Jubileuszowo i maryjnie. Ciechanów - św. Franciszek

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 24.10.2015 23:46

W roku 25-lecia istnienia parafii św. Franciszka z Asyżu, wspólnotę na ciechanowskiej Aleksandrówce, nawiedza ikona Matki Bożej Częstochowskiej.

Bp Piotr Libera wraz z wiernymi oczekuje na przybycie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Bp Piotr Libera wraz z wiernymi oczekuje na przybycie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

To pierwsze nawiedzenie ikony Jasnogórskiej Pani w jednej z najmłodszych parafii Ciechanowa. Ma ono miejsce w roku jubileuszowym 25-lecia istnienia parafii, w 11. roku od poświęcenia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Największa z ciechanowskich świątyń szczelnie wypełniła się wiernymi, wielu pozostało jeszcze na zewnątrz, bo było tak wielu, aby powitać ikonę Pani Jasnogórskiej.

- Wszystko, co mamy i posiadamy, zawierzamy Tobie. Naucz nas nieustannie iść do Jezusa - mówił witając wizerunek Królowej Polski ks. kan. Jan Dzieniszewski, proboszcz parafii. Bp Piotr Libera mówił w kazaniu o chrześcijańskiej gościnności i otwartości na drugiego człowieka. - Spotykamy dziś Maryję, która nas nawiedza, i w ten sposób uczy nas otwartości i niesienia pomocy bliźniemu - zauważył bp Libera. - Ludzie boją się samotności, choć sami ją pielęgnują. Dziś, dla wielu Bóg wydaje się obcy, bo coraz mniej dla Niego miejsca w ludzkich sercach. Co więc uczynić, aby nasze serca stały się naprawdę gościnne dla Boga i bliźniego? - pytał biskup płocki.

- W sercach ludzkich jest ciasno, gdy nie ma cnoty gościnności. My jednak, przez znak nawiedzenia Maryi w waszej parafii, jesteśmy zaproszeni do przyjaźni i zażyłości z Jezusem i Jego Matką! Jesteśmy zaproszeni do tego, aby zwyczajnie zauważyć drugiego człowieka. Tylu wokół nas żebraków miłości! Potrzeba głębokiego szacunku, wielkiej delikatności i uszanowania człowieczeństwa. Potrzeba ludzi traktować uczciwie, słuchając ich i szanując. Szacunek, zrozumienie i gościnność serca kształtują chrześcijańską postawę prawdziwego ucznia Jezusa i dziecka Maryi - akcentował bp Piotr Libera. Zwrócił uwagę, że właśnie w parafii mają miejsce takie spotkania i rodzą się doświadczenia, które mają prowadzić do pełni człowieczeństwa.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie, jedna parafia w diecezji płockiej pod pod wezwaniem św. Biedaczyny z Asyżu, została powołana do istnienia 15 października 1990 roku, przez ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Od początku jej proboszczem i budowniczym okazałego kościoła jest ks. kan. Jan Dzieniszewski.