Dobrzyński hołd. Rypin-fara

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 21.04.2016 00:00

W centrum Rypina i w 660-letnim kościele farnym powitano obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedzającej dekanat rypiński.

Najmłodsi sładają w darze album - swój dar duchowy z projektami sukienek obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Najmłodsi sładają w darze album - swój dar duchowy z projektami sukienek obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Temu, co działo się na ulicach miasta i w farze: uroczystemu powitaniu i procesji,sztandarom, rycerskim grupom rekonstrukcyjnym, harcerzom, strażakom, włodarzom miasta, wspólnotom i grupom parafialnym, wydawała się idealnie odpowiadać malatura ponad 600-letniej świątyni, przedstawiająca m.in. hołd składany Matce Bożej z Dzieciątkiem przez świętych. Jej autorem przed ponad 80 laty był mistrz Władysław Drapiewski. Teraz podobny hołd złożyli współcześni mieszkańcy Rypina. - Stajemy przed Tobą, Matko i Królowo, i składamy samych siebie, wszystko, co mamy. Weź wszystkie pokolenia w Twoje ręce. Powiemy Ci o wszystkim, o nas cieszy, boli i trapi. Naucz nas dobrego życia i wierności, abyśmy skarb wiary przekazali następnemu pokoleniu - mówił przed obrazem Jasnogórskim ks. prał. Tadeusz Zaborny, proboszcz parafii.

- Maryjo, jesteś tu, aby wziąć nas za rękę, aby prowadzić nas do życia w wierności i wierze - mówił w kazaniu bp Roman Marcinkowski. Nawiązując do uroczystości 1050-lecia chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu, w których uczestniczył obraz Czarnej Madonny, ks. biskup przypomniał, że znak ikony Nawiedzenia, Jasnogórskie Śluby Narodu i Wielka Nowenna, zgodnie z wolą prymasa Stefana Wyszyńskiego, służyły przed 50 laty obronie polskiej i chrześcijańskiej tożsamości narodu. - Dziś w wielu przestrzeniach życia narodu panuje dwulicowość, brak też ludzi sumienia. I właśnie w takich okolicznościach przychodzi do nas Maryja, i przypomina, abyśmy słuchali Jezusa we wszystkim. Abyśmy myśleli po Bożemu, nieustannie się nawracali i głosili Ewangelię. Maryja przychodzi, aby umocnić naszą wiarę i jej dziedzictwo - akcentował ks. biskup Roman.

Warto przypomnieć, że parafia Trójcy Świętej w Rypinie przeżywa w tym roku jubileusz 660-lecia kościoła parafialnego. W czasie Mszy św., w procesji z darami, m.in. najmłodsi przynieśli do ołtarza album z pięknymi sukienkami, wykonanymi dla Matki Bożej Częstochowskiej. Piękne i kunsztowne wykonanie barwnych ozdób i fantazja dzieci, była również pięknym darem dla Jasnogórskiej Pani od najstarszej rypińskiej parafii.