Chrzest Polski kształtuje nas do dziś

Agnieszka Otłowska

publikacja 10.12.2015 14:50

W 100. rocznicę założenia Niższego Seminarium Duchownego kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w płockiej katedrze. W siedzibie szkół katolickich w Sikorzu odbyło się sympozjum naukowe.

Chrzest Polski kształtuje nas do dziś Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w płockiej katedrze z okazji 100. rocznicy założenia Niższego Seminarium Duchownego Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Biskup Piotr Libera na początku liturgii odniósł się do 100-letniej tradycji NSD, a także przytoczył sylwetki świadków, którzy wzrastali w tutejszym liceum. - Świadkami tych tradycji są choćby biskupi - biskup męczennik Czesław Kaczmarek, biskupi Piotr Dudziec i Jan Wosiński, biskup Roman Marcinkowski, mój współbrat w posługiwaniu pasterskim w Płocku, a także biskup Rafał Markowski z Warszawy. A cóż powiedzieć o setkach innych, duchownych i świeckich, jak np. prof. Włodzimierz Fijałkowski, znanych i nieznanych, ale zawsze rozpoznawalnych po tym specyficznym "świętostanisławowym" sznycie, z którego gdziekolwiek się znajdą, gdziekolwiek wiatry ich zawieją, są dumni, którym się szczycą - mówił bp Piotr Libera.

- Zdajemy sobie sprawę, co znaczy dobre wychowanie, co znaczy dobra szkoła, gdzie się łączy harmonijna nauka i kształtowanie postaw, a także formacja człowieka w całym przebiegu Jego życia - mówił w czasie homilii kard. Kazimierz Nycz.

Kardynał Nycz odniósł się również do otwartego 8 grudnia Roku Miłosierdzia. – Papież otworzył drzwi Roku Miłosierdzia, aby nam jeszcze bardziej przypomnieć i pozwolić przeżyć prawdę o tym, że Bóg jest miłosierny! Papież jeszcze bardziej chce nas otworzyć - akcentował kard. Nycz. Arcybiskup Warszawy odniósł się także do przeżywanej rocznicy chrztu Polski. Zaakcentował, że ten chrzest to wydarzenie, które kształtuje po dziś dzień naszą polską tożsamość.

- Wspominamy absolwentów, którzy w ciągu tych stu lat opuścili mury tego seminarium i włączyli się w nurt życia naszej ojczyzny - mówił w kazaniu kard. Kazimierz Nycz. - Seminarium jest miejscem, gdzie wzrastają te młode talenty i ludzie - zwracał uwagę. Wspominając historię, zaważył, że mimo zmieniających się czasów wciąż powinna panować równowaga w wychowaniu i nauczaniu.

- Stosunkowo łatwo jest zmieniać ustawę programową czy podręczniki, ale o wiele trudniej i o wiele niebezpieczniej jest manipulować przy kwestiach wychowawczych. Znacznie trudniej jest spełnić obowiązek, aby szkoła, seminarium były środowiskiem uczestniczącym w wychowaniu, wspierającym rodzinę w procesie wychowawczym - zwracał uwagę kard. Kazimierz Nycz. Zwrócił uwagę, że nie można wychowywać tylko słowami, ale powinno się stawać świadkiem we współczesnym świecie. Zwrócił uwagę, że w wychowaniu trzeba się zdecydować na jakiś aksjologiczny fundament wartości, na którym należy wychowywać.

W uroczystościach wzięła udział młodzież z Licem Ogólnokształcącego w Sikorzu. Następnym punktem obchodzonych uroczystości była konferencja naukowa "Szkolnictwo wyznaniowe", która odbyła się w Liceum św. Stanisława Kostki w Sikorzu. Konferencja była poświęcona szkolnictwu wyznaniowemu.