Nie trać wiary, nie trać ducha! Serock

Agnieszka Otłowska

dodane 22.11.2015 11:11

Serocka parafia, której patronuje św. Anna, jest jedną z najstarszych w diecezji płockiej, do której przybył obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

W uroczystości przywitania obrazu można było dostrzec wiele dzieci i całe rodziny z maluchami W uroczystości przywitania obrazu można było dostrzec wiele dzieci i całe rodziny z maluchami
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

- Peregrynacja to bardzo wyjątkowy czas dla mnie jako pątnika - mówi Mateusz Smurlik. - Od 15 lat z małymi przerwami pielgrzymowałem do tronu Matki Bożej, a dzisiaj to Ona przyszła do mnie. Chcę całym sercem podziękować Jej za to, że zawsze przy mnie była. Dziś jest ta niezwykła noc, kiedy mogę mieć Ją blisko i czuwać przy Niej, mogę wpatrywać się w Jej zatroskane oblicze, a także zanosić swoje modlitwy do Jej stóp, bo wiem, że Ona mnie wesprze i wysłucha - dodaje.

Uroczystego powitania ikony jasnogórskiej dokonał ks. proboszcz, rodzina, młodzież i dzieci. - Oto jest dzień, w którym po 39 latach nawiedzasz ponownie tę świątynię, naszą wspólnotę - witał obraz ks. Dariusz Rojek, proboszcz parafii.

- Wiele osób pamięta to wydarzenie, wielu jeszcze wtedy nie było na świecie, ale wszyscy nieustannie odczuwaliśmy Twoją matczyną miłość i opiekę nad nami, dlatego z tęsknotą oczekiwaliśmy dnia Twego nawiedzenia - mówił w czasie powitania ks. proboszcz. - Prosimy, Matko, naucz nas przyjmować trudy i krzyże tak, jak Ty to czyniłaś. Popatrz, oto lud Twój wpatrzony w Ciebie, szukający pociechy i nadziei. Maryjo, Ty wiesz, tak jak w Kanie Galilejskiej, czego nam potrzeba. Wyproś u swego Syna Jezusa nam wszystkim zdroje łask, byśmy byli wiernymi i słuchającymi dziećmi Twoimi, wiernymi uczniami i świadkami Jezusa Zbawiciela, ale również ludźmi, którzy mają serca wrażliwe i miłosierne - modlił się ks. Rojek.

Mszy św. otwierającej dobę nawiedzenia przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii przypomniał o ponad 600-letnim związku Jasnogórskiej Pani i naszej historii. - Wielokrotnie przychodziła z pomocą temu narodowi, wstawiała się za nami u swojego Syna. Dzisiaj przychodzi do was. Przychodzi, aby przypomnieć o swojej wielkiej miłości do tej ziemi, do tego kraju, do każdego z nas - mówił ordynariusz płocki. Jednocześnie prosił wszystkich parafian, by papieskie hasło: „Totus Tuus" stało się hasłem każdego człowieka.

- Dziecko nie może zapomnieć o swej Matce, a przecież Ona jest naszą Matką. "Synu oto Matka Twoja” - te Chrystusowe słowa, które rozległy się pod krzyżem na Golgocie dotyczą każdego z nas. Maryja jest nasza Matką! - przypominał bp Piotr. - Ona przychodzi, by przypomnieć o swej wielkiej miłości do tej ziemi, do tego kraju, do każdego z nas - akcentował.

W uroczystości przywitania obrazu wzięło udział wielu parafian; można było dostrzec wiele dzieci i całe rodziny z maluchami. Nie mogło zabraknąć strażaków. W czasie Komunii św. można było zobaczyć liczną szerzę wiernych przystępujących do tego sakramentu.