Daj drugiemu odrobinę ciepła

Agnieszka Otłowska

publikacja 04.12.2015 09:00

Bank Żywności wychodzi naprzeciw swoim podopiecznym, jak również najbardziej potrzebującym.

Świąteczna zbiórka żywności przeprowadzona przed Świętami Wielkanocnymi Świąteczna zbiórka żywności przeprowadzona przed Świętami Wielkanocnymi
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Tegoroczna akcja odbędzie się 4 i 5 grudnia( tj. w sobotę i niedzielę), w całej Polsce na terenie ponad 4000 sklepów spożywczych w 450 miejscowościach. Na liście znajdują się również miejscowości z naszej diecezji. Wśród nich są: Ciechanów, Gostynin, Drobin, Maków Mazowiecki, Mława, Nowy Dwór Mazowiecki, Płock, Pułtusk, Przasnysz, Sierpc, Staroźreby i Wyszogród.

- Corocznie biorę udział w tej akcji – mówi w rozmowie z "Gościem Płockim" Karolina Bednarowska. – Kiedy się zbiera te produkty, dostrzega się w ludziach dobro, którym chcą dzielić się z innymi. Widać, że ludzie pragną ofiarować coś dobrego ubogim bliźnim szczególnie w tym wyjątkowym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia – dodaje. – Ci, którzy wrzucają nam np. makaron, konserwy lub inne produkty spożywcze wiedzą, że ten magiczny czas to przekazanie odrobiny ciepła tym, którzy go nie mają – zwraca uwagę Karolina.

Zebrane produkty ze sklepów trafiają do magazynu Banków Żywności, gdzie wolontariusze sortują, liczą i podzielą  ją na paczki. Następnie Banki Żywności przekazuje produkty lokalnym organizacjom dobroczynnym. Tuż po zebranych produktach Banki Żywności rozpoczyna przekazywanie produktów lokalnym organizacjom.  Przekazana żywność jeszcze przed świętami trafi do osób potrzebujących z regionu. Dary trafiają do jadłodajni, noclegowni, domów samotnych matek, domów dziecka, ognisk dla dzieci, towarzystw przyjaciół dzieci, a także do stowarzyszeń, które zajmują się wsparciem najuboższych mieszkańców.

W zbiórkę zaangażowała się rekordowa liczba - 52000 wolontariuszy!  W roku ubiegłym dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, jak też darczyńców Świątecznej Zbiórki Żywności udało się dotrzeć z pomocą żywnościową do 280 000 osób! Jak podaje na swojej stronie Bank Żywności w 2014 roku zebrano łącznie 901 tysięcy kilogramów produktów.

Z pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków korzystają przede wszystkim rodziny wielodzietne, osoby samotne, chore, wychodzące z nałogów, bezdomne, a także ubogie rodziny, osoby niepełnosprawne, ludzie w podeszłym wieku. Świąteczna Zbiórka Żywności jest okazją do pozyskania produktów takich jak: cukier, słodycze, konserwy, dżemy, płatki kukurydziane, olej, makaron czy margaryna. Wolontariusze Banku Żywności będą czekać przy oznakowanych koszach, do których każdy będzie mógł włożyć żywność.