Wieczór z Gwiazdą

am

publikacja 21.12.2015 00:15

Przed płockim Ratuszem odbyła się kolejna wigilia z udziałem mieszkańców miasta. Były życzenia świąteczne, powitanie Betlejemskiego Światła Pokoju, a także ciepły poczęstunek i żywa szopka.

Wieczór z Gwiazdą Płock, 20.12.2015. Na Starym Rynku odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem bp. Piotra Libery i prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego Agnieszka Małecka /Foto Gość

W niedzielny wieczór z wieży ratuszowej zabrzmiał na początek grany na żywo hejnał płocki, a na scenie pojawili się m.in. prezydent miasta i biskup płocki oraz harcerze z Betlejemskim Światłem Pokoju.

- Niech to będzie czas nie tylko wytchnienia, ale przede wszystkim spotkania z drugą osobą, z najbliższymi i pamięci o tych, których nie ma już wśród nas. Życzę wszystkim, byśmy potrafili się dzielić miłością. Niech jej nie zabraknie także w 2016 r. Niech to będzie dobry, błogosławiony rok dla nas wszystkich! - życzył płocczanom prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

Biskup płocki przypomniał natomiast o rozpoczynającym się Roku Miłosierdzia. - Jesteśmy dosłownie kilkanaście kroków od sanktuarium Bożego Miłosierdzia, tu, gdzie św. s. Faustyna, otrzymała polecenie namalowania obrazu Jezusa. Każdemu z nas życzę, byśmy dzielili się tym Bożym miłosierdziem, bo na świat przychodzi Jezus Chrystus, który jest miłosierdziem - mówił bp Piotr Libera. Zachęcał, by w ten świąteczny czas dzielić się również przebaczeniem, pojednaniem i pokojem.

Życzenia mieszkańcom Płocka złożyli także biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów Karol M. Babi i posłanka Elżbieta Gapińska. Hierarcha zachęcił, by siadając przy wigilijnym stole, dzielić się z tymi, których się kocha, miłością i pokojem. - Życzę państwu poczucia wspólnoty przy wigilijnym stole. Byście przy niezwykłej, wspaniałej atmosferze mogli się spotkać z bliskim i kochanymi - powiedziała Elżbieta Gapińska.

Harcerze płoccy przekazali na ręce prezydenta Betlejemskie Światło Pokoju, które zostało przyniesione już w niedzielę rano do katedry. Chwilę potem uczestnicy wigilii mogli już indywidualnie podzielić się opłatkiem i z przedstawicielami władz miasta i biskupami, i między sobą. Do polowej kuchni, rozstawionej niedaleko głównej sceny, uformowała się szybko bardzo długa kolejka. Każdy mógł się poczęstować gorącym barszczem i pierogami, kapustą z grochem i ciastem. A to wszystko przy dźwiękach kolęd i piosenek świątecznych wykonywanych na żywo przez chór Vox Singers i Płocką Kapelę Podwórkową.

Na najmłodszych czekały dodatkowe atrakcje, w tym spotkanie ze św. Mikołajem i żywa szopka betlejemska, w której można było zobaczyć, a nawet pogłaskać baranki, osiołka i kozy. Mimo raczej wiosennej aury, na Starym Rynku wystartowało już lodowisko, które także w ten niedzielny wieczór było oblegane przez łyżwiarzy.

Podczas tej wigilii miały swoją premierę wydawnictwa płytowe POKiS. To m.in. świąteczny krążek: „My Ci zaśpiewamy po caluśkiej Ziemi. Najpiękniejsze Kolędy Świata”, na którym można usłyszeć chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, chór POKiS Vox Singers oraz mezzosopranistkę Monikę Krajewską i organistkę Natashę Ulyanowsky.