest Mieszka I Polska się narodziła. To Mieszko scementował naszą wspólnotę, bez jego decyzji o chrzcie nie byłoby Polski, nie było by nas dzisiaj tutaj, na tych obchodach. Mamy to szczęście, że 1050 lat po tym niezwykłym wydarzeniu cały naród i rządzący wspólnie uczestniczą w rocznicy chrztu Polski - mówił bp Milewski.

Zwrócił uwagę, że jesteśmy spadkobiercami i jednocześnie stróżami tej wielkiej historii oraz dziedzictwa ojczyzny. Bo gdzie, jak nie w kościele, mamy się tego uczyć. - W zaproszeniu umieściliście słowa: "Tak Polska się zaczęła". I to jest prawda. Historycy zgodnie podkreślają, że decyzja ta była przemyślana i nic nie odbywało się na siłę - mówił bp Mirosław.

Podczas Mszy św. wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Następnie wszyscy uczestnicy liturgii przeszli barwnym korowodem ulicami Modlina Twierdzy do hali sportowej Zespołu Szkół, gdzie odbył się wykład historyczny dr. Piotra Oleńczaka oraz inscenizacja chrztu przyjętego przez Mieszka I. Piotr Oleńczak mówił nie tylko o początkach historii Polski, ale również kultury chrześcijańskiej. - To Kościół przyniósł kulturę - akcentował dr Oleńczak. - Wcześniej nie było nawet pisma. To właśnie Kościół zrodził tradycję i wychowanie.

Historyk zwrócił uwagę, że jeśli silne jest chrześcijaństwo, to również silna powinna być kultura.

Na zakończenie młodzież i dzieci Zespołu Szkół przedstawili inscenizację chrztu Mieszka I i jego zaślubiny z Dobrawą. Przypomnieli także zwyczaje i obrzędy ówcześnie panujące. W uroczystych obchodach rocznicowych wzięły udział: poczty sztandarowe, władze samorządowe, księża z dekanatu zakroczymskiego, przedstawiciele służb mundurowych, rodzice, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.