Spraw, abyśmy wzrastali! Zakroczym

am

publikacja 29.11.2015 13:48

Zakroczym powitał ikonę Matki Bożej ustrojoną trasą w kierunku Warszawy. Procesja ze świecami przeszła wokół rynku do parafialnego kościoła, gdzie część wiernych już czekała na obraz. Uroczystości wprowadzenia przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

Spraw, abyśmy wzrastali! Zakroczym Zakroczym, 28.11.2015. Peregrynacja MB Częstochowskiej w parafii św. Józefa Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Witając Cię dzisiaj, chcemy jeszcze raz uświadomić sobie, że jesteś naszą wierną Matką. Jesteś i zawsze będziesz wierna i zatroskana, tak jak zatroskane są czy były nasze ziemskie matki. A my, Twoje dzieci, nie zawsze jesteśmy tak wierni, nie zawsze tak kochamy i nie zawsze pamiętamy. A jeżeli już, to wtedy, gdy bardzo potrzebujemy twojej pomocy. Dlatego dziś, gdy przychodzisz do nas w tym cudownym obrazie, chcemy jeszcze raz odnowić nasze ślubowania, które ci wcześniej składaliśmy. Ślubujemy, że będziemy ci zawsze wierni - powiedział, witając ikonę, proboszcz ks. Witold Godleś.

O opiekę nad rodzinami i parafią, a szczególnie nad cierpiącymi, prosili w imieniu wiernych przedstawiciele rodzin. - Chcemy stawać się coraz bardziej do Ciebie podobni, bo Ty wszystkich rozumiesz. Ty matczynym sercem ogarniasz każdego z nas, dzielisz z nami troski i radości, bolejesz, kiedy grzeszymy myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Twoje oczy miłosierne są dla grzesznika. Widzą, czego nam potrzeba i każdemu mają coś do powiedzenia - mówili przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, kopią cudownej jasnogórskiej ikony, reprezentanci parafian.

- Czuwaj nad nami, nad naszą młodością i nieustannie przypominaj, że „musimy od siebie wymagać, nawet kiedy inni od nas nie wymagają”. Spraw, abyśmy żyli, wzrastali, wytrwali w wierze do końca - prosiła młodzież parafii św. Józefa.

Po każdym powitaniu chór ze Strzegowa, który gościł na rozpoczęciu peregrynacji w Zakroczymiu, intonował zwrotkę pieśni „Królowo Polski, przyrzekamy! Królowo Polski, ślubujemy!”.

Podczas Mszy św. rozpoczynającej to nawiedzenie bp Roman Marcinkowski przypomniał naukę, jaką Kościół od początku głosi o małżeństwie i rodzinie. - Wiemy z historii, że polska rodzina przechowała najpiękniejsze tradycje narodowe i patriotyczne, gdy nie było państwa. Cała kultura i tradycja została przekazana przez rodzinę. Dlatego troska o silną i zdrową rodzinę jest jedną z pierwszych trosk Kościoła i powinna być jedną z trosk każdego państwa. Mądre rządy dbają zawsze o to, aby rodzina była silna. A rządy nieroztropne nie troszczą się o rodziną, a poprzez ustawodawstwo niszczą rodzinę - ostrzegał ks. biskup. Mówi też z naciskiem o tym, że chrześcijańskie małżeństwo jest sakramentem, nierozerwalnym przymierzem ludzi i Boga, a także drogą uświęcania i środowiskiem otwartym na nowe życie.

Proboszcz tej parafii, dziękując bp. Romanowi Marcinkowskiemu za przewodniczenie i wygłoszenie homilii, szczególnie wyraził wdzięczność za słowa o rodzinie, która wszędzie, także w Zakroczymiu, przeżywa kryzys.

Czy peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej może być szansą na odnowę i ma dzisiaj sens? - Na pewno to jest wielkie wydarzenie dla naszej parafii. Myślę, że dla osób wierzących i praktykujących ta peregrynacja na pewno ma sens. Gdy przyszedł obraz, czuło się takie wewnętrzne poruszenie. Ono na pewno to zapamiętane i przekazane kolejnym pokoleniom - mówi pani Monika, młoda mama małej Roksanki i Wiktorii. Mąż pani Moniki uczestniczył w dekorowaniu chorągwiami fragmentu ruchliwej trasy na Warszawę, która przecina Zakroczym. W centrum miasta, mroki zapadającego zmierzchu rozpraszały nie tylko latarnie, ale także światełka zapalane w wielu oknach domów, okalające obrazy Matki Bożej. Parafianie przygotowywali się do tego wydarzenia także poprzez rekolekcje, które poprowadził ks. Józef Błaszczak, proboszcz parafii Strzegowo.

W sobotniej uroczystości wzięły udział reprezentacje miejscowych szkół, straży pożarnej, a także młodzież z ze szkoły policyjno - wojskowej w Czerwińsku. Razem z parafianami świętowali dawni duszpasterze, księża pochodzący z tej parafii i ojcowie kapucyni.

Warto przypomnieć, że kościół pw. Podwyższenia Krzyża w Zakroczymiu ma bogatą i długą historię, sięgającą 16 wieku. W czasie wojny został doszczętnie spalony wraz zabytkowym uposażeniem, a odbudowany po 1945 r. przez proboszcza ks. Piotra Skurę. W 1949 r. bp Tadeusz Zakrzewski poświęcił odbudowaną świątynię zakroczymską.