Matka zaufania. Płock - Dom Księży Emerytów

Agnieszka Otłowska

publikacja 22.03.2016 23:38

Maryja w jasnogórskim wizerunku nawiedza parafie, miasta i wioski. Zatrzymuje się także w zgromadzeniach i wspólnotach naszej diecezji, tym razem w Domu Księży Emerytów, pw. św. Józefa w Płocku.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy ksieża stanęli przy Janogróskim wizerunku Na zakończenie Eucharystii wszyscy ksieża stanęli przy Janogróskim wizerunku
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Rozpoczęła się wielkanocna przerwa w nawiedzeniu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przez najbliższy tydzień obraz Czernej Madonny nawiedzi dwie wspólnoty. Pierwszą z nich jest Dom Księży Emerytów. Ikonę Czarnej Madonny we wspólnocie starszych kapłanów powitał ks. kan. Janusz Filarski, dyrektor domu.

– Jasnogórska Pani, witamy Cię w naszym domu, naszej wspólnocie księży emerytów - witał obraz ks. Filarski. – Dziękujemy Ci za to, że do nasz przybyłaś, aby pokrzepiać nas swoją matczyną troską; aby wypraszać nam u Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, te łaski, które są najbardziej w naszym życiu potrzebne. Już dzisiaj chcemy ci zawierzyć te dni Twego nawiedzenia i prosić, by przyniosły one jak największe owoce, by ich owoc był rzeczywiście błogosławiony. Maryjo, Tobie chcemy powierzać ten ostatni czas, nasz ostatni etap życia wielu z nas. Tobie też chcemy oddać to wszystko, co stanowi nasze życie kapłańskie i zakonne. Przyjmij to wszystko od nas i uczyń z tego wielki dar dla swojego Syna – modlił się ks. dyrektor.

Mszy św. otwierającej czas nawiedzenia przewodniczył bp Mirosław Milewski. - Z serca dziękuję Jasnogórskiej Pani – Matce Kapłanów, że kiedy wchodzimy w przeżywanie największych tajemnic naszej wiary, Ona jest tuż obok, niejako na wyciągnięcie ręki i poniekąd w te tajemnice Wielkiego Tygodnia nas wprowadza – mówił bp Mirosław Milewski.

Ks. biskup zwrócił uwagę, że wizerunek Maryi ukazuje Ją, jako „Hodegetrię”, czyli tę, która wskazuje Drogę. Ona pokazuje swą ręką na małego Jezusa i zdaje się nam tłumaczyć, że tylko ON jest naszą Drogą. Prosi nas, abyśmy nie szukali innych ścieżek w naszym życiu, zwłaszcza tych na skróty. Maryja zdaje się cierpliwie mówić, że to On, Jezus jest dla nas kapłanów jedyną "Drogą, Prawdą i Życiem!".

- Nasze kapłańskie życie, to pielęgnowanie w sobie pobożności maryjnej. Cały rok liturgiczny przeżywamy z Maryją – akcentował bp Mirosław, przytaczając całoroczne maryjne święta. Zachęcał również, aby jako kapłani jeszcze głębiej pielęgnowali w sobie tę pobożność. - Maryja uczy nas kapłanów prostej, ale jakże trudnej rzeczy – zaufania we wszystkim Jezusowi. Jest Matką naszego zaufania!, świetlistym przykładem, jak ufać Bogu. Mamy być ludźmi zawierzenia, bezwarunkowej ufności Bogu! Cieszcie się obecnością Maryi w waszym domu! Pozwólcie Jej do was mówić – zachęcał księży emerytów bp Milewski.