Po drodze ci z tym Krzyżem

ks. Grzegorz Ostrowski

publikacja 19.03.2016 00:56

Kiedy współczesny świat krzyczy: "Nikt Cię tu nie chce! Nie potrzebujemy Ciebie! Poradzimy sobie sami, bez Boga i Jego przykazań!", my stajemy pod Twoim krzyżem, Chryste. Z naszymi radościami i troskami. Ty jesteś naszym Królem i Panem - modlono się w czasie nasielskiej Drogi Krzyżowej.

Po drodze ci z tym Krzyżem Nasielsk, 18.03.2016. Droga Krzyżowa ulicami miasta Archiwum ks. Grzegorza Ostrowskiego

- Pozwólmy się przybić do krzyża miłości, która jest aż po grób;do krzyża wierności, aż po rezygnację z siebie; do krzyża uczciwości, która nie pozwoli nam bawić się drugim człowiekiem. Nasz wieszcz narodowy, Adam Mickiewicz napisał, że "krzyż na Golgotę tego nie wybawi, kto na sercu swoim krzyża nie wystawi". Co znaczy postawić krzyż? Co znaczy zaprzeć się i dźwigać krzyż, gdy mąż nadużywa alkoholu, gdy codzienność jest pełna napięć: albo złowroga cisza, albo kłótnia. Co znaczy, gdy dzieci wciąż chorują i brakuje pieniędzy nawet na najbardziej potrzebne wydatki? Krzyż w życiu każdego człowieka ma inny kształt., jest inny w każdej rodzinie... Brać krzyż: czy to znaczy cierpliwie znoście teściową, która chce o wszystkim decydować? Czy to znaczy, że żona, albo mąż mają patrzeć "wyrozumiale" na podejrzane znajomości i spotkania współmałżonka? Nieść krzyż zawsze – z Chrystusem, pamiętając, że niesiemy Jego krzyż i mając nadzieję, że krzyż prowadzi do zmartwychwstania. "Nie za sobą z krzyżem Zbawiciela, ale za Zbawicielem z Krzyżem swoim" (por. Norwid) - mówił w czasie Mszy św. na rozpoczęcie Drogi Krzyżowej w kościele św. Wojciech ks. Grzegorz Ostrowski.

Kilkuset wiernych wyszło na ulice znajdujące się na terenie parafii, modląc się, śpiewając, wznosząc prośby i rozważając Mękę Pańską. W rozważaniach i niesieniu krzyża wzięli udział przedstawicieli nasielskich organizacji: Rada Miasta, strażacy, Służba Zdrowia, koła różańcowe, nauczyciele, Służba Liturgiczna, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Akcja Katolicka, przedsiębiorcy, harcerze i chórzyści.

Przy drugim upadku Jezusa rozważano: "Czy są jakieś granice wytrzymałości? Historia dawna i współczesna pokazuje, ile jest w stanie wytrzymać człowiek poniżany, upodlony przez system polityczny, przez ludzi… Panie mój! Wstając z drugiego upadku, pokazujesz nam, że »miłość wszystko przetrzyma«, największą przykrość, największą obelgę, największą zdradę – wszystko. Przepraszamy Cię, Jezu, za tych, którzy pogardzają drugim człowiekiem, za dzieci, które nie szanują swoich rodziców, za wykorzystujących władzę do poniewierania innych. Przepraszamy Cię, Panie!".

Tradycja Drogi Krzyżowej ulicami Nasielska praktykowana jest w parafii św. Wojciecha od wielu lat.