Mazowieckie nekropolie. Dobrzyków

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 30.10.2015 17:53

W historię tej parafii, oprócz zabytkowego kościoła z XVIII wieku, wpisuje się cmentarz, na którym odcisnęła się wyraźnie niełatwa historia ostatnich dwóch stuleci.

Znak "Miejsce Pamięci Narodowej" na cmentarzu w Dobrzykowie Znak "Miejsce Pamięci Narodowej" na cmentarzu w Dobrzykowie
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

O tym, że dobrzykowski cmentarz jest miejscem pochówku poległych w obronie ojczyzny, informuje znak "Miejsce Pamięci Narodowej". Na nadwiślanej nekropolii znajduje się grób poległych w powstaniu styczniowym 15 maja i 20 lipca 1863 roku. Na nagrobku wyryto słowa z "Polskiego śpiewnika narodowego": "W krwawym polu srebrne ptaszę, poszli w boje chłopcy nasze...".

Na cmentarzu pochowano również 306 polskich żołnierzy poległych w czasie kampanii wrześniowej, w czasie bitwy dobrzykowskiej, 12 i 13 września. Spośród 306 poległych, ustalono tożsamość zaledwie 56 żołnierzy.

Wśród wojennych grobów zwraca uwagę zbudowany z polnych kamieni i betonu nagrobek Mieczysława Machometa, studenta z Torunia, i jego trzech kolegów. Zostali oni rozstrzelani we wrześniu 1939 r. przez Niemców. To tragiczne wydarzenie ilustruje rysunek na tablicy nagrobnej. Jest również grób ks. Stanisława Godlewskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, zmarłego w 1974 roku i grób Antoniego Kicińskiego z 1942 roku.

Na podstawie: Tomasz J. Gałązka, Cmentarze Mazowsza. Płock i powiat płocki. Płock 2014.