Bądźcie pokorni jak Maryja! Łętowo

Agnieszka Otłowska

publikacja 19.03.2016 01:22

– Moc Matki Bożej tkwi w czymś, czego świat nie umie zrozumieć – mówił w łętowskim kościele bp Mirosław Milewski.

Obraz Czarnej Madonny, który będzie odwiedzał domy parafian poświęcił na zakończenie Mszy św. bp Milewski Obraz Czarnej Madonny, który będzie odwiedzał domy parafian poświęcił na zakończenie Mszy św. bp Milewski
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Powitaniu ikony Czarnej Madonny towarzyszyły sztandary, straż, asysta procesyjna, dzieci komunijne, harcerze, a także parafianie Łętowa. Pierwszy obraz Jasnogórskiej Pani powitał ks. proboszcz Eugeniusz Światkowski, a następnie powitali Ją przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci.

- Bądź pozdrowiona, Matko nasza, wielka nauczycielko. Ty, która przynosisz nadzieję – witała obraz rodzina. – Z największą ufnością przychodzimy dziś przed Twój święty obraz, aby oddać Ci cześć i błagać o Twoją pomoc. Matko pięknej miłości, ogarnij Swym miłującym sercem nasze rodziny. Uproś, aby panowały w nich wzajemne zrozumienie, gotowość pomocy, zdolność przebaczania, cierpliwość i miłość w codziennym życiu. Spraw, aby żadne problemy nie oziębły w nas rodzinnej miłości – modliła się rodzina.

- Witaj, Pani Jasnogórska! Dziś, gdy jest nam dane stanąć przed Twoim wizerunkiem, pragniemy Cię powitać jak najgoręcej – witała ikonę Czarnej Madonny młodzież. – Matko Boga, Ty znasz troski młodych serc, nasze młodzieńcze pragnienia i rozczarowania. Wołamy do Ciebie, abyś wstawiała się za nami u Swego Syna, wypraszając nam żywą wiarę, która nie lęka się żadnych trudności. Spraw, abyśmy żyli, wzrastali i wytrwali w wierze do końca. Ufni w Twoje nieskończone miłosierdzie, zawierzamy Ci dziś nasze młode życie. Maryjo, daj nam odwagę do dawania świadectwa naszej wiary na uczelni, w szkole, w domu, na ulicy, byśmy szli za Twoim przykładem – prosiła młodzież.

- Maryjo, dziś przyszłaś do nas w Tym cudownym obrazie – witały obraz najmłodsi. – Chcemy dzisiaj Tobie ofiarować nasze dziecięce serca, by na Twój wzór były ku Bogu i ku ludziom. Przychodzimy do Ciebie, byś dała nam Jezusa – Przewodnika na drogach naszego życia. Ucz nas dobrego życia i umacniaj nas w wierności Panu Bogu – modliły się dzieci.

Mszy św. otwierającej dobę nawiedzenia przewodniczył bp Mirosław Milewski. W homilii zwrócił uwagę, że jako chrześcijanie mamy patrzeć głębiej na postać Maryi, próbując odnaleźć klucz do zrozumienia Jej wielkości. – Moc Matki Bożej tkwi w czymś, czego świat nie umie zrozumieć – akcentował bp Milewski. – Maryja uczy nas w każdym pokoleniu, na nowo, żeby być pokornym, czyli znać swoje miejsce. Być pokornym, to nie znaczy wcale być upokarzanym, pogardzonym. Pokora jest cnotą, która wyraża się w konkrecie życia. Pierwszym przejawem pokory jest świadomość prawdy o sobie, uznania swoich ograniczeń, wad, grzechów, małości wobec Pana Boga, ale też dostrzeżenie swoich talentów, zalet, umiejętności – zwracał uwagę bp Milewski. – Dzisiaj, wy, drodzy parafianie, stajecie przed tym przejmującym wizerunkiem pokornej Maryi, cichej, jakby nawet milczącej – akcentował.

Biskup Milewski zwrócił uwagę, że wychodząc na powitanie Czarnej Madonny wierni z Łętowa przyszli uczyć się od Niej pokory. – Pokora ma też drugi, niemniej ważny wymiar. Jest nim wdzięczność! Bo zapewne wszystkie nasze serca przepełnione są wdzięcznością, jaką wyrażamy Bogu przez ręce Matki Jezusa i naszej Królowej. Ona przypomina nam dzisiaj, patrzącym na ten święty obraz, że Bogu zależy na każdym z nas. Że nasze życie nie jest Panu Bogu obojętne – mówił w czasie kazania bp Mirosław.

Na zakończenie zachęcił wiernych, aby dobrze wykorzystali czas nawiedzenia, aby uczyli się od Maryi pokory, która jest tak bardzo dzisiaj potrzebna w rodzinach, wśród znajomych, w miejscach pracy i w życiu publicznym.

W darach ołtarza parafianie złożyli księgę oddania Maryi, w której zapisali swoje zawierzenie Jasnogórskiej Pani, a także stągiew, do której złożyli swoje prośby i dziękczynienia. Owocem nawiedzenia i przedłużeniem peregrynacji będzie peregrynacja obrazu Czarnej Madonny w rodzinach, który poświęcił bp Mirosław na zakończenie Mszy św.