Skupieni w Jej świetle. Wyszogród

am

publikacja 13.03.2016 00:35

Kopia ikony jasnogórskiej dotarła do parafii Trójcy Świętej, gdzie od wieków czczona jest Maryja w swoich wizerunkach znajdujących się w kościele parafialnym.

Skupieni w Jej świetle. Wyszogród Wyszogród, 12.03. Peregrynacja obrazu MB Częstochowskiej Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Dziękujemy Ci, Matko, że jesteś naszą przewodniczką. Przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi, Twoimi dziećmi. Dziękujemy za Twoją nieskończoną miłość. Za ludzi, których kochamy, za tych, którzy nas kochają i o nas się troszczą. Dziękujmy Twojemu Synowi za zdolność i łaskę znoszenia cierpienia - mówił, witając obraz Matki Bożej, ks. Grzegorz Przybyłek, proboszcz tej wspólnoty parafialnej.

W swoim powitaniu polecał Maryi szczególnie wszystkich chorych, starszych, bezrobotnych, przygniecionych różnymi problemami oraz wszystkie rodziny parafii i ich dzieci. - Spraw, aby ludzie młodzi nie pogubili wartości religijnych, moralnych. Zachowaj dzieci od złego przykładu dorosłych i obdarz je miłością do Boga - prosił proboszcz parafii w Wyszogrodzie.

Uroczystości powitania obrazu przewodniczył bp Marcinkowski, który zwrócił uwagę na obrazy i figury Maryi, które znajdują się w tym kościele. Jego zdaniem, są one znakiem żywego kultu maryjnego w Wyszogrodzie.

- Maryjo, my potrzebujemy tego bycia z Tobą, by Twoimi zatroskanymi oczyma spojrzeć na życie, które tworzymy i któremu nadajemy kształt. Spojrzeć na wszystko to, co nas pochłania, absorbuje, co zamazuje i niszczy Boży obraz w nas. Prosimy Cię, połóż swoją dłoń na naszą codzienność, by była miła Bogu i ludziom. By bez trudu można było dostrzec to, co jest dla nas najważniejsze - prosił w homilii bp Marcinkowski.

W uroczystości rozpoczęcia nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Wyszogrodzie wzięli udział m.in. władze samorządowe, a także strażacy z terenu tej parafii oraz młodzież szkół mundurowych w Wyszogrodzie i Czerwińsku, którzy zaciągnęli wartę przy obrazie.

Na zakończenie tej Mszy św. ks. Przybyłek wspomniał o owocach rekolekcji i przygotowania do nawiedzenia obrazu - powstaniu 12 kół Żywego Różańca wśród dzieci oraz ufundowanie m.in. obrusów ołtarzowych przez koła różańcowe. Bp Roman pogratulował mieszkańcom tej parafii podkreślenia w ołtarzu peregrynacyjnym swojego związku z Wisłą.