Królowa polskich serc. Bodzanów

Agnieszka Otłowska

publikacja 20.03.2016 10:06

Po 40 latach wizerunek Czarnej Madonny nawiedza ponowie parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Bodzanowie.

Królowa polskich serc. Bodzanów Bodzanów, 19.03.2016. Nawiedzenie obrazu MB Częstochowskiej w parafii pw. Wniebowzięcia NMP Agnieszka Otłowska /Foto Gość

- Witaj Maryjo, Jasnogórska Pani, Matko Boża Wniebowzięcia, Patronko naszej parafii, stajemy przed Tobą w uroczystość św. Józefa, Twojego Oblubieńca - witał obraz ks. proboszcz Tomasz Mazurowski. - Skruszeni i obciążeni winami, dziękujemy z głębi naszych serc za Twoje przyjście do nas. Oto jesteśmy, by Cię słuchać. Czekamy, Matko, Twojej rady. Przedstaw Twojemu Synowi nasze dziękczynienie za Twoje dobrodziejstwa, których doświadczamy. Wyciśnij na naszych sercach znak miłości, abyśmy przez Ciebie i w Tobie umocnili naszą wiarę - modlił się ksiądz proboszcz.

Pierwszy obraz Jasnogórskiej Pani powitał proboszcz, a następnie powitali Ją przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci. Mszy Świętej inaugurującej dobę nawiedzenia odprawił bp Mirosław Milewski. W homilii biskup zwrócił uwagę, że przybywająca Maryja przychodzi do wiernych w podwójnej roli: jako Matka i jako Królowa.

- Peregrynując po parafiach płockiej diecezji, po dużych miastach i małych miasteczkach, po wioskach i osadach, nie ominęła także tej wspólnoty. Maryja chce być bowiem wszędzie, chce być z nami, tak bardzo osobiście, chce być naszą Królową, naszą Opiekunką i naszą Patronką - mówił w kazaniu bp Milewski.

Biskup Milewski zwrócił uwagę, że królewska władza Maryi wynika z Jej boskiego macierzyństwa. Czcząc Maryję, wierzymy, że to Ona - Matka Boga i Człowieka kieruje naszą myśl i wolę ku swojemu Synowi Jezusowi. Bp Mirosław przypomniał wiernym, że kilkukrotnie w naszej historii miały miejsce akty szczególnego uznania Maryi za Królową Polski. Pierwszy raz, gdy Polskę zalał "potop szwedzki". Trzysta lat później, gdy zakończyła się wywołana przez niemieckich faszystów II wojna światowa, Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Augusta Hlonda odmówił akt poświęcenia i oddania się Bożej Matce. Następnie, 26 sierpnia 1956 roku, na Jasnej Górze złożono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, oddając naród pod władzę i opiekę Maryi. 

- Dziś Matka Boża do nas powraca - akcentował bp Mirosław. - Chce być z nami, z ludem Bożym, z Kościołem, chce podzielić się z nami swoją wiarą. Tak więc Maryja, Królowa Aniołów, Męczenników, Różańca świętego i pokoju pozostaje naszą Królową również dziś, niemal w przededniu najważniejszych, ogólnopolskich uroczystości z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Ona też jest z nami już 1050 lat; była z nami, gdy dla Polski "wszystko się zaczęło", gdy przyjęcie chrześcijaństwa sprawiło, że nasze duchowe serce zaczęło bić w Rzymie. I niech pozostanie z nami na zawsze - zwracał uwagę bp Mirosław Milewski. 

Wierni z parafii Wniebowzięcia NMP na wizytę Matki Bożej przygotowywali się poprzez przeżywane rekolekcje, spowiedź i pięknie ustrojone domy. Na pamiątkę nawiedzenia ikony Czarnej Madonny staraniem parafian zostały ufundowane nowe organy, które bp Mirosław poświęcił na zakończenie Eucharystii. Powitaniu ikony Czarnej Madonny towarzyszyły sztandary, straż, asysta procesyjna, dzieci, a także liczbie gromadzeni parafianie Bodzanowa.